Čo je vysoký krvný tlak?
Vysoký krvný tlak na seba zvyčajne neupozorňuje. Ak ho aj človek odhalí, svojpomocne ho nedokáže okamžite znížiť. Cielenou zmenou životosprávy však môžeme dlhodobo udržiavať optimálnu hladinu krvného tlaku a zároveň sa vyhnúť jeho nebezpečným prudkým výkyvom. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, čo je vysoký krvný tlak, čo ho spôsobuje a ako mu efektívne prechádzať.
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je stav, pri ktorom sú hodnoty krvného tlaku trvalo vyššie ako 140/90 mmHg. Tento stav zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení, mŕtvice, poškodenia obličiek a ďalších zdravotných problémov. Príčiny vysokého krvného tlaku môžu zahŕňať nezdravú stravu, nedostatok pohybu, stres, nadmerný príjem soli, alkohol alebo genetické predispozície. Znižovanie krvného tlaku zahŕňa zmenu životného štýlu, pravidelný pohyb a vhodnú stravu bohatú na živiny, ktoré podporujú kardiovaskulárne zdravie.
Krvný tlak predstavuje mieru sily krvi tlačiacej na steny krvných ciev. Ľudia s vysokým krvným tlakom majú systolickú („hornú“) hodnotu 130 milimetrov ortuti (mmHg) alebo vyššiu a/alebo diastolickú („dolnú“) hodnotu 80 mm Hg alebo vyššiu[1].
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) sa nazýva aj „tichý zabijak“ z dobrého dôvodu – často nemá žiadne príznaky, ale je významným rizikovým faktorom srdcových chorôb a mŕtvice. Jeho výskyt na Slovensku narastá s vekom: 19 – 24 rokov (17,6 %), 25 – 34 rokov (26,8 %), 35 – 44 rokov (32,4 %), 45 – 54 rokov (51,6 %), 55 – 64 rokov (66,7 %), 65 – 74 rokov (85,3 %) a ľudia vo veku 75 a viac rokov (94,7 %). Krvný tlak si môžete spoľahlivo zmerať v pohodlí domova pomocou tlakomera.
Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?
Presné príčiny nie sú známe, ale dôležitú úlohu môže zohrávať:
- fajčenie,
- nadváha alebo obezita,
- nedostatok fyzickej aktivity,
- príliš veľa soli v strave,
- nadmerná konzumácia alkoholu,
- stres,
- vyšší vek,
- genetika a výskyt vysokého krvného tlaku v rodine,
- chronické ochorenie obličiek,
- poruchy nadobličiek a štítnej žľazy,
- spánkové apnoe (opakované zastavenie dýchania počas spánku).
Prečo je vysoký krvný tlak nebezpečný?
Srdce sa pri vysokom tlaku oveľa viac namáha. Ak ste zdravý, vaše cievy sú pružné a pri pumpovaní sa roztiahnu, čím umožnia krvi "pohodlne" sa dopraviť ku všetkým orgánom. Ak však cievy pružné nie sú, srdce musí použiť viac sily, aby pretlačilo krv cievami. Tým cievy trpia a môžu sa na nich usádzať tuky či vznikať krvné zrazeniny.
Riziká neliečenej hypertenzie
Vysoký krvný tlak nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Avšak to, že sa cítime dobre, neznamená, že je náš krvný tlak v poriadku. Hypertenzia môže časom poškodiť srdce, cievy, mozog a obličky.
Niektoré riziká vysokého krvného tlaku sú:
- neurologické ochorenia (napríklad demencia),
- mŕtvica,
- infarkt,
- ochorenie obličiek.
Čo teda môžete spraviť pre zníženie tlaku?
Dobrou správou je, že môžete vykonať niekoľko nasledujúcich zmien týkajúcich sa vašej životosprávy, ktoré môžu prispieť k zníženiu krvného tlaku (a tým aj k zníženiu rizika vzniku srdcových ochorení.
- Zvýšte príjem draslíka a znížte príjem sodíka (soli). Potraviny s vysokým obsahom draslíka sú: mlieko a jogurty, ryby, banány, pomaranče, marhule a avokádo, paradajky, zemiaky a špenát.
- Obmedzte príjem cukru. Cukor (a najmä fruktóza) môže zvýšiť krvný tlak viac ako soľ
- Viac cvičte. Odporúča sa 40 minút fyzickej aktivity 3-krát v týždni.
- Schudnite. Strata 2 až 5 kilogramov môže váš krvný tlak znížiť.
- Jedzte menej trvanlivých potravín. Spracované a trvanlivé potraviny prispievajú vysokou mierou k zvýšeniu množstva soli vo vašom tele. Patria sem napríklad sáčkové polievky a zemiakové lupienky.
- Jedzte horkú čokoládu. Horká (tmavá) čokoláda znižuje krvný tlak. Podmienkou je však obsah 60 až 70 % kakaa.
- Dbajte na doplnky výživy: pravidelná suplementácia horčíka, vitamínu B a omega-3 mastných kyselín optimalizuje zdravie srdca.
Viac tipov nájdete v našom článku – 10 overených spôsobov, ako znížiť vysoký krvný tlak.
Hypertenzia môže prísť v každom veku
V nižšom veku postihuje častejšie mužov, situácia sa však následne vyrovnáva a od veku 65 rokov postihuje viac ženy.
Každému piatemu pacientovi nameria praktický lekár vyšší krvný tlak, pričom pacient dovtedy netušil, že má tento problém. Odborné kruhy hovoria o 500-tisíc až 1 milióne dospelých pacientov, ktorí majú problém s tlakom krvi a ani o tom nevedia.
Kedy navštíviť lekára?
Lekársku pomoc vyhľadajte pri opakovanom (trikrát po sebe) nameraní hodnôt vysokého krvného tlaku alebo pri jeho prvých prejavoch. Ak máte vysoký krvný tlak diagnostikovaný, nezanedbávajte kontroly u lekára a pravidelne užívajte predpísané lieky.
Dobrou správou je, že vysoký krvný tlak je v spolupráci s lekárom a vhodne nastavenou liečbou možné dobre manažovať. Dôležité je poctivé užívanie liekov. Zmena životného štýlu, úprava jedálnička, či obrana pred stresom sú len niektoré zo spôsobov, ktorými možno aktívne bojovať s hypertenziou a minimalizovať jej dopady na zdravie.
Zdroje:
High Blood Pressure Research | NHLBI, NIH
High Blood Pressure (Hypertension) Clinical Trials - Mayo Clinic Research
Beyond salt: Research highlights underappreciated sources of high blood pressure | NHLBI, NIH