Zvládanie stresu na pracovisku: overené stratégie pre pokojný deň
Každý to poznáme - pracovný stres sa v určitých chvíľach dotýka každého z nás. Každá práca môže mať stresujúce momenty, aj keď to čo robíte máte radi. Krátky tlak na splnenie lehoty alebo na splnenie náročnej povinnosti, telefonát a email, ktorý príde večer s úlohou ktorá má byť vyriešená do rána, zvlášť, keď ste mali v pláne niečo úplne iné. Keď sa však pracovný stres dlhodobý, stáva sa chronickým, škodlivým pre fyzické i emocionálne zdravie. Bohužiaľ je v tejto dobe, takýto dlhodobý stres príliš bežný a ľudia len sucho skonštatujú, že je to čoraz viac zrýchlenou dobou. Ako na úspešné zvládanie stresu na pracovisku?
Stres na pracovisku môže negatívne ovplyvniť produktivitu aj duševné zdravie. Medzi osvedčené stratégie patrí správna organizácia práce, pravidelné prestávky a efektívne time-management techniky. Dôležité je tiež praktizovanie relaxačných techník, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo krátke prechádzky. Zlepšenie komunikácie a vytvorenie podporujúceho pracovného prostredia prispievajú k zníženiu stresu a zlepšeniu pracovnej pohody.
Dá sa vôbec vyhnúť napätiu, ku ktorému dochádza pri práci? Ako podniknúť kroky na zvládnutie stresu súvisiaceho s prácou?
Aké sú zdroje pracovného stresu?
Určité okolnosti majú tendenciu ísť ruka v ruke s pracovným stresom. Stresory na pracovisku, ktoré nás ovplyvňujú môžu byť rôzne:
- vysoké pracovné zaťaženie
- nízky plat
- pracovné prostredie, jeho čistota, hluk
- vzťahy na pracovisku
- malé, alebo žiadne príležitosti na kariérny rast
- pracovné rozhodnutia
- prehnané výkonnostné očakávania
Bohužiaľ, stres súvisiaci s prácou väčšinou nezmizne, keď odchádzate z práce domov. Keď stres pretrváva, môže sa to odraziť na vašom zdraví a psychickej pohode.
Z krátkodobého hľadiska môže stresové pracovné prostredie prispieť k problémom, akými sú bolesti hlavy, bolesť žalúdka, poruchy spánku a ťažkosti s koncentráciou.
Dlhodobý chronický stres môže spôsobiť úzkosť, nespavosť, vysoký tlak a oslabený imunitný systém. Môže tiež prispieť stavom, ako je depresia, obezita a srdcové choroby. Neriešenie problému spôsobuje, že ľudia, ktorí prežívajú nadmerný stres, sa s ním často vyrovnávajú nezdravými spôsobmi, ako je prejedanie, konzumácia nezdravých potravín, fajčenie, alebo užívanie drog a alkoholu.
Urobte kroky na riadenie stresu
Sledujte čo sú vaše najväčšie stresory. Píšte si poznámky ako denník týždeň, dva, aby ste zistili, ktoré situácie vytvárajú najväčší stres a ako na ne reagujete. Monitorujte svoje myšlienky, pocity a spôsoby, akým ste reagovali. Zvýšili ste svoj hlas? Kupujete si stravu z predajného automatu? Máte nutkanie ísť na prechádzku? Vaše poznámky vám pomôžu nájsť kľúč k tomu ako problém riešiť.
Namiesto toho, aby ste sa pokúšali bojovať proti stresu prejedaním sa nezdravým “fastfoodom”. alebo alkoholom, snažte sa robiť zdravé rozhodnutia, hlavne keď cítite nárast napätia.
Zvýšte príjem minerálnych látok a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre telo.
Pri strese je vhodným riešením doplniť magnézium (horčík), ktorý sa nie vždy podarí v dostatočnom množstve prijať z bežnej stravy. Dôležité je podporiť príjem horčíka biologickými nosičmi, ktoré zvyšujú jeho účinnosť.
Dbajte na pohyb a na vaše koníčky
Cvičenie, beh, akákoľvek pohybová aktivita je skvelým rozhodnutím. Jóga, spinning, iné skupinové aktivity môžu byť vynikajúcou voľbou. Každá forma telesnej aktivity je prospešná. Urobte si čas aj na koníčky a obľúbené aktivity. Či už čítate obľúbenú knižku, počúvate váš žáner hudby, alebo hráte spoločenské hry s vašou rodinou, vyhraďte si čas na veci, ktoré vám prinášajú potešenie.
Dostatočne kvalitný spánok je tiež dôležitý faktor pre efektívne riadenie stresu.
Vytvorte si zdravé spánkové návyky, obmedzením príjmu kofeínu pred spánkom a minimalizujte aktivity, ako napríklad počítač a televíziu. Určite si svoje hranice.
Odložte mobilný telefón, pretože v dnešnom digitálnom svete ste pod tlakom 24 hodín denne.
Vytýčte si pevné hranice pracovného života, riaďte sa pravidlami. Pravidlo, že večer nebudete kontrolovať e-maily z domova a nebudete odpovedať na telefón. Vytváranie jasných hraníc môže znížiť konflikt súkromného a pracovného života a stres, ktorý s ním súvisí.
Ako predísť vyhoreniu?
Aby sme zabránili negatívnym účinkom chronického stresu a vyhorenia, potrebujeme čas na doplnenie a návrat k našej predchádzajúcej úrovni fungovania. Tento proces obnovy si vyžaduje "vypnutie" z práce tým, že sa v práci nenachádzate a ani o nej neuvažujete. Nedovoľte, aby vaše dni dovolenky prepadli! Keď je to možné, vždy vydajte sa na príjemný odpočinok a pripravte svoju myseľ na to najlepšie. Prečítajte si, ako relaxovať. Techniky, ako je meditácia, hlboké dýchacie cvičenia môžu pomôcť rozplynúť stres. Začnite niekoľkými minútami každý deň, aby ste sa sústredili na jednoduchú aktivitu, ako je dýchanie, chôdza alebo užívanie jedla.
Nebojte sa otvorene porozprávať so svojím nadriadeným, veď aj on je len človek. Zdraví zamestnanci sú zvyčajne produktívnejší, takže váš šéf má motiváciu vytvoriť pracovné prostredie, ktoré podporuje pracovné podmienky. Účelom toho nie je zostaviť zoznam sťažností, ale skôr navrhnúť efektívny plán na zvládanie stresových faktorov, ktoré ste identifikovali, aby ste mohli vykonávať prácu čo najlepšie.
Súčasťou plánu ako zlepšiť fungovanie v práci môže byť lepší časový manažment, plniť prioritne zmysluplnejšie úlohy, alebo urobiť zmeny vo vašom fyzickom pracovnom priestore. Prijatie pomoci a rád od dôveryhodných kolegov môžu zlepšiť vašu schopnosť zvládnuť stres. Ak sa naďalej cítite ohromený pracovným stresom, možno si pohovorte so psychológom, ktorý vám môže pomôcť lepšie zvládnuť stres a zmeniť nezdravé správanie.
Správne pracovné prostredie sa snaží tlmiť faktory stresu
Pracovné prostredie by malo zodpovedať nielen charakteru práce a hygienickým normám, ale zároveň aj potrebám ľudí. Sú totiž ľudia, ktorí podávajú nadštandardný výkon v tzv. open (otvorených) kanceláriách a na stretnutiach pri brainstormingu.
Existuje však skupina ľudí, ktorí radi pracujú osamote, v pokoji a tichu, pričom stretnutia s kolegami im vyhovujú len raz za čas, inak sú pre nich skôr zdrojom stresu. Ak radi pracujete v pokojnom prostredí, skúste si dohodnúť možnosť práce z domu, prípadne rezervovať miestnosť, kde budete niekoľko hodín pracovať v pokoji a osamote.
Oveľa dôležitejšie než napríklad stolný futbal je to, aby firma poskytla stimulujúce prostredie pre všetkých zamestnancov a umožnila im tak rozvíjať ich potenciál bez stresu, a tak zvyšovať produktivitu firmy aj spokojnosť svojich ľudí.
Keďže mieru stresu v pracovnom prostredí do veľkej miery ovplyvňujú aj kolegovia, odporúča sa venovať adekvátny priestor aj výberu zamestnancov. Pri samotnom výbere sa zohľadňujú nielen skúsenosti, ale aj osobnosť, kompatibilita v rámci tímu a schopnosť spolupracovať a dosahovať výsledky.
Charakter práce a pracovná náplň zohrávajú tiež významnú rolu v spokojnosti zamestnancov a úrovni stresu, ktorý v práci pravidelne zažívajú.
Za každých okolností, či už vo firme pracujete dlho, alebo ste práve pred podpisom novej zmluvy, sa presvedčte o tom, že rozumiete, čo bude náplňou vašej práce a že to sedí s tým, čo očakávate a v čom sa cítite dobre.
Ak dostatočne nerozumiete tomu, čo máte robiť, nevidíte vo svojej práci zmysel, nie sú jasne vymedzené kompetencie a zodpovednosti, častejšie sa môžete dostať do konfliktných situácií, ktoré budú vyvolávať stres.
Pravdou je, že najčastejším dôvodom, prečo ľudia odchádzajú zo zamestnania, nie je nízky plat, ale to, že ich práca nenapĺňa a nevidia v nej zmysel.
Počúvanie hudby ponúka mnoho výhod a je tiež účinným spôsobom, ako sa zbaviť stresu pred prácou, počas nej aj po nej. Keď si hneď ráno pustíte povzbudivú pieseň, začnete deň s dobrou náladou a budete lepšie pripravení na interakciu s ostatnými ľuďmi v práci. Obľúbené skladby počas cesty domov vám pomôžu po náročnom dni upokojiť myšlienky a ventilovať stres, kým prídete domov.
Výborným spôsobom, ako znížiť napätie z pracovného dňa a neprenášať ho do súkromia, je zbaviť sa všetkých zlých emócií a stresu, ešte kým vkročíte do dverí domu či bytu. Nechajte ho v posilňovni, na joge, na stretnutí s blízkymi ľuďmi alebo si kúpte dobrú knihu v kníhkupectve.
V každom prípade, keď cítite, že nedokážete odbúrať stres z práce alebo ho prostredie vo vás neustále vyvoláva, pouvažujte nad zmenou zamestnania. S odbúraním stresu a s mnohými obavami, ktoré zmena zamestnania prináša, vám pomôže aj skúsený terapeut. Nečakajte, kým vás situácia položí na lopatky!
Zdroje:
osha.europa.eu/sites/default/files/TE2800882ENC_-_Research_on_Work-Related_Stress.pdf