Dehydratácia a krvný tlak: Ako nedostatok tekutín ohrozuje vaše srdce

Dehydratácia a krvný tlak: Ako nedostatok tekutín ohrozuje vaše srdce

Voda je základom všetkého živého na Zemi. Pokrýva väčšiu časť zemského povrchu než pevnina a tiež asi 65 % ľudského tela. Miliardy obyvateľov krajín tretieho sveta zápasia s nedostatkom pitnej vody. My máme šťastie, prístup pitnej vody je absolútnym štandardom. Preto nie je žiadny dôvod zanedbávať pitný režim. Je pre zdravie nevyhnutný. Ako ale súvisí dehydratácia a krvný tlak?

Dehydratácia môže ovplyvniť hladinu krvného tlaku, pretože nedostatok vody v tele spôsobuje zníženie objemu krvi, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku. Pitie dostatočného množstva vody počas dňa pomáha udržiavať rovnováhu tekutín, čím prispieva k normálnym hodnotám krvného tlaku. Okrem toho, pravidelný príjem tekutín podporuje optimálnu funkciu obličiek a zlepšuje cirkuláciu, čo má priamy vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému.

Dehydratácia môže spôsobiť pokles krvného tlaku, čo môže vyvolať pocit únavy a slabosti. Rýchla tepová frekvencia - pri nedostatku tekutín v organizme dochádza k znižovaniu objemu krvi v cievach. Srdce sa snaží tento stav kompenzovať zrýchlením tepovej frekvencie a zosilnením sťahov 

Čo ovplyvňuje potrebu hydratácie?

Hneď v úvode sa pokúsme vyrovnať s tou najnáročnejšou otázkou. Napriek tomu, že existujú isté všeobecné odporúčania ohľadom potrebného príjmu tekutín (napr. americké oficiálne odporúčania pre príjem vody vztiahnuté na energetický príjem z potravy), je nutné zdôrazniť, že potreba tekutín je prísne individuálna záležitosť. Príjem tekutín je ovplyvnený mnohými vonkajšími aj vnútornými faktormi, ako:

  • telesná hmotnosť
  • vek a pohlavie
  • množstvo a zloženie stravy (obsah vody, soli, bielkovín a kalórií)
  • telesná aktivita
  • aktuálny zdravotný stav
  • aktuálne zavodnenie organizmu
  • prostredie (teplota, vlhkosť, prúdenie vzduchu)
  • stupeň adaptácie na podmienky prostredia
  • charakter vykonávanej činnosti v danom prostredí
  • druh oblečenia a teplota tela

Čo spôsobí dlhodobá dehydratácia?

Mierny, ale dlhodobý nedostatok tekutín, ktorý v dennom zhone často ani neregistrujeme, môže do budúcnosti priniesť závažné zdravotné dôsledky. Spočiatku sa k únave pridávajú bolesti hlavy, kĺbov alebo zápcha, ale postupne môže dôjsť aj k poruchám funkcie obličiek a ďalších orgánov.

Nasleduje zoznam chronických chorôb, u ktorých bol preukázaný vplyv chronickej miernej dehydratácie na ich vznik:

  • nefrolitiáza a urolitiáza /obličkové a močové kamene/
  • námahová astma
  • hyperglykémia pri diabetickej ketoacidóze
  • infekcia močových ciest
  • hypertenzia
  • kardiovaskulárne choroby
  • žilová trombóza
  • cievne mozgové príhody

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej straty. Spôsobuje rozličné zdravotné ťažkosti. A u detí a starších ľudí môže vážne ohroziť ich zdravie či dokonca život.

Srdcovo-cievne príznaky zníženého objemu tekutín v tele

Priamy vplyv nedostatku tekutín je na krv, srdce a cievy. Preto je dehydratácia a krvný tlak v priamom súvise. Ak je znížený podiel tekutiny v kolujúcej krvi, tá je hustejšia, srdce musí vynakladať vyššiu prácu. 

To spôsobuje zvýšenú záťaž.

Naviac, nedostatok tekutín spúšťa produkciu hormónu, ktorý bráni strate tekutín z tela (antidiuretucký hormón, ADH). Cievy sa sťahujú, krvný tlak zvyšuje.  

Medzi príznakmi sa môžu objaviť:

  • studené končatiny
  • znížený krvný tlak, čiže hypotenzia
  • u ľudí liečených na vysoký krvný tlak aj výkyv krvného tlaku, a to nie len do hodnôt hypotenzie
  • zvýšený sklon ku kolapsom, teda k odpadávaniu
  • závraty
  • zvýšená srdcová činnosť, teda tachykardia
  • s tým súvisí pocit búšenia srdca čiže palpitácie

Ak pretrváva nedostatok tekutín v tele, zvyšuje sa tvorba antidiuretického hormónu. ADH vyvolá stiahnutie ciev v tele, čoho následkom je hypertenzia, teda vysoký krvný tlak.

Riešenie dehydratácie

Základným riešením dehydratácie je zvýšenie pitného režimu, teda tzv. rehydratácia. V ľahších prípadoch stačí zvýšenie príjmu tekutín po menších dávkach a častejšie, tak aby obličky zvládli tekutiny spracovať. Pokiaľ spoznáte, že ste dehydrovaní, nesnažte sa rýchlo vypiť veľké množstvo vody naraz. Pri ťažších formách dehydratácie býva potrebná hospitalizácia a vnútrožilová infúzia.

Čím ale doma ideálne doplniť tekutiny? Najlepšie obyčajnou vodou, je možné pridať aj stratené minerálne látky, iónty a cukry (ľahko osladený čaj, riedené ovocné šťavy, stredne mineralizované minerálky).

Aj keď najzdravším nápojom je čistá voda, človek si môže bez obáv dopriať pestrejšiu skladbu nápojov. Na stále pitie pre osoby bez rozlíšenia veku a zdravotného stavu sú najvhodnejšie čisté vody – pitné z vodovodu (studne) alebo balené dojčenské, pramenité a slabo mineralizované prírodné vody. Možno ich konzumovať bez obmedzenia v množstve úmernom potrebám organizmu.

Ako predísť dehydratácii?

Základom je dodržiavanie pitného režimu. Každý síce vieme, že nám prospieva pravidelne piť, ale počas rušného dňa sa na to ľahko zabudne. Počas problémov ako je horúčka a črevná chrípka sa zase chceme čo najskôr vyliečiť a opäť môžeme na pravidelné pitie zabudnúť.

Koľko by som mal/a denne vypiť?

Odporúčané množstvo vody, ktorú by mal priemerný a zdravý dospelý jedinec vypiť každý deň, sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je vek, pohlavie, hmotnosť, fyzická aktivita a klimatické podmienky. Všeobecne  však platí, že zdravý dospelý potrebuje zhruba 35 ml vody na kilogram telesnej hmotnosti denne. Minimálne sa odporúča denne vypiť 2 litre čistej vody.

Urobte si to pre seba jednoduchším a majte vodu vždy po ruke. Do tašky môžete hodiť praktickú fľašu, doma alebo v práci mať vždy pohár vody na stole. Zaveďte si nové zvyky, napr. vypiť pohár vody hneď po prebudení alebo pred jedlom. Navyše nezabudnite pitný režim prispôsobovať aktuálnym podmienkam a potrebám, najmä pri športovaní, horúcom počasí alebo napríklad práci v záhradke.

Hydratácia navyše nie je len o pití, ale aj o strave bohatej na vodu. Rozhodne pomôže, keď do jedálnička zavediete viac ovocia a zeleniny. Medzi obzvlášť vodnaté plodiny patria napríklad:

  • uhorka
  • ľadový šalát
  • cuketa
  • paradajky
  • vodný melón
  • hroznové víno
  • jahody

Dehydratácia a krvný tlak u seniorov

U starších ľudí môže dôjsť k dehydratácii aj bez pocitu smädu. S vyšším vekom telo prestane na smäd toľko upozorňovať a zároveň sa zhoršuje funkcia obličiek, preto sa musí na pitný režim myslieť aktívnejšie ako predtým. K dehydratácii môžu prispieť aj zdravotné problémy, lieky či kombinácia liekov, ktoré spôsobia zvýšené odvodňovanie. Okrem dodržiavania pitného režimu skúste do jedálnička zahrnúť potraviny obsahujúce vodu ako je melón, uhorka, zeler, alebo vývary či polievky.

Dehydratácia seniorov sa lieči najmä zvýšením pitného režimu vody a nápojov obsahujúcich elektrolyty. Pokiaľ je dehydratácia vážnejšia, môže byť nutná hospitalizácia, kedy budú tekutiny a elektrolyty podávané do žily.

Čo si z toho odniesť?

Pre optimálnu funkciu tela i mysle je nevyhnutné zaistiť si (okrem ďalších aspektov samozrejme) adekvátnu hydratáciu. Voda totiž nie je len obyčajným zdrojom osvieženia, podporuje aj metabolické procesy, udržuje krvný obeh, zdravú pokožku, vlasy aj nechty. Navyše umožňuje vylučovanie odpadových látok z tela a zlepšuje kognitívne procesy. Dehydratácia je naopak veľmi nebezpečná – môže viesť k zhoršeniu stavu kože a rozsiahlym poruchám vnútorného prostredia. Na identifikáciu môžete využiť množstvo faktorov, ktoré vaše telo vysiela, napríklad tmavý moč či závraty a bolesti hlavy. Preto je dôležité zaistiť si dostatočný prísun tekutín a vyvarovať sa faktorom, ktoré môžu dehydratáciu spôsobiť alebo zhoršiť.

Zdroje:

How Dehydration Affects Blood Pressure (clevelandclinic.org)

Assessment of Hydration Status and Blood Pressure in a Tertiary Care Hospital at Al-Khobar - PMC (nih.gov)

Hydration Status and Cardiovascular Function - PMC (nih.gov)