+421 949 449 169  |  info@nakupujzdravo.sk

Príznaky reumy – čo pomôže v ich zmiernení

Avatar photo Kĺby a ochorenia kĺbov - príčiny a riešenia
Príznaky reumy

Príznaky reumy – čo pomôže v ich zmiernení

Reuma – alebo odborne reumatoidná artritída – je autoimunitné ochorenie, ktorý spôsobuje zápaly v tele. Imunitný systém útočí na zdravé bunky omylom, s tým spôsobuje zápaly a bolesti v určitých častiach teľa. Aké sú príznaky reumy, alebo čo ho spôsobuje, možete dočítať nižšie. Ak máte viac problémov s kĺbami alebo kosťami, kliknite sem pre naše ďalšie články v tejto tematike.

Príznaky reumy

Príznaky reumy môžeme charakterizovať s troma základnými príznakmi: bolesť, stuhnutosť, opuch a začervenanie.

Medzi ostatné príznaky reumy patria: únava a nedostatok energie, vysoká teplota, potenie, zlá chuť do jedla, zníženie hmotnosti.

Bolesť kĺbov

Keď dôvodom bolestí je reuma, bolesť najskôr postihuje menšie kĺby, ako napríklad zápästie, prsty na rukách alebo kĺby v chodidlách. Bolesť spôsobená reumou je zvyčajne pulzujúca a neustála. Často je horšia ráno a po období nečinnosti.

Stuhnutosť

Kĺby postihnuté reumatoidnou artritídou môžu byť často stuhnuté. Ak sú postihnuté napríklad ruky, nemusíte byť schopní úplne ohnúť prsty alebo zovrieť päsť.

Podobne ako bolesť kĺbov, aj stuhnutosť je často horšia ráno alebo po období nečinnosti.

Ranná stuhnutosť, ktorá je príznakom aj osteoartritídy, zvyčajne odznie do 30 minút od vstania, ale ranná stuhnutosť pri reumatoidnej artritíde často trvá dlhšie.

Opuch a začervenanie

Výstelka kĺbov postihnutých reumatoidnou artritídou sa zapáli, čo môže spôsobiť opuch kĺbov a stane sa horúcim a citlivým na dotyk.

U niektorých ľudí sa môžu pod kožou okolo postihnutých kĺbov vyvinúť aj pevné opuchy nazývané reumatoidné uzliny.

Aké sú prvé príznaky reumy?

Reuma nemá špecifické príznaky v skorom štádiu choroby. Môže pomôcť odhaliť reumu to, ak vám začnú bolieť najprv menšie kĺby. Najmä kĺby, ktoré spájajú prsty s rukami a prsty na nohách. V neskoršom štádiu bolesť ovplyvňuje priebežne väčšie kĺby, ako zápästie, členky, kolená, bedrá, ramená a podobne.

Čo spôsobuje reumatoidnú artiritídu?

Presná príčina reumatoidnej artritídy (RA) nie je úplne objasnená, ale predpokladá sa, že ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov.

RA je autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém mylne napáda zdravé tkanivá v tele vrátane kĺbov. To vedie k zápalu a postupnému poškodeniu kĺbov a okolitých tkanív.

Niektoré výskumy naznačujú, že vírusová alebo bakteriálna infekcia môže spustiť vznik RA u ľudí, ktorí sú na toto ochorenie geneticky predisponovaní. Pri vzniku RA môžu zohrávať úlohu aj hormonálne faktory a faktory životného štýlu, ako je napríklad fajčenie.

Je dôležité poznamenať, že hoci presná príčina RA stále nie je známa, prebieha výskum, ktorého cieľom je lepšie pochopiť základné mechanizmy ochorenia a vyvinúť účinnú liečbu pre postihnutých.

Reuma v staršom veku a vážnom štádiu

Reumatoidná artritída (RA) môže byť obzvlášť náročná vo vyššom veku a ak sa nelieči, môže mať vážne následky. S pribúdajúcim vekom môžu byť ľudia náchylnejší na komplikácie RA, ako je poškodenie kĺbov a znížená pohyblivosť. Okrem toho môžu mať starší ľudia s RA aj iné zdravotné problémy súvisiace s vekom, ako napríklad ochorenie srdca a osteoporóza, ktoré môžu znásobiť účinky RA na ich zdravie a každodenný život.

V závažných prípadoch môže RA viesť k deformáciám kĺbov a invalidite. Poškodenie kĺbov môže sťažovať vykonávanie každodenných činností, ako je kúpanie, obliekanie a chôdza, a môže viesť k zníženiu kvality života. V závažných prípadoch si poškodenie kĺbov môže vyžadovať aj operáciu náhrady kĺbov, ktorá môže byť zložitým a bolestivým zákrokom.

Deformácia kĺbov

Okrem toho môže mať RA závažné účinky aj na iné časti tela, napríklad na oči, pľúca a srdce. Zápal spojený s RA môže viesť k zvýšenému riziku infekcií, anémii a iným zdravotným problémom.

Je dôležité, aby starší ľudia s RA úzko spolupracovali so svojím lekárom, aby zvládli ochorenie a predišli vážnym komplikáciám. To môže zahŕňať užívanie liekov na zníženie zápalu, účasť na fyzikálnej terapii a cvičení na udržanie funkcie kĺbov a pohyblivosti a zvládanie iných zdravotných problémov, ktoré môžu súvisieť s RA. Správnou liečbou a starostlivosťou si môžu starší dospelí s RA zachovať dobrú kvalitu života a predchádzať vážnym následkom ochorenia.

Ako je možné diagnostikovať reumu?

Ak máte podozrenie, že máte reumu, je dôležité čo najskôr navštíviť lekára. Lekár vykoná vyšetrenie a opýta sa na vaše príznaky a anamnézu. Môže tiež nariadiť vyšetrenia, napríklad krvný test alebo rentgenové vyšetrenie, ktoré pomôžu diagnostikovať ochorenie.

Liečba reumatoidnej artritídy

Na reumaotidnú artritídu neexistuje liek, ale je k dispozícii liečba, ktorá pomáha zvládať príznaky a spomaľuje postup ochorenia. Cieľom liečby je zmierniť zápal, zmierniť bolesť a stuhnutosť a zabrániť poškodeniu kĺbov.

Medzi najbežnejšie spôsoby liečby RA patria:

  • Lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky, kortikosteroidy a chorobu modifikujúce antireumatiká
  • Fyzikálna terapia a cvičenie na udržanie funkcie kĺbov a pohyblivosti
  • Pracovná terapia na pomoc pri každodenných činnostiach a udržanie nezávislosti
  • Chirurgický zákrok v závažných prípadoch na opravu alebo výmenu poškodených kĺbov

Život s reumatoidnou artritídou

Život s RA môže byť náročný, ale existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvládli príznaky a udržali si dobrú kvalitu života. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dobre žiť s RA:

  • Zostaňte aktívni a zúčastňujte sa na fyzikálnej terapii a cvičení
  • Stravujte sa zdravo a udržujte si zdravú hmotnosť
  • Vyhýbajte sa fajčeniu a obmedzte konzumáciu alkoholu
  • Doprajte si dostatok spánku a zvládajte stres pomocou relaxačných techník alebo poradenstva
  • Udržujte kontakt s podporným systémom, napríklad s priateľmi, rodinou alebo podpornou skupinou
  • Posilnite kĺby pomocou rôznych doplnkov výživy: kolagén, MSM, Chondro Complex a ďalšie.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

O NÁS

Čo je dôležitejšie ako zdravie? Otázka, ktorú sa pýtame, keď už je často neskoro. A verte, že vieme, o čom hovoríme.

KONTAKTY

+421 949 449 169
info@nakupujzdravo.sk
08:00 – 18:00

© 2020 nakupujzdravo.sk