Ako sa zbaviť lupín? Skoncujte s nimi raz a navždy!
Vraví sa, že vlasy sú našou korunou krásy. Cítime sa nepríjemne, ak je naša “koruna“ poškodená a nepúta dostatočný obdiv. Pre mnohých z nás môžu byť lupiny nočnou morou. Tieto drobné, nevítané lupienky, ktoré sa objavujú na pokožke hlavy a padajú na ramená, nám často spôsobujú frustráciu a pocit neistoty. Zbavte sa lupín natrvalo a opäť strhnite všetku pozornosť na seba a Vaše zdravo vyzerajúce vlasy. Ak vás zaujíma odpoveď na otázku "ako sa zbaviť lupín", čítajte ďalej.
Ak sa chcete zbaviť lupín, je dôležité identifikovať príčinu ich vzniku, ktorá môže zahŕňať suchú pokožku, nadmerné vylučovanie mazu, alebo kvasinky. Efektívne riešenie spočíva v pravidelnom umývaní vlasov šampónmi obsahujúcimi zložky ako pirokton olamín, zink pyrithion, alebo ketokonazol. Okrem toho pomôže vyvážená strava, bohatá na vitamíny a minerály, a redukcia stresu. Ak sú lupiny pretrvávajúcim problémom, návšteva dermatológa môže priniesť ďalšie možnosti liečby.
Čo sú vlastne lupiny a prečo sa objavujú?
Stalo sa Vám niekedy, že ste si obliekli svoje obľúbené čierne tričko a spozorovali ste, že máte ramená pokryté drobnými bielymi čiastočkami? Ak ste práve nepracovali s múkou alebo ste sa nenachádzali vo veľmi zaprášenom priestore, pravdepodobne to bude problém s lupinami. Určite sa pýtate: „Čo je to a kde sa to tu vzalo?” Lupiny sú malé biele šupinky alebo mastné žltkasté úlomky odumretých kožných buniek, ktoré sa normálne odlupujú z pokožky hlavy. Pri niektorých ľuďoch sa stáva, že kožné bunky sa odlupujú rýchlejšie než obvykle a vtedy nastáva problém. Začínajú sa tvoriť lupiny, ktoré sú často sprevádzané svrbením, podráždením a nepríjemným zápachom. Kliknite na fotku ak vás zaujíma náš najnovší prírodný produkt, ktorý dokáže zmierniť tento problém.
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k tvorbe lupín.
- Nadmerná produkcia kožného mazu (známa pod pojmom SEBU)
- Suchá pokožka hlavy
- Prílišná činnosť kvasiniek na koži
- Alergické reakcie na určité vlasové výrobky
- Kožné ochorenia: seboroická dermatitída, ekzém alebo psoriáza
- Životné faktory: stres, nezdravá strava, nedostatok spánku
- Nadmerné používanie vlasových prípravkov s chemickými látkami
- Nadmerné umývanie vlasov
Tieto faktory spôsobujú, že na pokožke hlavy sa vytvára nadmerný maz, ktorý podporuje bunky, aby sa rýchlejšie odlupovali. V opačnom prípade sa pokožka hlavy rýchlo vysušuje a narušuje jej prirodzenú rovnováhu. Pri nedostatočnej hydratácii dochádza k tvorbe šupiniek. Oba procesy zapríčiňujú rýchlejšiu tvorbu lupín. Prekvapilo Vás, že aj zlý životný štýl môže byť príčinou vzniku lupín? Áno, stres, nezdravá strava alebo nedostatok spánku sú faktory, ktoré môžu zhoršiť problém s lupinami. Spôsobujú, že obranyschopnosť pokožky hlavy je oslabená, pokožka je podráždená a chýbajú jej potrebné živiny.
Môže vek človeka ovplyvňovať tvorbu lupín?
Lupiny nie sú problémom jednej vekovej kategórie ľudí a môžu sa vyskytovať u ľudí v akomkoľvek veku. Preto nevieme povedať, ktorú vekovú kategóriu trápi tento problém častejšie. Lupiny sa môžu nachádzať u novorodencov, dospievajúcich, ale aj starších ľuďoch. Pri novorodencoch sa môžu objaviť lupiny, známe ako kôrovce, čo je bežné a prechádzajú zvyčajne do niekoľkých mesiacov. U detí a dospievajúcich môže byť prítomnosť lupín zapríčinená najmä hormonálnymi zmenami počas puberty. Vek však nemá priamy vzťah k tvorbe lupín u dospelých. Pravdepodobnosť vzniku lupín sa však môže líšiť v rôznych vekových skupinách. Napríklad mladí dospelí a dospievajúci sú náchylní na lupiny kvôli hormonálnym zmenám, tie ovplyvňujú produkciu kožného mazu a títo jedinci majú častejšie mastnú pokožku hlavy, čo môže spôsobovať lupiny. Na druhej strane, starší ľudia môžu mať suchšiu pokožku hlavy kvôli prirodzenému starnutiu a stratám vlhkosti. Tento suchý stav pokožky môže viesť k tvorbe lupín. Okrem toho, starší ľudia majú často oslabený imunitný systém, čo môže ovplyvniť vývoj lupín. Je dôležité mať na pamäti, že tvorba lupín nie je výlučným problémom jednej vekovej skupiny.
Ako sa zbaviť lupín čo najúčinnejšie?
Aby boli vaše vlasy krásne a najmä bez lupín, je potrebné predísť ich tvorbe. Prinášame vám niekoľko tipov, čo môžete robiť, aby ste sa vyhli lupinám.
- Používajte špeciálne liečebné šampóny alebo séra.
Existuje mnoho dostupných šampónov a sér na trhu, ktoré sú určené na liečbu lupín. Ideálny prostriedok na odstránenie lupín obsahuje zložky ako pyroctonolamín, selénové sulfidy, kyselinu salicylovú alebo ketokonazol. My odporúčame olejové sérum Hair Solution - jedinečné sérum, ktoré nie len odstraňuje lupiny, ale aj podporuje rast a zdravie vlasov na základe prírodných olejov, ktoré obsahuje. Obsahuje iba prírodné zložky, dokonalo hydratuje končeky vlasov. Taktiež ak ho používate priamo pri korienkoch, dokáže stimulovať rast vlasov.
- Dodržiavajte správnu hygienu vlasov.
Pravidelné umývanie vlasov pomáha odstraňovať odumreté bunky a zbytky produktov z vlasovej pokožky. Dávajte si však pozor, aby ste nepoužívali príliš horúcu vodu, ktorá by mohla pokožku vysušiť. Snažte sa odolať nutkaniu dotknúť sa pokožky hlavy, najmä, ak vás už svrbí - škrabanie môže zvýšiť podráždenie a viesť k začarovanému kruhu. Nájdite si správnu rovnováhu šampónovania pre Vašu pokožku hlavy. Pri šampónovaní si hlavu nedrhnite, ale pokožku len jemne masírujte. Kefujte si vlasy, keď sú vlhké, nie mokré.
- Vyhnite sa nadmernému používaniu vlasových produktov alebo agresívnym chemikáliám.
Niektoré výrobky na vlasy, ako sú silné farby, gély, žehličky na vlasy alebo permanentné prostriedky, môžu dráždiť pokožku a zhoršovať problémy s lupinami. Snažte sa minimalizovať používanie týchto produktov.
- Masírujte vlasovú pokožku.
Jemné masírovanie vlasovej pokožky prstami pomáha stimulovať krvný obeh a zlepšuje odlupovanie odumretých buniek.
- Vyhnite sa stresu.
Stres môže zhoršiť problémy s lupinami. Urobte láskavosť svojej pokožke hlavy a relaxujte. Snažte sa vykonávať relaxačné techniky ako meditácia, cvičenie alebo hlboké dýchanie, aby ste zmiernili stres a udržali si zdravú pokožku hlavy.
- Doprajte vlasom dostatočnú výživu v podobe zdravej stravy a vitamínov.
Zbavte sa zlých stravovacích návykov a dočkáte sa vytúženého výsledku. Upravením stravy a doplnením potrebných živín podporíte nie len zdravie vlasov, ale aj celého tela. Zaistite si pravidelný príjem bielkovín, ako sú mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny a orechy, pretože podporujú štruktúru a rast vlasov. Nezabúdajte na Omega-3 mastné kyseliny, ktoré získate najmä konzumáciou rýb, semienok ľanu alebo chia semienok. Doplňte telu vitamíny kategórie A, E, C a Biotín, ktorý je jedným z kľúčových vitamínov pre zdravé vlasy. Okrem týchto vitamínov a živín je dôležité udržiavať aj vyváženú stravu s dostatočným príjmom zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín a dostatkom vody.
Prírodné produkty na boj proti lupinám
Ste zástancami prírodnej cesty a nákup rôznych prípravkov na vlasy Vás desí? Nechcete zbytočne míňať alebo neviete, ktorý prípravok je ten správny? Vyskúšajte zopár babských receptov. Obsahujú suroviny, ktoré sa určite nájdu aj vo Vašej domácnosti.
Arganový olej
Získava sa z jadier arganovníka, je známy svojimi výnimočnými účinkami na vlasy. Tento luxusný olej bohatý na vitamíny, antioxidanty a mastné kyseliny hĺbkovo vyživuje a hydratuje vlasy, podporuje ich hebkosť, lesk a poddajnosť. Pomáha napravovať poškodenia, redukovať krepovatenie a chrániť pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Pravidelné používanie arganového oleja môže zvýšiť pevnosť vlasov, stimulovať rast a obnoviť vitalitu, čo z neho robí vynikajúci prírodný prostriedok na dosiahnutie zdravých a lesklých kaderí.
Tea tree oil
Olej z čajovníka má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť závažnosť a príznaky lupín. Používa sa tiež na liečenie ochorení, ako je akné a psoriáza. Pred aplikáciou oleja si vlasy umyte šampónom, dôkladne ich opláchnite vodou a jemne osušte uterákom. Pridajte niekoľko kvapiek tea tree oleja do nosičového oleja, ako je kokosový olej, jojobový olej alebo olivový olej. Toto je dôležité, pretože samotný tea tree olej môže byť veľmi silný a priamo použitý by mohol spôsobiť podráždenie. Olejovú zmes jemne vmasírujte do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút (ak Vám to vyhovuje, môžete nechať pôsobiť cez noc). Po uplynutí času si vlasy umyte ako obvykle šampónom a dôkladne ich opláchnite vodou.
Kokosový olej
Môže zlepšiť hydratáciu pokožky a znížiť suchosť, čím bojuje proti príznakom ekzému a lupín. Používa sa aj ako prírodný zvlhčovač pokožky. Aplikujte ho na pokožku hlavy a nechajte určitú dobu pôsobiť (cca 15 min.). Následne si vlasy dôkladne umyte, aby neboli mastné.
Aloe vera
Aloe vera má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, ktoré môžu znížiť zápal a znížiť príznaky lupín. Gél aloe vera nanášajte na čistú a umytú pokožku hlavy. Jemne vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Môžete nechať pôsobiť aj počas celej noci. Následne si vlasy umyte šampónom a dôkladne opláchnite. Opakujte 2 - 3 krát týždenne.
Jablčný ocot
Odstraňuje odumreté kožné bunky a vyrovnáva pH pokožky hlavy, aby sa znížila tvorba lupín. Môžete ho aplikovať ako zábal. Pred umytím si vlasy opláchnite jablčným octom a následne ich zabalte do uteráka, nechajte pôsobiť cca 45 minúť a následne si vlasy umyte šampónom. Aplikujte 2x týždenne.
Jedlá sóda
Má protiplesňové vlastnosti a môže pomôcť zmierniť svrbenie a podráždenie pokožky. Aplikuje sa jednoducho. Do hrnčeka s teplou vodou prisypte jednu lyžicu jedlej sódy a pokožku hlavy vzniknutou zmesou oplachujte.
Aspirín
Obsahuje kyselinu salicylovú, zložku, ktorá sa nachádza v mnohých šampónoch proti lupinám. Táto kyselina sa ukázala ako účinná pri liečbe seboroickej dermatitídy a lupín. Ste zvedaví, ako Aspirín správne aplikovať? Nemusíte ho užívať ako liek pri prechladnutí alebo bolesti. Stačí, ak nadrvíte 2 tablety Aspirínu a pridáte ich k Vášmu bežnému šampónu. Následne si vzniknutou zmesou vlasy umyjete. Aplikujte 1x do týždňa. Teraz ste nadobudli potrebné informácie o lupinách a boji proti ním. Využite získané poznatky a zbavte sa lupín raz a navždy! Veríme, že svet oslníte krásnymi a zdravo vyzerajúcimi vlasmi.
Zdroje:
DANDRUFF: THE MOST COMMERCIALLY EXPLOITED SKIN DISEASE - PMC (nih.gov)
A New Postulate on Two Stages of Dandruff: A Clinical Perspective - PMC (nih.gov)