Ideálny krvný tlak: mýty a fakty o ideálnom krvnom tlaku
Ideálny krvný tlak – vieme, že by to bolo úžasné docieliť, ale častokrát nevieme aké presné hodnoty máme hľadať. Keďže zdravie srdca a ideálny krvný tlak sú základom dlhovekosti, je mimoriadne dôležité byť informovaný. Čítajte ďalej – vyvrátime všetky mýty ohľadom domácich receptov na krvný tlak, jeho príznakoch a praktikách o jeho zníženie.
Ideálny krvný tlak pre dospelého človeka je zvyčajne považovaný za hodnotu 120/80 mmHg. Prvá hodnota (systolický tlak) vyjadruje tlak v artériách pri sťahovaní srdca, druhá hodnota (diastolický tlak) pri jeho uvoľnení. Pre udržanie optimálneho krvného tlaku je dôležité pravidelne cvičiť, zdravo sa stravovať, vyhýbať sa stresu a dodržiavať primeraný pitný režim. Tieto faktory pomáhajú predchádzať hypertenzii a podporujú celkové zdravie kardiovaskulárneho systému.
Približne polovica ľudí netuší, že má vysoký tlak, pretože v začiatkoch ochorenia nepociťujú žiadne ťažkosti.
12 najčajstejších mýtov o krvnom tlaku:
- Ak sa dobre cítim, nemôžem mať vysoký krvný tlak.
- Hypertenzia sa dá vyliečiť.
- Víno je zdravé pre srdce, môžem teda piť, ako chcem.
- Proti zdedenému vysokému krvnému tlaku nemôžem nič robiť.
- Nemám žiadne problémy, stačí, keď mi tlak občas zmeria lekár.
- Pokiaľ mi pod vplyvom užívania liekov klesne hodnota krvného tlaku, môžem lieky vysadiť.
- Neprisáľam si jedlo, takže mi vysoký krvný tlak nehrozí.
- Používam len kóšer alebo morskú soľ, ktoré sú nízko sodíkovým variantom, mám teda spotrebu pod kontrolou.
- Netrpím nad hmotnosťou, nefajčím, takže nie je riziko, že by som mohol/a trpieť na vysoký krvný tlak.
- Vysoký krvný tlak je to isté čo rýchla srdcová frekvencia.
- Vysoký krvný tlak má celý rad príznakov, podľa ktorých ho môžeme ľahko rozpoznať.
- Ľudia s vysokým krvným tlakom sú nervózni, potia sa, majú problémy so spánkom a mávajú červeň v tvári; na nič z toho netrpím, nemôžem teda mať vysoký krvný tlak.
Pripravili sme podrobný prehľad informácií, ktoré by ste mali vedieť o krvnom tlaku.
Čo presne znamená krvný tlak?
Srdce je malá ale výkonná pumpa, ktorá ustavične bije. Tlak vytvorený srdcom potrebný na pumpovanie krvi cez cievy sa nazýva krvný tlak.
Pri sťahovaní srdcových svalov sa krv tlačí cez tepny – objavuje sa systolická (horná) hodnota tlaku krvi.
Diastolická (spodná) hodnota je zostatkový tlak pred ďalším sťahom srdcového svalu. Optimálna hodnota vášho krvného tlaku by mala byť do 120/80 mmHg.
Aké sú príznaky vysokého tlaku?
Žiaľ, často žiadne. Ak tlak stúpa nenápadne, postupne v priebehu rokov, telo si privyká. Nebyť tlakomeru, ani by ste o vysokom tlaku nevedeli. Stáva sa to aj pri alarmujúco vysokých hodnotách tlaku. Ak tlak prudko stúpne, môžete pociťovať príznaky.
Pre mnohých ľudí vysoký tlak bolesť hlavy. Môžete cítiť dušnosť, tŕpnutie prstov či končatín alebo sa vám pustí krv z nosa. Tieto príznaky nemusia vždy znamenať vysoký tlak, a aj naopak, nie vždy sa nimi vysoký tlak prejaví.
Aké hodnoty už považujeme za vysoký krvný tlak?
Optimálne hodnoty krvného tlaku u zdravého človeka sú do 120/80 mmHg. Hodnoty nad 140/90 mmHg namerané v pokoji znamenajú vysoký krvný tlak. Zároveň sú to aj prahové hodnoty, kedy je potrebné začať s liečbou hypertenzie.
Pre väčšinu liečených pacientov je cieľový tlak krvi pod 130/80 mmHg. Ani u starších pacientov nad 65 rokov by nemal presiahnuť hodnoty 140/80 mmHg. Pri meraní tlaku je dôležité merať si aj srdcovú frekvenciu: optimálna je okolo 60 úderov za minútu. Za rizikovú sa u hypertonikov považuje srdcová frekvencia nad 80 úderov za minútu v pokoji, bez ohľadu na vek.
Aké sú dlhodobé riziká vysokého krvného tlaku?
Bez liečenia môže vysoký krvný tlak viesť k množstvu zdravotných problémov vrátane infarktu, obehovým problémom a poruchám obličiek. Taktiež je jednou z bežných príčin mozgovej mŕtvice.
Spomedzi orgánov zaťažuje vysoký krvný tlak najmä srdce, mozog, cievy, obličky a oči. Pacienti s hypertenziou majú tiež 2,5-krát vyššie riziko rozvoja cukrovky. Ďalej sa pripisuje aj pod slepotu a kognitívne poruchy. Nekontrolovaná hypertenzia spôsobuje kardiovaskulárne choroby a mozgové príhody po celom svete, dá sa jej však predchádzať.
Hypertenzia ako jedna z najčastejších chronických chorôb je rizikovým faktorom pre mnohé ďalšie kardiovaskulárne ochorenia, napríklad pre srdcové zlyhávanie, mozgový infarkt, chronickú ischemickú chorobu srdca či infarkt myokardu. Je preto potrebné liečiť ju včas, aby sa zabránilo vzniku mnohých vážnych komplikácií.
Vedeli ste napríklad, že do roku 2025 sa očakáva že hypertenziou bude trpieť až 1,56 miliardy dospelých na svete? Celosvetovo má viac ako jeden z troch dospelých ľudí vysoký krvný tlak. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie celosvetovo postihuje viac ako 1,28 miliardu ľudí, no iba 1 z 5 ľudí má vysoký tlak pod kontrolou.
Na Slovensku je v súčasnosti sledovaných pre hypertenzné ochorenie viac ako milión pacientov. Štúdie hovoria o tom, že až 50 % všetkých hypertonikov nie je kontrolovaných, a teda výsledné číslo ľudí s hypertenziou na Slovensku by malo byť až dva milióny.
Čo zvyšuje krvný tlak?
Krvný tlak zvyšuje niekoľko faktorov, ktoré súvisia so súčasným spôsobom života. Vysoký krvný tlak sa najčastejšie prejaví, ak človek trpí obezitou, problémom je aj nadmerné požívanie alkoholických nápojov, fajčenie, nedostatok pohybovej aktivity a stres, hoci vysoký krvný tlak môže byť aj dedičný.
Vysoký tlak v tehotenstve
Ak vám v tehotenstve zistili tehotenskú hypertenziu, lekár zvolí lieky, ktoré sú v tehotenstve bezpečné a používajú sa už dlhodobo. Tehotenská hypertenzia zmizne po pôrode. Zároveň si aj neskôr dávajte pozor, pretože riziko rozvoja artériovej hypertenzie je u vás vyššie.
Niekedy sa v tehotenstve objaví vysoký tlak spolu so zvýšeným vylučovaním bielkovín močom. Tento stav nazývame preeklampsia. Preeklampsia sa objavuje najčastejšie v poslednom trimestri tehotenstva.
Čo robiť, aby som nemal vysoký tlak?
- Pravidelne sa hýbte: najlepšie sú chôdza, plávanie, bicyklovanie a iné vytrvalostné športy.
- Skoncujte s cigaretami a nadmerným pitím alkoholu.
- Upravte svoju stravu tak, aby ste znížili príjem soli a zachovali pestrosť stravy. Namiesto dôsledného solenia experimentujte s bylinkami a koreninami.
- Neprejedajte sa. Stanovte si 8-hodinové časové okno, keď budete jesť, a zvyšných 16 hodín denne vrátane spánku nejedzte ani nepite nič, čo obsahuje kalórie. Vaše telo si od neustáleho príjmu potravy potrebuje oddýchnuť.
- Naučte sa zvládať stres, aby ste sa vyhli zbytočnej úzkosti. Obrátiť sa môžete na terapeuta či kouča.
Domáce recepty na vysoký krvný tlak
Na zníženie tlaku môžete skúsiť cesnak, cviklu či špenát. Z byliniek sa priaznivé účinky na tlak pripisujú hlohu, rebríčku obyčajnému či lipe malolistej. Tieto však považujeme len za doplnok liečby, nenahrádzajte nimi odporúčanie lekára a ním predpísané lieky. Taktiež doplnky výživy ako magnézium, omega-3 kapsule a vitamíny B dokážu pomôcť v zachovaní zdravia srdce. Dôležité je avšak si uvedomovať, že stále sa jedná o doplnky a nie je ideálne spoliehať sa len na ne.
Veríme, že sme vám dokázali pomôcť s našim článkom a dokážete prioritizovať ideálny krvný tlak. Vaše telo sa vám poďakuje.
Zdroje:
https://academic.oup.com/eurheartj/article/39/33/3021/5079119
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/diagnosis-treatment/drc-20373417
http://pfyziolklin.upol.cz/?p=993