+421 949 449 169  |  info@nakupujzdravo.sk

Rýchle chudnutie – všetko čo o tejto téme vás zaujíma

Avatar photo Chudnutie - ako sa dá efektívne a bezpečne chudnút
Rýchle chudnutie

Rýchle chudnutie

Základnou otázkou vo väčšine prípadov je, či existuje vôbec rýchle chudnutie. Alebo ak existuje, ako na to, či je to vôbec zdravé a podobne. Čítajte ďalej ak vás táto téma zaujala a chceli by ste dozvedieť viac.

Ako funguje proces chudnutia?

Pokiaľ ide o chudnutie, všetko sa obmedzuje na jednu jednoduchú rovnicu: kalórie dnu v porovnaní s kalóriami vonku. Keď skonzumujete viac kalórií, ako vaše telo potrebuje na vykonávanie svojich denných funkcií, prebytočné kalórie sa uložia ako tuk. Naopak, keď skonzumujete menej kalórií, ako vaše telo potrebuje, začne spaľovať uložený tuk na energiu, čo vedie k úbytku hmotnosti.

Strava

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť kalorický deficit a podporiť chudnutie. Jednou z najúčinnejších metód je konzumácia zdravej, vyváženej stravy s nízkym obsahom kalórií a vysokým obsahom živín. To môže zahŕňať:

 • zníženie veľkosti porcií
 • obmedzenie vysokokalorických a vysokotučných potravín
 • zvýšenie príjmu
  • chudých bielkovín
  • celozrnných výrobkov
  • ovocia a zeleniny

Fyzická aktivita

Okrem zmien v stravovaní je dôležité venovať sa pravidelnej fyzickej aktivite, aby ste spaľovali kalórie a zvýšili svoj metabolizmus. Môže ísť o kardio cvičenia, ako je beh, plávanie alebo bicyklovanie, ako aj o silový tréning na budovanie svalovej hmoty a zrýchlenie metabolizmu.

Hydratácia a spánok

Nakoniec je dôležité zostať hydratovaný – vypite denne aspoň 2 litre vody. Taktiež je dôležité mať dostatok spánku – ideálne 7 až 9 hodín denne. Oba tieto faktory môžu ovplyvniť váš metabolizmus a celkové zdravie.

Dodržiavaním týchto základných zásad zdravého stravovania, pravidelného cvičenia, hydratácie a spánku môžete vytvoriť kalorický deficit a podporiť chudnutie bezpečným a udržateľným spôsobom.

Životný štýl

Je rýchle chudnutie možné a zrealizovateľné?

Áno, je možné rýchlo schudnúť, ale je dôležité pristupovať k rýchlemu chudnutiu opatrne. Príliš rýchle chudnutie môže byť škodlivé pre vaše zdravie a môže viesť k mnohým negatívnym vedľajším účinkom vrátane straty svalovej hmoty, nedostatku živín a spomalenia metabolizmu.

Okrem toho veľká časť hmotnosti stratenej počas rýchleho chudnutia je často skôr hmotnosť vody ako tuku, čo znamená, že hmotnosť sa môže rýchlo vrátiť, keď obnovíte svoje normálne stravovacie návyky.

Namiesto snahy o rýchle chudnutie sa vo všeobecnosti odporúča snažiť sa o postupné a udržateľné chudnutie v rozsahu 1 – 2 kg týždenne. To sa dá dosiahnuť kombináciou zdravého stravovania a pravidelného cvičenia.

Pamätajte si, že chudnutie nie je rýchla záležitosť – je to zmena životného štýlu, ktorá si vyžaduje trpezlivosť, odhodlanie a dlhodobý záväzok robiť zdravé rozhodnutia. Ak sa zameriate na postupné a udržateľné chudnutie, budete mať väčšiu šancu dosiahnuť svoje ciele v oblasti chudnutia zdravým a bezpečným spôsobom.

Existujú doplnky výživy ktoré môžu pomáhať v chudnutí?

Na trhu je množstvo produktov, ktoré tvrdia, že pomáhajú pri chudnutí, ale je dôležité byť opatrný, pokiaľ ide o ich účinnosť a bezpečnosť. Mnohé z týchto výrobkov neboli dostatočne preskúmané ani testované a niektoré môžu byť dokonca zdraviu škodlivé.

Napriek tomu existuje niekoľko výrobkov, ktoré sa ukázali ako užitočné pri podpore chudnutia, ak sa používajú v spojení so zdravou stravou a cvičebným programom. Patria medzi ne:

 • Bielkoviny v prášku: Zaradenie bielkovín v prášku do stravy vám môže pomôcť cítiť sa dlhšie sýty, čo môže znížiť celkový príjem kalórií a pomôcť pri chudnutí. Je však dôležité vybrať si vysokokvalitný proteínový prášok, ktorý má nízky obsah pridaných cukrov a iných nezdravých prísad.
 • Zelený čaj: Bolo preukázané, že pitie zeleného čaju zvyšuje metabolizmus a spaľovanie tukov, čo môže pomôcť pri chudnutí. Zelený čaj obsahuje aj antioxidanty, ktoré môžu zlepšiť celkové zdravie.
 • Doplnky stravy s vlákninou: Pridanie vlákniny do stravy vám môže pomôcť cítiť sa dlhšie sýty a znížiť celkový príjem kalórií. Doplnky stravy s vlákninou, ako je napríklad psyllium husk alebo glukomanán, môžu byť užitočné pri podpore chudnutia.
 • Kurkumín s piperínom: Kurkumín aj piperín sú prírodné aktívne látky so silnými protizápalovými účinkami, obsahujú veľké množstvo antioxidantov a pomáhajú v ochrane organizmu pred chorobami a voľnými radikálmi. Taktiež majú silný pozitívny vplyv na metabolizmus.

Je dôležité si uvedomiť, že žiadny výrobok ani doplnok nemôže nahradiť zdravú stravu a cvičebný program, pokiaľ ide o chudnutie. Pred začatím akéhokoľvek nového režimu chudnutia alebo užívania akýchkoľvek nových doplnkov sa vždy poraďte so zdravotníckym pracovníkom.

Kurkumín s piperínom

Kurkumín a piperín sú prírodné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v kurkume, resp. v čiernom korení. Hoci sa preukázalo, že majú rôzne zdravotné výhody vrátane protizápalových a antioxidačných vlastností, výskum ich účinnosti pri podpore chudnutia je obmedzený.

Niektoré štúdie naznačujú, že kurkumín môže mať mierny vplyv na chudnutie, najmä v kombinácii so zdravou stravou a cvičením. V jednej štúdii sa napríklad zistilo, že suplementácia kurkumínom viedla k malému, ale významnému zníženiu telesnej hmotnosti a indexu telesnej hmotnosti (BMI) u osôb s nadváhou.

Podobne sa ukázalo, že piperín má určitý potenciál ako pomocník pri chudnutí. Jedna štúdia zistila, že suplementácia piperínom viedla k zníženiu telesnej hmotnosti a hmotnosti tuku u jedincov s nadváhou.

Na záver môžeme povedať, že chudnutie je náročný, ale dosiahnuteľný cieľ, ktorý si vyžaduje kombináciu zdravých stravovacích návykov, pravidelnej fyzickej aktivity a pozitívneho myslenia. Je dôležité mať na pamäti, že na chudnutie neexistuje univerzálne riešenie a že udržateľné zmeny si vyžadujú čas a trpezlivosť.

Stanovením realistických cieľov, postupnými zmenami a hľadaním podpory u zdravotníckych pracovníkov, priateľov a rodiny môžete zlepšiť svoje celkové zdravie a dosiahnuť požadovanú hmotnosť.

Zdroje:

Improvement in insulin resistance and favourable changes in plasma inflammatory adipokines after weight loss associated with two months’ consumption of a combination of bioactive food ingredients in overweight subjects – PMC (nih.gov)

Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health – PMC (nih.gov)

Diet & Weight Loss – Harvard Health

External Resources | Healthy Weight, Nutrition, and Physical Activity | CDC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

O NÁS

Čo je dôležitejšie ako zdravie? Otázka, ktorú sa pýtame, keď už je často neskoro. A verte, že vieme, o čom hovoríme.

KONTAKTY

+421 949 449 169
info@nakupujzdravo.sk
08:00 – 18:00

© 2020 nakupujzdravo.sk