Oslabená imunita - rozlúčte sa s ňou navždy
Každý deň vstupujeme do sveta, kde nás obklopuje nekonečné množstvo vírusov, baktérií a rôzne iné vonkajšie vplyvy. Naše telo nám slúži ako hradba, ktorá nás chráni pred nevítanými návštevníkmi. Niekedy sa však stane, že táto hradba oslabne a nežiadúci návštevníci preniknú do nášho tela. V tej chvíli je imunita vystavená riziku ochorení a zdravotným komplikáciám - tzv. oslabená imunita. Nedovoľte aby bola vaša imunita narušená a hradby tela oslabené. Udržujte ju v najlepšej forme so zdravým životným štýlom a správnou starostlivosťou o telo.
Oslabená imunita – takto ju viete rozoznať
Denne si všímame svoje telo, ale rozoznanie oslabenej imunity môže byť zložité. Zvyčajne nás mätú príznaky, ktoré môžu byť rôznorodé a môžeme ich spájať s rôznymi ochoreniami. Tu je niekoľko znakov a príznakov, ktoré nám signalizujú, že náš imunitný systém je oslabený:
- Náchylnosť na infekcie – najmä respiračné infekcie typu chrípka, nachladnutie, zápaly hrdla a pľúcne infekcie
- Zvýšená frekvencia a trvanie choroby, opakované infekcie
- Zažívacie problémy
- Bolesti hlavy
- Zápaly
- Únava
- Bolesti svalov a kĺbov
- Autoimunitné poruchy – ochorenia, pri ktorých imunitný systém tela útočí na vlastné bunky a tkanivá
Zvýšenú pozornosť venujte aj pri pomalom hojení rán. Ak sa rany hoja pomaly alebo sa z nich stávajú zápaly, môže nám to napovedať, že imunitný systém nie je dosť silný na boj proti infekciám a spomaľuje regeneráciu tkaniva. V opačnom prípade, ak je imunitný systém prehnaný, nedokáže správne regulovať svoju reakciu a vtedy má naše telo zvýšenú citlivosť na alergie a alergény.
Zjednodušene povedané, oslabená imunita sa prejavuje u ľudí s častejšími a dlhšími chorobami.
Oslabená imunita - čo to spôsobuje?
Imunitný systém slúži ako ochranný mechanizmus nášho tela. Jeho úlohou je zabezpečenie, aby pomyselné hradby (naše telo) ostali vždy pevné, zdravé a neprepustili doň rôzne patogény. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k oslabeniu imunity a zvyšujú náchylnosť tela k infekciám a ochoreniam.
Chronický stres
Jedným z hlavných dôvodov je chronický stres. Pokiaľ dlhodobo fungujete v stresovom prostredí a nedokážete ovládať stres, môže to mať negatívny účinok na Váš imunitný systém. Keď sme v stave stresu, naše telo produkuje stresové hormóny, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď. To môže viesť k oslabeniu schopnosti tela bojovať proti infekciám a zápalovým procesom.
Nedostatok spánku
Ďalším faktorom, ktorý môže oslabiť imunitu je nedostatok spánku. Počas spánku sa nie len regeneruje svalstvo po náročnej fyzickej aktivite, ale aj obnovuje a posilňuje imunitný systém. Nedostatok kvalitného spánku môže viesť k zníženej produkcii protilátok, čo v kombinácii s ďalšími imunitnými faktormi spôsobuje, že sa stávame náchylnejšími na infekcie.
Nezdravá strava
Ak sa nezdravo stravujete a Vášmu telu chýbajú potrebné živiny, taktiež to môže byť dôvod, prečo je Vaša imunita oslabená. Obranyschopnosť tela je oslabená, pri nedostatočnom množstve prijatých vitamínov, minerálov a antioxidantov. Skúste sa zamyslieť, či Váš jedálniček obsahuje dostatok zeleniny , ovocia, bielkovín a vlákniny. Skontrolujte si príjem týchto živín, nakoľko ich nedostatok môže viesť k nesprávnemu fungovaniu imunitného systému.
Nedostatok fyzickej aktivity
Niekedy len nestačí sa zdravo stravovať, potrebný je aj pohyb! Nedostatok fyzickej aktivity môže taktiež prispievať k oslabenej imunite. Dostatok pohybu a cvičenia pozitívne vplýva na naše telo. Fyzická aktivita zlepšuje cirkuláciu krvi a lymfy, čo zaisťuje v tele efektívnejší prenos imunitných bunkových látok. Okrem toho sa pri cvičení uvoľňujú hormóny šťastia - endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a majú protizápalové účinky.
Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť oslabenú imunitu, napríklad užívanie kortikosteroidných liekov, nedodržiavanie základných hygienických opatrení alebo vek človeka.
Kliknite na obrázok pre produkty, ktoré pomáhajú posilniť vašu imunitu.
Mýty ohľadom oslabenej imunity
V súčasnej dobe ľudia venujú väčšiu pozornosť starostlivosti o svoj imunitný systém. Môže za to aj situácia s koronavírusom, ktorá nás za posledné roky potrápila. So zvýšeným záujmom, ako správne dbať o imunitný systém, prichádza aj viacero mýtov alebo nepravdivých informácií. My sme si pre Vás pripravili zopár zaujímavostí.
Chráňte sa pred chladom, chlad spôsobuje ochorenia! - MÝTUS
Zimné obdobie je bohaté na rôzne virózy a chrípkové epidémie. Ľudia si myslia, že za to môžu práve nízke teploty. Mýlia sa. Skutočnou príčinou sú zmeny v správaní ľudí. V zimnom období sa presúvame do vnútra, kde trávime oveľa viac času. Práve vo vnútornom prostredí sa vírusy a baktérie šíria rýchlejšie ako vo vonkajšom. Keďže chladnejšie počasie ľudí zbližuje, na rozšírenie prechladnutia môže stačiť obyčajné kýchnutie - úzky kontakt ľudí v malom priestore.
Chlad rozhodne nie je Váš nepriateľ! Pravidelné otužovanie zlepšuje imunitný systém - zvyšuje prietok krvi v dýchacích cestách, čo umožňuje rýchlejší pohyb imunitným bunkám.
Umývanie rúk “zabíja” vírusy - MÝTUS
Možno Vás prekvapí, že umývanie rúk v skutočnosti vírusy nezabíja. Vírusy nie sú živé, tým pádom sa nedokážu samy replikovať. Mydlo priľne na membránu alebo vonkajšiu stenu vírusov. Následne vzniká lepivosť, ktorá umožňuje opláchnuť mikróby vodou. Keď si umývate ruky, doslova zo seba zmývate vírusy, ktoré Vám môžu spôsobiť ochorenie. Po dôkladnom umytí rúk nezabúdajte na ich osušenie. Zo suchých rúk sa vírusy prenášajú ťažšie.
“Viac športu = lepšia imunita” - Čím viacej cvičíme, tým je naša imunita lepšia - MÝTUS
Pravidelná fyzická aktivita v podobe športu nášmu telu prospieva. Nie na darmo sa vraví: „Všetkého veľa škodí!” Toto pravidlo sa skvelo hodí na spoluprácu medzi nadmerným športom a imunitným systémom. Ak telo vystavujete vysokej fyzickej záťaži bez dostatku času na odpočinok, na telo to pôsobí podobne zaťažujúco ako nadmerný stres, ktorý imunitu oslabuje. Nezabúdajte telu dopriať dostatočný odpočinok po náročnom cvičení.
Sezónne alergie sú znakom oslabeného imunitného systému - MÝTUS
Opak je pravdou. Sezónne alergie sú výsledkom nadmerne aktívnej imunitnej odpovede, ktorá si zamieňa malé častice vo vzduchu za škodlivé mikroorganizmy. Alergie môžeme považovať za charakteristický znak príliš ostražitého imunitného systému. Alergie nie sú spúšťané baktériami alebo vírusmi. Pri alergiách telo reaguje na častice (peľ, prach, plesne), ktoré sa doň dostavajú, ako na potencionálny patogén.
BONUS: Dobrý slepačí vývar vylieči prechladnutie - MÝTUS
Akokoľvek dobre to znie, miska polievky nie je liekom žiadneho druhu. Bohužiaľ, samotná polievka sa nemôže pochváliť žiadnymi magickými liečivými schopnosťami. Nemusíte mať hlavu v smútku a prestať ju jesť. Slepačia polievka, obzvlášť dobrá domáca, je skvelý spôsob, ako chutne získať výdatnú výživu. Je plná kvalitných ingrediencií a antioxidantov zo zeleniny, ktoré môžu pomôcť Vášmu telu načerpať energiu v čase, keď to potrebujete.
Produkty na podporu oslabenej imunity >>>
Ako môžete podporiť oslabený imunitný systém?
Podarilo sa Vám dočítať článok až sem? Tak už viete, čo môže oslabovať Vašu imunitu a aké mýty sa šíria o imunite. Stále Vás však zaujíma, ako môžete podporiť svoj imunitný systém. Je to jednoduché. Stačí, ak sa vyhnete veciam a spôsobom, ktoré oslabujú Vašu imunitu.
Zmena životného štýlu
Vyskúšajte zmeniť svoj životný štýl. Aspoň 30 minút denne sa venujte nejakému cvičeniu. Nie je to nič náročné - vybehnite do prírody na prechádzku; zacvičte si jogu; navštívte fitnescentrum alebo vyskúšajte nejaké skupinové cvičenie, na výber je ich veľa. Nepostačí, ak sa prídete do fitnescentra len odfotiť! Doprajte svojmu telu dostatočný odpočinok v podobe kvalitného spánku. Odporúčaná dĺžka spánku pre dospelých je 7 až 9 hodín. Neprespite však celý víkend. Minimalizujte stres a zlepšite svoju psychickú pohodu, vyhnite sa dlhodobému stresu.
Zdravá strava
Nezabúdajte na zdravú stravu. Pri kúpe potravín siahajte po tých, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály a majú vysokú výživovú hodnotu. Vyskladajte si jedálniček, ktorý je bohatý na bielkoviny, strukoviny, obsahuje ovocie bohaté na vitamín C a D, ale ak siahnete po akomkoľvek druhu ovocia alebo zeleniny, bude to správna voľba. Najlepšie je citrusové ovocie, jablká, maliny, černice a zo zeleniny brokolica, špenát alebo mrkva. O antioxidačné účinky sa postará zelený čaj a kurkuma. Nevynechávajte ryby, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vyhnite sa vyprážaným jedlám, nadmernému pitiu alkoholu a odporúča sa obmedziť fajčenie.
Doplnky výživy
Ako sa môžeme dozvedieť z rôznych reklám, ktoré na nás vyskakujú z každého rohu, imunitný systém si posilníme aj užívaním správnych doplnkov výživy.
Vitamín C
Vitamín C zvyšuje produkciu bielych krviniek a tým pomáha posilňovať a zlepšovať imunitný systém. Má protizápalové účinky a je silným antioxidantom.
B-komplex
B-komplex je skupina vitamínov B, ktoré sú dôležité pre fungovanie nášho tela. Podporujú tvorbu protilátok(B6) a bielych krviniek(B6; B9; B12).Majú protizápalový účinok (B6; B12) a podporujú tvoriť energiu v bunkách (B1; B2; B3; B5), aby telo mohlo bojovať proti infekciám a chorobám.
Acai Berry
Čoraz populárnejším na našom území sa stávaj tmavomodré bobuľové ovocie, ktoré rastie na stromoch Acai v južnej Amerike. Poznáme ho aj pod názvom Acai Berry a patrí medzí najsilnejší prírodný antioxidant a najzdravšie ovocie na našej planéte. Skvelo podporuje imunitný systém.
Kurkumín
Za spomenutie stoji aj Kurkumín, aktívnu zložku kurkumy. Rovnako ako vyššie uvedené doplnky výživy má protizápalové, antioxidačné účinky, podporuje tvorbu bielych krviniek a protilátok. Navyše pomáha tvoriť cytokonín - proteín, ktorý reguluje imunitnú odpoveď.
Priniesli sme Vám zaujímavé informácie o imunitnom systéme. Poskytli sme Vám stručný a ľahký návod, ako si zlepšíte imunitný systém. Už je to len na Vás. Neváhajte, začnite už dnes a predíďte nepríjemným chorobám.
Zdroje:
How to boost your immune system - Harvard Health
What Exactly Does It Mean to Be Immunocompromised? - Dr. Axe (draxe.com)
Behaviorally Assessed Sleep and Susceptibility to the Common Cold - PubMed (nih.gov)
Exercise and the Regulation of Immune Functions - PubMed (nih.gov)