+421 949 449 169  |  info@nakupujzdravo.sk

Čo je GABA – Tajomstvo lepšieho spánku, menej stresu

Avatar photo Únava - ako efektívne bojovať s chronickou únavou
čo je GABA

Čo je GABA – Tajomstvo lepšieho spánku a menej stresu

Počuli ste už niekedy o aktívnej látke GABA? GABA je nevyhnutná na udržanie zdravého mozgu a je spojená s celým radom prínosov pre duševné a fyzické zdravie vrátane zlepšenia nálady, zníženia úzkosti a stresu a lepšieho spánku. V tomto článku sa budeme hlbšie zaoberať tým, čo je GABA, ako funguje a aké sú jej potenciálne prínosy pre celkové zdravie a pohodu.

Čo je GABA?

GABA alebo kyselina gama-aminomaslová je neurotransmiter, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii mozgovej aktivity. Je hlavným inhibičným neurotransmiterom v centrálnom nervovom systéme, čo znamená, že pomáha znižovať aktivitu neurónov a podporuje uvoľnenie a pokoj. GABA sa syntetizuje z aminokyseliny glutamátu a je rozšírená v celom mozgu a tele.

Ako funguje GABA?

GABA pôsobí tak, že sa viaže na špecifické receptory v mozgu, známe ako receptory GABA. Keď sa GABA naviaže na tieto receptory, spôsobí zníženie aktivity blízkych neurónov, čím sa účinne zníži vyžarovanie elektrických signálov v mozgu. To vedie k upokojujúcemu a uvoľňujúcemu účinku na myseľ a telo.

Receptory GABA sa nachádzajú v celom mozgu a nervovom systéme a ich aktivácia GABA môže mať v závislosti od ich umiestnenia rôzne účinky. Napríklad v amygdale (oblasť mozgu, ktorá sa podieľa na spracovaní emócií) môže GABA pomôcť znížiť úroveň úzkosti a stresu. V mieche môže GABA pomáhať regulovať svalový tonus.

GABA tiež pôsobí v tandeme s inými neurotransmitermi v mozgu, ako je glutamát, ktorý je hlavným excitačným neurotransmiterom v mozgu. GABA a glutamát spoločne pomáhajú udržiavať rovnováhu nervovej aktivity v mozgu a nervovom systéme, čo je nevyhnutné pre celkové zdravie a pohodu.

Hoci hlavnou úlohou GABA je inhibovať nervovú aktivitu v mozgu, je dôležité poznamenať, že jej účinky môžu byť ovplyvnené viacerými faktormi vrátane genetiky, životného štýlu a faktorov životného prostredia. Okrem toho je účinnosť doplnkov stravy s GABA na zvýšenie hladiny GABA v mozgu stále predmetom diskusií a vyžaduje si ďalší výskum.

 

Aké sú hlavné benefity neurotransmiteru GABA?

Zníženie úzkosti a stresu

GABA je známa svojou schopnosťou znižovať úroveň úzkosti a stresu. Keď sa GABA viaže na receptory v mozgu, spôsobuje zníženie nervovej aktivity, čo môže pomôcť upokojiť myseľ a znížiť pocity obáv alebo napätia. Výskum ukázal, že zvýšenie hladiny GABA v mozgu prirodzenou cestou (napríklad cvičením alebo relaxačnými technikami) alebo prostredníctvom doplnkov stravy môže pomôcť znížiť príznaky úzkosti a stresu.

Zlepšenie nálady

Okrem zníženia úzkosti sa preukázalo, že GABA má pozitívny vplyv aj na náladu. Štúdie zistili, že jedinci s úzkosťou majú tendenciu mať nižšiu hladinu GABA v mozgu a že zvýšenie hladiny GABA prirodzenou cestou alebo doplnkami môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť príznaky úzkosti.

Zlepšenie kvality spánku

GABA sa tiež podieľa na regulácii spánku a podpore relaxácie. Keď je hladina GABA v mozgu nízka, môže byť ťažké zaspať alebo zostať spať počas celej noci. Výskum ukázal, že zvýšenie hladiny GABA prostredníctvom doplnkov stravy môže pomôcť zlepšiť kvalitu a dĺžku spánku, čo vedie k pokojnejším nociam a celkovo lepšiemu zdraviu.

Regulácia krvného tlaku

Zistilo sa, že GABA má regulačný účinok na krvný tlak, pomáha znižovať hypertenziu (vysoký krvný tlak) a podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému. Štúdie ukázali, že suplementácia GABA môže pomôcť znížiť systolický aj diastolický krvný tlak u osôb s hypertenziou, čo z nej robí potenciálny prírodný prostriedok na zvládnutie tohto ochorenia.

Zmiernenie chronickej bolesti

Zistilo sa, že GABA má na organizmus analgetický (bolesť zmierňujúci) účinok. Keď je hladina GABA v mozgu nízka, môže to zhoršiť pocity bolesti a zhoršiť stavy chronickej bolesti. Výskum ukázal, že zvýšenie hladiny GABA prírodnými prostriedkami alebo doplnkami môže pomôcť zmierniť chronickú bolesť, čo z nej robí potenciálnu alternatívu k tradičným liekom proti bolesti.

GABA celkovo zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravého mozgu a tela a má množstvo potenciálnych zdravotných výhod. Je však dôležité poznamenať, že účinnosť doplnkov GABA na zvýšenie hladiny GABA v mozgu je stále predmetom diskusií a vyžaduje si ďalší výskum. Okrem toho by sa jednotlivci mali pred začatím akéhokoľvek nového režimu užívania doplnkov vždy poradiť s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Je možné zvýšiť hladinu GABA prirodzeným spôsobom?

Áno, hladinu GABA je možné zvýšiť prirodzene rôznymi spôsobmi. Tu je niekoľko spôsobov, ako prirodzene zvýšiť hladinu GABA:

Meditácia a hlboké dýchanie

Bolo preukázané, že cvičenia hlbokého dýchania a meditácia v duchu zvyšujú hladinu GABA v mozgu. Štúdie zistili, že pravidelné cvičenie meditácie môže pomôcť znížiť príznaky úzkosti a depresie, pravdepodobne čiastočne vďaka jej pozitívnemu vplyvu na hladinu GABA.

Cvičenie

Cvičenie je ďalším prirodzeným spôsobom zvyšovania hladiny GABA v mozgu. Výskum ukázal, že aeróbne cvičenie aj silový tréning môžu pomôcť zvýšiť hladinu GABA, čo vedie k zlepšeniu nálady a zníženiu stresu.

Strava

Zistilo sa, že niektoré potraviny zvyšujú hladinu GABA v mozgu, ako napríklad fermentované potraviny, napríklad kefír a kimči, ako aj orechy a semená, napríklad mandle a slnečnicové semená. Tieto potraviny obsahujú prekurzory GABA, napríklad kyselinu glutámovú, ktorá sa môže v mozgu premeniť na GABA.

Spánok

Dostatok pokojného spánku je nevyhnutný na udržanie zdravej hladiny GABA v mozgu. Štúdie zistili, že nedostatok spánku môže viesť k zníženiu hladiny GABA, čo môže zhoršiť príznaky úzkosti a depresie.

Zníženie stresu

Chronický stres môže mať negatívny vplyv na hladinu GABA v mozgu, preto hľadanie spôsobov, ako znížiť stres a podporiť relaxáciu, môže pomôcť udržať zdravé hladiny GABA. Bolo preukázané, že aktivity ako joga, masáže a pobyt v prírode znižujú stres a zlepšujú hladinu GABA.

Ideálne je kombinovať zdravý životný štýl a vyššie spomenuté spôsoby s užívaním GABA ako doplnok výživy. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula GABA pred spaním.

Zdroje:

Relieving Occupational Fatigue by Consumption of a Beverage Containing γ-Amino Butyric Acid (jst.go.jp)

Frontiers | Glutamate and GABA Homeostasis and Neurometabolism in Major Depressive Disorder (frontiersin.org)

Effects of Oral Gamma-Aminobutyric Acid (GABA) Administration on Stress and Sleep in Humans: A Systematic Review – PMC (nih.gov)

Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior – PMC (nih.gov)

Safety and Efficacy of Gamma-Aminobutyric Acid from Fermented Rice Germ in Patients with Insomnia Symptoms: A Randomized, Double-Blind Trial – PMC (nih.gov)

Herbal Remedies and Their Possible Effect on the GABAergic System and Sleep – PMC (nih.gov)

Anxiety disorders and GABA neurotransmission: a disturbance of modulation – PMC (nih.gov)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

O NÁS

Čo je dôležitejšie ako zdravie? Otázka, ktorú sa pýtame, keď už je často neskoro. A verte, že vieme, o čom hovoríme.

KONTAKTY

+421 949 449 169
info@nakupujzdravo.sk
08:00 – 18:00

© 2020 nakupujzdravo.sk