Kurkumín s piperínom 145 kapsúl

SK výrobok

 

Krátky popis: Kurkumín aj piperín sú prírodné aktívne látky so silnými protizápalovými účinkami, obsahujú veľké množstvo antioxidantov a pomáhajú v ochrane organizmu pred chorobami a voľnými radikálmi.

Balenie: 145 kapsúl po 184 mg kurkumínu, 100 mg zázvoru, 61 mg anízu, 61 mg feniklu, 61 mg sladkého drievka, 42 mg oxidu kremičitého a 20 mg piperínu

Dávkovanie: 2 kapsule denne zapiť s dostatočným množstvom vody.

Upozornenie: Nie je náhradou pestrej a vyváženej stravy. Produkt nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Skladujte pri izbovej teplote mimo dosahu malých detí.

Môžeme doručiť do:
3.4.2024
Skladom (>5 ks)
Značka: Nakupuj Zdravo
€20,35

Kurkumín s piperínom

Kurkuma, hlavne ako korenie je často použitá ingrediencia v kuchyni a pravdepodobne ju dobre poznáte. Avšak poznáte aj aktívnu ingredienciu kurkumy, s názvom kurkumín? Kurkumín je jedna z obľúbených látok v indickej ayurvéde už stáročia a stáva sa populárnou látkou aj v západnej medicíne hlavne kvôli jej pozitívnym vplyvom na zmiernenie bolestí a zápalov v tele.

Hlavné benefity kurkumínu

Má protizápalové účinky

V roku 2016 sa systematicky prechádzali štúdie ktoré sa zameriavali na vplyv kurkumínu na príznaky osteoartrózy. Zistilo sa, že už 800 mg kurkumínu denne znižuje bolesť a zápal spôsobený osteoartrózou rovnako ako nesteroidné protizápalové lieky, ako je napríklad ibuprofén. Ďalšia štúdia z roku 2016 naznačuje, že kurkumín môže pomôcť predchádzať bolestí a nepríjemných príznakov reumatoidnej artrízy. Podľa štúdie z roku 2017 vyplýva, že už 400 až 600 mg kurkumínu denne má schopnosť zmierniť príznaky zápalu v organizme.

Pôsobí ako silný antioxidant

Vďaka svojim silným antioxidačným schopnostiam má pozitívne účinky na fungovanie pečene. Podľa štúdii antioxidačný účinok kurkumínu sa zdá byť taký silný, že môže zabrániť poškodeniu pečene toxínmi.

Má pozitívne účinky na metabolizmus

Kurkumín je skúmaný vedcami aj ohľadom metabolického syndrómu (MetS). MetS je komplexný syndróm, ktorý zahŕňa inzulínovú rezistenciu, hyperglykémiu, hypertenziu, nízku hladinu cholesterolu v lipoproteínoch s vysokou hustotou (HDL-C), zvýšenú hladinu cholesterolu v lipoproteínoch s nízkou hustotou (LDL-C), zvýšenú hladinu triglyceridov a obezitu. V štúdii časť participantov konzumovala 1000 mg kurkumínu a 10 mg piperínu po dobu 8 týždňov, kým druhá časť dostala placebo tablety. Ukázalo sa, že kurkumín zmierňuje viaceré aspekty MetS zlepšením citlivosti na inzulín, potlačením adipogenézy, a znížením zvýšeného krvného tlaku, zápalu a oxidačného stresu. Okrem toho existujú dôkazy, že kurkuminoidy modulujú expresiu génov a aktivitu enzýmov zapojených do metabolizmu lipoproteínov, čo vedie k zníženiu plazmatických triglyceridov a cholesterolu.

Môže znížiť riziko výskytu rakoviny

Vedci skúmajú vplyv kurkumínu na nádorové bunky už dlhé roky. Študie pribúdajú, avšak sú dôkazy, že kurkumín má ochranné účinky proti rakovine pankreasu, rakovine prostaty a mnohopočetnému myelómu. Vedci zistili, že kurkumín je cytotoxický pre rôzne nádorové bunky. Účinok kurkumínu závisí od typu bunky, koncentrácie kurkumínu a dĺžky liečby. Hlavným mechanizmom, ktorým kurkumín vyvoláva cytotoxicitu, je indukcia apoptózy. Kurkumín má tiež potenciál inhibovať vývoj a progresiu rakoviny tým, že sa zameriava na viaceré kroky v procese nádorového bujnenia. Pracuje ako blokujúca látka pre nádorové bunky.

Piperín

Piperín je alkaloidnou zložkou čierneho korenia. Piperín je jednou z obľúbených aktívnych látok v indickej ayurvéde.

Má vysoký obsah antioxidantov

V tele sa vytvárajú voľné radikály, nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky, a to prirodzene aj v reakcii na vonkajší stres. Nadmerné poškodenie voľnými radikálmi môže viesť k vážnym zdravotným problémom vrátane zápalových ochorení, ochorení srdca a niektorých druhov rakoviny. Výskum ukázal, že strava s vysokým obsahom antioxidantov môže znížiť poškodenie voľnými radikálmi. Napríklad v jednej štúdií sa zistilo, že doplnky s piperínom môžu zabrániť alebo spomaliť postup poškodenia voľnými radikálmi a súvisiacich ochorení, ako sú ateroskleróza, cukrovka a rakovina.

Má protizápalové účinky

Vyššie sme spomínali metabolický syndróm (MetS), a podobne ako kurkumín aj piperín účinne pomáha v jeho liečbe. Štúdia z roku 2020 indikuje, že doplnky s obsahom piperínu môžu pomôcť znížiť chronický zápal, ktorý je spôsobený metabolickým syndrómom.

Pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi

V roku 2013 sa vykonávala štúdia na 86 pacientoch, ktorí boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina užívala doplnok výživy s piperínom, kým druhá skupina užívala placebo tablety. Štúdia trvala 8 týždňov a v skupine ktorá užívala doplnok výživy s piperínom sa zistilo zlepšenie citlivosti na inzulín. To znamená, že hormón inzulín bol schopný lepšie regulovať príjem glukózy.

Zázvor

Zázvor je zaužívanou ingredienciou už stáročia vo väčšine domácností. Okrem toho, že sa používa ako korenie, používa sa aj v prípade nevoľnosti, bolesti žalúdka a iných zdravotných problémoch.

Má pozitívny vplyv na metabolizmus

Podľa prehľadu štúdii z roku 2018 sa skúmal vplyv zázvoru na plyny, ktoré sa tvoria v črevnom trakte počas trávenia. Tento výskum naznačuje, že enzýmy obsiahnuté v zázvore môžu pomôcť rozložiť a vylúčiť tieto plyny, čím sa dosiahne úľava od nepríjemných pocitov. Okrem toho výskum ukazuje, že zázvor môže pomôcť zvýšiť pohyb v tráviacom trakte. Taktiež má zázvor priaznivé účinky aj na enzým s názvom pankreatická lipáza, ktorý napomáha tráveniu v tenkom čreve.

Pomáha v posilnení imunitného systému

Obsiahla prierezová štúdia z roku 2017 naznačila, že denná konzumácia zázvoru môže podporiť imunitný systém. To môže chrániť pred chronickými ochoreniami a podporovať zotavenie z iných ochorení, ako je napríklad bežné prechladnutie alebo chrípka.

Pomáha v prevencii kardiovaskulárnych chorôb

Štúdia z roku 2017, ktorej sa zúčastnilo 4 628 ľudí, zistila, že každodenná konzumácia zázvoru môže okrem iných chronických ochorení chrániť pred ischemickou chorobou srdca, vysokým krvným tlakom, cukrovkou, hyperlipidémiou, cerebrovaskulárnymi ochoreniami a tukovým ochorením pečene. Autori dospeli k záveru, že zázvor môže mať potenciál ako preventívna liečba.

Dokáže znižovať oxidačný stres v tele

Zázvor je vynikajúcim zdrojom antioxidantov. Kvôli tejto vlastnosti dokáže znížiť oxidačný stres v organizme. Oxidačný stres, ako sme to už spomínali vyššie, časom môže spôsobiť veľké množstvo zdravotných problémov. Riziko výskytu týchto zdravotných problémov je možné eliminovať pomocou zázvoru. Tento fakt potvrdilo aj zhrnutie vyše 100 štúdii. Zázvor je vo všeobecnosti bezpečný, odporúčaný denný príjem je do 4 g. Obvyklé dávkovanie je v rozmedzí 250 mg až 1 000 mg denne.

Aníz

Aníz, okrem svojej funkcie v kuchyni ako korenie, je známy svojimi silnými zdraviu prospešnými vlastnosťami a pôsobí ako prírodný liek na rôzne ochorenia.

Pomáha s bolesťami žalúdku

V jednej štúdii sa zistilo, že aníz znižuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny, čím pomáha predchádzať vzniku žalúdočných vredov a chráni bunky pred poškodením. Vďaka tejto vlastnosti je veľmi prospešný v kombinácii s kurkumínom, nakoľko kurkumín môže mierne nadúvať.

Má protizápalové účinky

Ako sme to už spomínali vyššie, dlhodobé zápaly môžu spôsobovať vážne kronické choroby. Prevencia môže byť v týchto prípadoch kľúčová. Štúdie na zvieratách a v skúmavkách naznačujú, že aníz môže zmierňovať zápal, a tak podporovať lepšie zdravie a predchádzať chorobám. Jedna štúdia na myšiach ukázala, že olej z anízových semienok znižuje opuchy a bolesť.

Fenikel

Fenikel je už stáročia zaužívaná ingrediencia v kuchyni a taktiež v medicíne.

Zmierňuje kŕče

Na základe jednej štúdie môžeme tvrdiť, že už 80 mg feniklu (menej ako je v našej dennej dávke) je veľmi účinný proti baktériám, ktoré spôsobujú tráviace ťažkosti, hnačky a dyzentériu, ako aj niektoré nemocničné infekcie. Nakoľko kurkumín a piperín môžu mať tendenciu nadúvať, fenikel je veľmi účinný na vybalansovanie tohto javu a pomáha v zmiernení týchto príznakov.

Ochraňuje pred voľnými radikálmi

Podľa jedného výskumu fenikel účinne zachytáva voľné radikály, ktoré spôsobujú choroby. To naznačuje, že výťažky z feniklu by sa mohli používať na pomoc jednotlivcom pri odvrátení účinkov mnohých chronických chorôb vrátane rakoviny, aterosklerózy a zápalov.

Sladké drievko

V histórii ľudia používali koreň sladkého drievka hlavne na zmiernenie zápalu, upokojenie tráviacich problémov a liečbu problémov horných dýchacích ciest.

Upokojuje bolesti žalúdku

Zopár štúdií ukazuje, že doplnky stravy s obsahom sladkého drievka môžu znížiť príznaky celkového podráždenia žalúdka a čriev. Taktiež existujú štúdie, ktoré skúmajú vplyv sladkého drievka na vznik žalúdočných vredov. Zistilo sa, že sladké drievko je veľmi účinná látka v ochrane organizmu pred týmto typom choroby. Zloženie: kurkumín (extrakt z kurkumy štandardizovaný na 90% obsah kurkuminoidov), zázvor, aníz, fenikel, sladké drievko, oxid kremičitý, piperín, hydroxypropylmetylcelulóza (obal kapsule)

Balenie: 145 kapsúl po 184 mg kurkumínu, 100 mg zázvoru, 61 mg anízu, 61 mg feniklu, 61 mg sladkého drievka, 42 mg oxidu kremičitého a 20 mg piperínu

Dávkovanie: 2 kapsule denne zapiť s dostatočným množstvom vody.

Upozornenie: Nie je náhradou pestrej a vyváženej stravy. Produkt nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Skladujte pri izbovej teplote mimo dosahu malých detí.  

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: