Retinol (vitamín A) je vitamín rozpustný v tukoch, patriaci do skupiny chemických látok označovaných ako retinoidy. Patrí sem aj retinal a kyselina retinová, pričom obe majú obdobné biologické funkcie ako vitamín A (samotný vitamín A je v organizme premenený na tieto látky, prostredníctvom ktorých vykonáva svoju fyziologickú aktivitu). Retinoidy sú vo všeobecnom povedomí asociované so zrakom, veď aj ich samotný názov je odvodený z latinského slova pre sietnicu (lat. retina). Okrem toho sú však retinoidy veľmi dôležité aj pri embryonálnom vývine viacerých orgánov, medzi ktoré okrem oka patrí aj pečeň, nervový systém, srdce, obličky, črevo a končatiny. Veľmi dôležité sú však aj pre správnu funkciu kože a používajú sa v rámci farmakoterapie rôznych kožných ochorení ako akné, rosacea (ružovka), psoriáza, lupus erythematous, či pri bakteriálnych zápaloch vlasových folikulov, pyoderme a mnohých ďalších.
Vitamín A patrí tiež medzi látky, ktoré preukázateľne spomaľujú proces starnutia. V tukoch rozpustný retinol prechádza cez rohovú vrstvu pokožky (stratum corneum) a preniká čiastočne aj do hlbšie uloženej zamše. Keď retinol príde do kontaktu s bunkami pokožky (keratinocytmi), vstupuje do ich vnútra a naviaže sa na špecifický retinol-viažuci receptor. Prostredníctvom tejto interakcie povzbudzuje množenie keratinocytov, posilňuje ochrannú kapacitu pokožky a redukuje stratu vody pokožkou posilnením jej prirodzenej vodeodolnosti. Okrem toho dokáže retinol ovplyvňovať aj aktivitu iných buniek v koži zodpovedných za tvorbu väzivových súčastí (fibroblasty), pigmentáciu (melanocyty) a imunitné procesy (Langerhansove bunky). Významnou schopnosťou retinolu je tiež ochrana kolagénových vlákien pred degradáciou prostredníctvom ovplyvnenia enzýmov v koži, ktoré sú zodpovedné za odbúravanie medzibunkovej hmoty. Vďaka týmto účinkom je retinol používaný v rôznych kozmetických a dermatologických aplikáciách vrátane liečby vrások, zlepšovania textúry kože a tiež zmierňovania abnormálnej pigmentácie a suchosti. Z tohto dôvodu patrí retinol medzi najpoužívanejšie kozmetické prípravky. Nedávny výskum ukázal, že stabilizovaná forma retinolu tiež stimuluje syntézu kyseliny hyalurónovej.
Aj keď je retinol používaný v kozmetických aplikáciách už niekoľko desaťročí, až donedávna nebolo úplne zrejmé aké mechanizmy sú presne zodpovedné za prospešné účinky retinolu. Vyššie spomenuté mechanizmy účinku boli potvrdené viacerými experimentálnymi prácami, vrátane štúdie, ktorá priamo mikroskopicky skúmala vzorky kože odobraté od dobrovoľníkov. V tejto štúdii autori zistili pomocou genetickej analýzy, špeciálneho mikroskopu a počítačového systému na analýzu tváre F.A.C.E.S., že lokálna aplikácia retinolu výrazne ovplyvňuje bunkové a molekulárne charakteristiky kože. Jedným z prejavov starnutia kože viditeľným pomocou mikroskopu je aj splošťovanie prechodu medzi pokožkou a zamšou (dermo-epidermálna junkcia), ktorý má v mladej a zdravej koži zvlnený priebeh. Štúdia ukázala, že retinol dokáže nie len spomaliť, ale dokonca aj zvrátiť tento proces, čo sa prejavuje ako anti-ageing efekt retinolu. Okrem prirodzených neovplyvniteľných faktorov spôsobujúcich starnutie kože má výrazne negatívny vplyv v zmysle zrýchľovania tohto procesu aj dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia, známe ako photoaging. Koža sa stenčuje, stráca elasticitu, vznikajú vrásky, nerovnomerná pigmentácia a nepravidelná textúra kože. Tu sa tiež preukázal pozitívny efekt retinolu, potvrdený nedávnou štúdiou z roku 2019.
Ako každý produkt, aj lokálna aplikácia retinolu môže byť spojená s niektorými nežiadúcimi účinkami, ako napríklad pálenie a svrbenie, a preto je dôležité dôsledne dodržiavať všetky odporúčania ohľadom aplikácie a dávkovania.
Záverom je možné zhrnúť, že retinol je veľmi účinný produkt s klinicky potvrdeným priaznivým efektom pri spomaľovaní starnutie kože vďaka jeho schopnosti priaznivo vplývať na kľúčové fyziologické procesy prebiehajúce v koži.
Zdroje:
Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR, Notay M, Trivedi M, Burney W, Vaughn AR, Nguyen M, Reiter P, Bosanac S, Yan H, Foolad N, Sivamani RK. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br J Dermatol. 2019 Feb;180(2):289-296.
Kong R, Cui Y, Fisher GJ, Wang X, Chen Y, Schneider LM, Majmudar G. A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular, and clinical properties of human skin. J Cosmet Dermatol. 2016 Mar;15(1):49-57.
Zasada M, Budzisz E. Retinoids: active molecules influencing skin structure formation in cosmetic and dermatological treatments. Postepy Dermatol Alergol. 2019 Aug;36(4):392-397.
MUDr. Martin Klein v roku 2012 vyštudoval Lekársku Fakultu Univerzity Komenského, kde aktuálne pôsobí ako vedecko-pedagogický pracovník. Venuje sa tiež problematike zdravej výživy. |