+421 949 449 169  |  info@nakupujzdravo.sk

Špecifiká hormonálnej regulácie u mužov a žien v strednom veku​

Hormonálna regulácia
Kotvicnik

Androgény zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolizme kostí, svalov, tukov, erytropoéze (tzn. tvorbe červených krviniek) a prispievajú tiež k udržiavaniu kognitívneho zdravia. Ako androgény označujeme hormóny steroidnej povahy produkované u mužov v prevažnej miere bunkami v semenníkoch (testosterón) a u žien bunkami vaječníkov (estrogén, progesterón) a takisto v menšej miere bunkami nadobličiek.  Samotný testosterón je najdôležitejší mužský pohlavný hormón, ktorý vplýva na telesnú stavbu a vzhľad mužov, stimuluje spermatogenézu (tvorbu spermií) a riadi takisto aj pohlavnú aktivitu, čím prispieva k zdravému sexuálnemu životu.

U mužov po 40. roku života postupne dochádza k syndrómu „mužského klimaktéria“, čiže preukázateľnému poklesu androgénov (napr. testosterónu), čo má za následok zníženie libida, zníženie objemu ejakulátu, erektilnú dysfunkciu a dokonca až neplodnosť. K ďalším znakom klesajúcej hladiny testosterónu patrí aj nižšia mentálna stabilita. Muži sa stávajú menej citovo a mentálne odolní, čo môže viesť k častým zmenám nálady až k rozvoju depresie. V neposlednom rade sa okrem psychických problémov môžu vyskytnúť aj fyzické, ktoré sa prejavujú zvýšeným ukladaním tuku až gynekomastiou (zväčšenie mužskej prsnej žľazy), osteoporózou, stratou svalovej hmoty, znížením energie, kondície a sily, čo vedie k rýchlejšiemu vyčerpaniu a únave už po miernej fyzickej námahe. Strata vlasov a ochlpenia je okrem genetických faktorov takisto spojená s poklesom testosterónu. Nízka hladina testosterónu môže viesť aj k závažnejším medicínskym problémom ako je napríklad vyššia náchylnosť na rôzne chronické ochorenia, vrátane kardiovaskulárnych.

Zlatým štandardom liečby je dlhodobé užívanie synteticky pripraveného testosterónu, čo však prináša so sebou aj niekoľko závažných nežiadúcich účinkov ako napríklad zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení (infarkt myokardu, vysoký krvný tlak, porážka), ochorenie pečene, spánkové apnoe a dokonca podľa nedávnych vedeckých výskumov sa spája užívanie syntetického testosterónu so zvýšeným rizikom rozvoja nádoru prostaty. Kvôli spomenutým rizikám sa čoraz viac na kompenzáciu nedostatku testosterónu začínajú využívať fytofarmaká (prípravky rastlinného pôvodu), pričom enormne pozitívny účinok bol zdokumentovaný pri užívaní Kotvičníku zemného (Tribulus terrestris). Výsledky metaanalytickej štúdie z roku 2020 jasne hovoria v prospech užívania prírodných prípravkov z Kotvičníka v liečbe infertility a nízkeho libida, vďaka jeho unikátnemu zloženiu (flavonoidy, saponíny, taníny, terpenoidy, fenol-karboxylové kyseliny, alkaloidy). Spomenuté prvky disponujú rôznym farmakologickým potenciálom – protizápalový, antimikrobiálny a antioxidačný, vďaka čomu má Kotvičník aj imunomodulačný, hepatoprotektívny a antikarcinogénny potenciál.

Menopauza, ako prirodzená časť starnutia, nastupuje medzi 40 až 55 rokom života ženy. Za nástup prechodného obdobia je zodpovedná klesajúca hladina estrogénu produkovaného vaječníkmi, kedy sa znižuje frekvencia menštruačného cyklu, až úplne vymizne a žena nie je ďalej schopná otehotnieť. Drvivá väčšina žien pociťuje tzv. menopauzálne symptómy, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch vážne a majú signifikantný vplyv na každodenné aktivity. K najčastejším symptómom patria: návaly tepla, nočné potenie, suchosť v pošve a dyskomfort počas sexuálneho styku kvôli poklesu prekrvenia v oblasti pohlavných orgánov, zvýšená predispozícia k obezite, problémy so spánkom, zhoršenie nálady a úzkosť, problémy s pamäťou a koncentráciou, podráždenosť, depresia a v neposlednom rade aj zníženie libida. Spomenuté symptómy sa môžu začať už o niekoľko mesiacov skôr ako nastane posledná menštruácia a v priemere trvajú až 4 roky. K vážnejším dôsledkom poklesu estrogénu patrí vyššie riziko vzniku osteoporózy a srdcovocievnych ochorení.
Terapia, rovnako ako pri poklese testosterónu u mužov, sa orientuje na hormonálnu substitučnú liečbu vo forme tabliet, dermálnych náplastí, vaginálnych gélov a krémov s obsahom estrogénu a progesterónu. Na psychické problémy sa zameriava kognitívna behaviorálna terapia spolu s užívaním antidepresív. Samozrejme, hormonálna substitučná terapia môže sprevádzaná nežiadúcimi účinkami, kvôli ktorým nie je vhodná pre každú ženu. K nežiadúcim účinkom patria napríklad krvácanie, meteorizmus (plynatosť), citlivosť prsníkov, bolesti hlavy, zmeny nálad a nevoľnosť. K potenciálne zdravie ohrozujúcim rizikám zaraďujeme infarkt myokardu, porážku, trombózu, či rakovinu prsníkov. Uvedené riziká vedú ženy čoraz častejšie k hľadaniu nehormonálnej terapie založenej na prírodných zdrojoch. Podľa nedávnych vedeckých prác sa preukázal pozitívny efekt Kotvičníka zemného aj na problémy spojené s menopauzou, aj keď v minulosti boli jeho účinky častejšie spomínané pri liečbe poklesu testosterónu u mužov. V štúdii z roku 2020 sa u žien v pre-menopauzálnej a post-menopauzálnej fáze zistil signifikantne pozitívny efekt Kotvičníka zmierňujúci symptómy menopauzy a zároveň zvyšujúci libido a znižujúci sexuálny dyskomfort, pričom počas trojmesačnej liečby neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky.

Referencie
Ștefănescu R, Tero-Vescan A, Negroiu A, Aurică E, Vari CE. A Comprehensive Review of the Phytochemical, Pharmacological, and Toxicological Properties of Tribulus terrestris L. Biomolecules. 2020;10(5):752.
Shahid M, Riaz M, Talpur MM, Pirzada T. Phytopharmacology of Tribulus terrestris. J Biol Regul Homeost Agents. 2016 Jul-Sep;30(3):785-788.
Martimbianco ALC, Pacheco RL, Vilarino FL, Latorraca COC, Torloni MR, Riera R. Tribulus Terrestris for Female Sexual Dysfunction: A Systematic Review. Rev Bras Ginecol Obstet. 2020 Jul;42(7):427-435. English.
Tadayon M, Shojaee M, Afshari P, Moghimipour E, Haghighizadeh MH. The effect of hydro-alcohol extract of Tribulus terrestris on sexual satisfaction in postmenopause women: A double-blind randomized placebo-controlled trial. J Family Med Prim Care. 2018 Sep-Oct;7(5):888-892

MUDr. Martin KleinMUDr. Martin Klein v roku 2012 vyštudoval Lekársku Fakultu Univerzity Komenského, kde aktuálne pôsobí ako vedecko-pedagogický pracovník. Venuje sa tiež problematike zdravej výživy.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

O NÁS

Čo je dôležitejšie ako zdravie? Otázka, ktorú sa pýtame, keď už je často neskoro. A verte, že vieme, o čom hovoríme.

KONTAKTY

+421 949 449 169
info@nakupujzdravo.sk
08:00 – 18:00

© 2020 nakupujzdravo.sk