Retinol je jednou z viacerých foriem vitamínu A. Retinol je konkrétne jedným typom retinoidov – a retinoidy sú vyrobené extrakciou z vitamínu A. Jednoduchšie: z vitamínu A sa získajú retinoidy a retinol je voľnopredajnou látkou, ktorá sa získava z retinoidov.
Retinol sa typicky používa lokálne na pleť formou krémov, sér alebo emulzií. Retinol je veľmi účinnou a obľúbenou látkou v dnešnom svete kozmetiky a starostlivosti o pleť – má veľa benefitov na pleť, ale môže mať aj vedlajšie účinky. Detailov sa dočítate nižšie.
Prečo je retinol účinnou látkou?
Retinol, ako sme spomenuli vyššie je prírodnou látkou – je jedným typom vitamínu A. Molekuly retinolu účinkujú aj na vrchnej vrstve pokožky ale sú schopné preniknúť až do strednej vrstvy kože – známe aj pod názvom dermis. Týmto zabezpečujú vysokú účinnosť retinolu.
Retinol sa v ľudskom tele dokonca premení na kyselinu retinovú – je to dôležitá kyselina, ktorá zabezpečuje optimálne vstrebávanie a fungovanie vitamínu A1 potrebné pre rast a vývoj.
Pre koho je retinol určený?
Retinol je ideálne začat používať od veku 25 rokov – na preventívne účely. V tomto veku už sa môžu objavovať jemné mimické vrásky alebo mierne poškodenia pleti pôsobené slnečným žiarením. Retinol dokáže vyhladiť jemné vrásky a zmierniť procesy starnutia pleti.
Avšak retinol je možné zaradiť do rutíny aj v staršom veku – rovnako pozitívne vplýva na stav pleti, avšak je dôležité spomenúť že hlbšie vrásky neeliminuje úplne, ale dokáže ich vyplniť a zmierniť.
Kto by nemal používať retinol?
Retinol sa neodporúča používať počas tehotenstva. Taktiež v prípade ľudí s veľmi citlivou pokožkou je odporúčané testovať produkty s retinolom na malej ploche, ideálne na krku alebo na boku tváre aby sa zistilo, ako reaguje na to pleť. Ak pleť je iritovaná, červená, prípravky s retinolom nie sú vhodné pre vašu pleť.
Ako funguje retinol?
Základným princípom fungovania retinolu je, že zrýchľuje obmenu kožných buniek, takto sa obnovuje pokožka a poškodenú pokožku nahradí zdravá, nová vrstva.
Keď sa retinol dostane do strednej vrstvy kože, dokáže neutralizovať voľné radikály. Voľné radikály majú viacero škodlivých vlastností – spôsobujú zápaly a zhoršujú stav pleti. V dôsledku neutralizovania voľných radikálov má pleť schopnosť zvyšovať produkciu kolagénu a elastínu - tak vypĺňa jemné vrásky a znižuje viditeľnosť pórov.
Ako funguje retinol v súvislosti s akné?
Retinol má priaznivý vplyv na akné – pomáha zmierniť príznaky a v istých prípadoch aj úplne eliminovať akné.
Najčastejším dôvodom výskytu akné je, že odumreté kožné bunky a nadbytočný kožný maz upchávajú póry. Situáciu môžu zhoršovať aj rôzne baktérie, ktoré spôsobujú zápaly v upchatých póroch. Výsledkom je tvorba vyrážok.
Lokálne aplikované retinoidy – ako napríklad retinol – pomáhajú pleti nastaviť optimálnu výmenu kožných buniek. Veľa typov pleti má problém s tým, že kožné bunky sa olupujú nadmerne. Retinol to vie zastaviť, regulovať a tým znížiť mieru upchatých pórov, čo v konečnom dôsledku znamená zmiernenie výskytu akné.
Ďalším spôsobom, ako retinol pomáha znížiť akné je, že blokuje molekuly, ktoré môžu spôsobiť zápal v rôznych vrstvách pokožky.
Ako funguje retinol v súvislosti s redukciou vrások?
Retinol je veľmi účinnou látkou v boji proti starnutiu a pomáha aj redukovať viditeľné vrásky. Vrásky a jemné línie sa vytvárajú kvôli externým faktorom (slnečné žiarenie, nečistota ovzdušia, prípadne fajčenie) a kvôli interným faktorom (celkovo proces starnutia).
Ako sme vyššie písali, retinol dokáže zastaviť rozpadávanie kolagénu v pokožke, zrýchliť výmenu a produkciu kožných buniek a podporovať tvorbu kolagénu. Taktiež posilňuje epidermis (vrchnú vrstvu pokožky) a zabraňuje úniku vody – drží vodu v pokožke a tak zvyšuje jej hydratáciu.
Vďaka týmto vlastnostiam, retinol dokáže z hlboka vyživovať pokožku, ktorá bude zdravá, vypnutá a hydratovaná – jemné vrásky sa vyplnia a zmierňuje sa ich viditeľnosť.
Podporuje retinol elasticitu pokožky?
Áno – vďaka stimulovaniu produkcie kolagénu, sa zvyšuje obsah kolagénu v pokožke a výsledkom toho je zvýšená elasticita pleti.
Retinol taktiež zlepšuje celkový stav pleti, znižuje hyperpigmentáciu. Hyperpigmentáciou nazývame výskyt tmavších škvŕn na pleti – dôvodom je väčšinou nadmerné slnečné žiarenie. Retinol dokáže zjednotiť tón pokožky a rozjasniť ju.
Po akom čase je možné vidieť účinky retinolu?
Je to veľmi individuálne – závisí od typu pleti, od koncentrácie retinolu a od skúseností človeka s retinolom. Avšak vo väčšine prípadov sú účinky retinolu pozorovateľné po 8 až 12 týždňoch pravidelného používania, aspoň 3x do týždňa.
Ak je pleť všeobecné citlivá, je náchylná na rosaceu alebo na ekzém, je vhodné začať s najnižšiou koncentráciou (okolo 0,2% alebo 0,5%) – a otestovať či to pleť toleruje. Aj keď áno, veľmi opatrne zvyšujeme koncentráciu retinolu aby to nezhoršilo citlivosť pleti. Efekty sa môžu dostaviť pomalšie, ale budete ich pozorovať priebežne bez ublíženia pleti.
Môže byť retinol nebezpečný?
Ak pokožka nie je zvyknutá na retinol, ale nie je veľmi citlivá, je dôležité začať so slabšou koncentráciou retinolu v produkte (0,5% alebo 1%). Ak pokožka je nezvyknutá na retinol a je aj citlivá, odporúča sa ešte nižšia koncentrácia (0,2% alebo 0,5%).
Je dôležité, aby sa nepoužívala veľmi vysoká koncentrácia – ak to pleť netoleruje, môže to spôsobiť začervenanie a svrbenie pokožky. Je veľmi individuálne, ako jednotlivé typy pleti reagujú na retinol. Je to potrebné otestovať.
Môže sa retinol používať počas tehotenstva?
Nie, retinol sa neodporúča používať počas tehotenstva. Používanie produktov s vysokou koncentráciou retinolu môže mať negatívny vplyv na tehotenstvo a na bábätko.
V prípade tehotenstva sa odporúčajú vymeniť produkty s retinolom na séra s obsahom bakuchiolu alebo na šípkový olej. Tieto aktívne látky majú na pleti veľmi podobný efekt ako retinol, avšak s oveľa menším rizikom iritácie a sú odporúčané a bezpečné na používanie počas tehotenstva.
Môže nadmerné používanie retinolu spôsobiť iritáciu?
Áno – ak je koncentrácia retinolu veľmi silná na vašu pleť alebo používate retinol moc často, môže spôsobiť začervenanie, svrbenie a nepríjemná pocit na pokožke.
Retinol je účinný aj v prípade používania 2-3x týždenne. Ak vaša pleť netoleruje viac aplikácii, je to úplne v poriadku, výsledky sa dostavia aj v tom prípade.
Je vhodnejšie používať produkty s nižšou koncentráciou a častejšie. Hlavne prípade, ak si nie ste istý, ako vaša pleť bude reagovať. Je to lepšie než vystaviť pleť veľmi silnej koncentrácii, čo by spôsobilo iritáciu.
Ako implementovať retinol do kozmetickej rutiny?
Retinol sa najčastejšie nachádza v krémoch alebo v sérach. Séra s obsahom retinolu ponúkajú širokú škálu koncentrácii, preto sa odporúča hlavne na začiatok zvoliť sérum s vhodnou koncentráciou.
Ako začať s používaním retinolu?
Používanie retinolu je vhodné začať s nízkou koncentráciou retinolu v produkte.
V prípade necitlivej, normálnej až mastnej pokožke koncentrácia kľudne môze byť až 0,5% až 1%.
V prípade citlivej pokožky, ktorá trpí rosaceu, ekzémom alebo je nadmerne suchá, odporúča sa zvoliť produkt s koncentráciou retinolu 0,2% alebo 0,5%.
Pred prvou aplikáciou na celú tvár, spravte test produktu na malej ploche, napríklad na krku alebo na boku tváre, ak po 10-15 minútach pleť nie je iritovaná alebo červená na tom mieste, kľudne si môžete aplikovať produkt na celú tvár. Následne retinol skúste začať používať 3x týždenne, a medzi aplikáciami si nechajte deň voľna pre pleť, aby ste videli, ako na to reaguje.
Ak pleť reaguje pozitívne, môžete začať používať aj viackrát, podľa individuálnej potreby.
V ktorom kroku rutiny starostlivosti o pleť by sa mal používať retinol?
Sérum s obsahom retinolu by sa malo používať na vyčistenú pleť. Keďže retinol sa odporúča používať ako súčasť večernej rutíny, po dôkladnom odstránení líčenia a po vyčistení pleti odporúčame aplikovať tonikum na nastavenie optimálnej pH pleti. Počkajte, kým je pleť úplne suchá a následne aplikujte sérum s retinolom. Po úplnom vstrebaní odporúčame uzavrieť rutinu s obľúbeným hydratačným krémom.
Kedy by sa mal aplikovať retinol?
Retinol odporúčame používať vo večernej rutine, nakoľko zvyšuje fotosenzivitu pokožky. Je to výsledok toho, že zrýchľuje výmenu kožných buniek. To však aj znamená že nové bunky sú citlivé na silné slnečné žiarenie.
Počas noci má pleť čas sa zregenerovať, aj väčšina ľudí má viac času na detailnejšiu rutinu starostlivosti o pleť vo večerných hodinách. Taktiež je vhodné počkať s úplnym vstrebaním všetkých látok a následne aplikovať hydratačný krém na noc.
Treba použiť krém s obsahom SPF keď sa používa retinol?
Áno – krém s obsahom SPF (ochrana proti slnečnému žiareniu) by sa mal používať každé ráno počas celého roka. Ideálne je to posledným krokom rannej rutiny starostlivosti o pleť, aplikuje sa po kréme a pred líčením.
Retinol by sa mal používať večer, ale aj v takom prípade odporúčame aplikovať krém s obsahom SPF ako súčasť rannej kozmetickej rutiny.
Je potrebné aplikovať hydratačný krém po používaní retinolu?
Áno – hydratačný sérum a/alebo krém je vhodné používať po aplikovaní retinolu. Retinol má veľa benefitov pre pleť, ale nie je schopný zabezpečiť dostatočnú hydratáciu, ktorú pleť potrebuje.
Preto je ho ideálne používať po čistení a tonizácii a pred hydratačným krémom.
Je retinol kompatibilný s ďalšími aktívnymi látkami?
Áno – retinol je kompatibilný s viacerými aktívnymi látkami. Najvhodnejšie je používať so sérami s niacinamidom alebo s kyselinou hyalurónovou. Niacinamid aj kyselina hyalurónová majú silné hydratačné schopnosti.
Ak máte suchšiu pleť, je vhodné používať vo večernej rutine sérum s retinolom, následne sérum s niacinamidom alebo kyselinou hyalurónovou a ukonciť kozmetickú rutinu hydratačným krémom.
Je látka ktorá sa nesmie používať spolu s retinolom?
Retinol sa nesmie kombinovať s ďalšími exfoliačnými kyselinami – tie sú známe aj ako AHA alebo BHA kyseliny.
Najznámejšie AHA kyseliny sú kyselina glykolová a kyselina mliečna.
V kozmetike sa používa len jedna BHA kyselina – kyselina salicylová.
Tieto kyseliny sú prospešné pre pleť, avšak ak už používate produkt s obsahom retinolu, neodporúčame ich zaradiť do rutiny a používať súčasne, nakoľko spolu môžu nadmerne vysušovať pokožku a výsledkom je iritácia, začervenanie, poškodená kožná bariéra a zvýšená citlivosť pokožky.