Zvýšenie hladiny serotonínu: Kľúč k duševnému zdraviu a dobrej nálade

Zvýšenie hladiny serotonínu: Kľúč k duševnému zdraviu a dobrej nálade

Mávate často zlú náladu a sklony k depresiám? Cítite sa slabý, vystresovaný a máte problémy so spánkom? Príčinou môže byť nedostatok serotonínu. Čo je serotonín, ako docielime zvýšenie hladiny serotonínu a ako ovplyvňuje náš organizmus?

Serotonín a jeho funkcie v organizme

Serotonín, zjednodušene považovaný za hormón, ktorý prispieva k pocitu pohody a šťastia, je v skutočnosti neurotransmiter. Ide o chemickú zlúčeninu, ktorej úlohou je prenos informácií medzi nervovými bunkami. Neurotransmiter sérotonín ovplyvňuje spánok, náladu, emócie človeka, ale dokonca aj chuť do jedla.

Čo teda spôsobuje jeho nedostatok, resp. aké sú jeho účinky v organizme?

  • Účinkuje v centrálnej nervovej sústave – vplýva na náladu a emócie, zmierňuje depresiu, pocity úzkosti a agresivitu
  • Pri jeho nízkej hladine intenzívnejšie preciťujeme bolesť
  • Má vplyv aj na kvalitu spánku – čím viac serotonínu, tým lepší spánok
  • Vplýva aj na tráviacu sústavu – reguluje trávenie a zvyšuje pohyb čriev
  • Prirodzene zlepšuje chuť do jedla

Čo zapríčiňuje nedostatok serotonínu?

Za nedostatok sérotonínu môže v prvom rade genetická predispozícia. Ak mali podobný problém vaši rodičia, pravdepodobne postihne nedostatok sérotonínu aj vás.

Na jeho produkciu však môžu vyplývať aj vonkajšie faktory, napríklad nedostatok denného svetla, nedostatok pohybu, či zlá strava. Ako sa teda dá zvýšiť hladina sérotonínu?

Prirodzené zvýšenie hladiny serotonínu

Tvorbu serotonínu môžete podporiť rôznymi spôsobmi. Skúste si osvojiť tieto návyky:

  1. Myslite pozitívne.
  2. Pravidelne športujte alebo sa aspoň hýbte.
  3. Trávte čas vonku, na slnku.
  4. Udržiavajte si zdravý spánkový režim.
  5. Zdravo a pestro sa stravujte.

Existuje serotonín v tabletkách?

Sérotonín v tabletkách neexistuje. Avšak naše telo si dokáže vytvoriť serotonín premenou z L-tryptofánu. L-tryptofán je aminokyselina, dôležitá pre produkciu serotonínu, ktorá sa nachádza napr. v potravinách, ale aj v doplnkoch výživy.

VEDELI STE ŽE: „Nedostatok serotonínu sa dedí?“

Ako môžete získať sérotonín v jedle? Jedzte potraviny, ktoré obsahujú tryptofán, a to morčacie a chudé mäso, ryby, sóju, arašidy, mlieko, či čokoládu.

Odborníci sa však zhodujú, že len zo stravy dostatok trpytofánu nezískate. Preto v zimnom – depresívnejšom období, prípade ak ste dlhodobo v strese a pociťujete depresívne stavy, neváhajte siahnuť aj po doplnkoch výživy s obsahom l-tryptofánu.

Serotonín je dôležitý hormón a neurotransmiter, ktorý hrá úlohu v širokej škále telesných funkcií. Pri jeho nízkej aktivite sa môžu vyskytnúť rôzne stavy vrátane depresie a úzkosti.

Čo je to serotonín?

Serotonín (5-HT) je hormón. Ako neurotransmiter sa podieľa na prenose správ v centrálnej nervovej sústave (CNS). Má však aj ďalšie funkcie.

Serotonín a jeho funkcie a účinok

Serotonín je dôležitý kvôli širokému spektru funkcií v mozgu ale aj v celom tele, nakoľko ovplyvňuje:

  • spánok
  • správanie
  • chuť do jedla
  • nálada
  • šťastie
  • učenie a pamäť
  • trávenie
  • hustotu kostí
  • sexuálne zdravie

O serotoníne a jeho účinku je veľa neznámych a musí byť ďalej skúmaný.

Odborníci však spájajú nízku aktivitu tohoto neurotransmittera s radom psychických problémov vrátane depresie, úzkosti, poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP).

Kde sa serotonín nachádza?

Tento hormón dobrej nálady je súčasťou takmer každej časti mozgu, ale až 80% serotonínu sa nachádza v čreve, presnejšie v tzv. enterochromafinných bunkách enterického nervového systému, pričom tam je zodpovedný za regulovanie trávenia (zvyšuje pohyby čreva). Serotonín nachádzajúci sa v mozgu je zasa zodpovedný za dobrú náladu. Nerovnováha serotonínu je spojená s rôznymi psychickými a fyzickými zdravotnými problémami.

Ako sa serotonín tvorí?

Tento dôležitý neurotransmitter sa v tele tvorí z aminokyseliny tryptofán. Tryptofán je esenciálna mastná kyselina (to znamená, že telo si ju nevie vytvoriť a musí ju prijať v potrave) a nachádza sa prevažne v živočíšnej ale aj v rastlinnej strave. Na konverziu tryptofánu na serotonín sú potrebné

  • vitamíny skupiny B (najmä B12, B6, folát)
  • UV svetlo

Vitamíny skupiny B sú najmä v živočíšnej strave. UV svetlo je k dispozícii v našej zemepisnej šírke (Slovensko) počas celého roka zo slnka.

Serotonín sa syntetizuje v CNS a ukladá sa hlavne v gastrointestinálnom trakte (80%), ale aj v mozgu a krvných doštičkách (20%). Vo večerných podmienkach sa začne meniť na melatonín – hormón spánku.

Čo sa stane, ak máte príliš veľa serotonínu?

Pokiaľ ide o udržiavanie perfektnej nálady a zvládanie depresií, veľa ľudí automaticky dospeje k záveru, že čím vyššia hladina serotonínu, tým lepšie – to však nie je úplne pravda! Aj keď je správne tvrdiť, že nízka hladina serotonínu môžu byť významným vinníkom depresie, prílišné zvýšenie hladiny serotonínu v krvi môže viesť k vážnemu zdravotnému stavu, známemu ako serotonínový syndróm.

Serotonínový syndróm, tiež nazývaný serotonínová toxicita, je potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý spôsobuje príliš vysoká hladina serotonínu v organizme. Príčinou je takmer vždy užívanie antidepresív spolu s inými liekmi na predpis alebo s prírodnými doplnkami, prípadne drogami, ktoré tiež zvyšujú serotonín v tele. Serotonínový syndróm zvyčajne zmizne, keď tieto lieky prestanete užívať. Ak však máte podozrenie, že máte serotonínový syndróm, je veľmi dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Tento stav sa väčšinou lieči v nemocnici.

Liečba u lekára

SSRI sú lieky na predpis, ktoré môžu pomôcť znížiť príznaky niektorých fyzických a duševných stavov. Tieto lieky zvyšujú koncentrácie serotonínu alebo zlepšujú využitie serotonínu v tele.

Tieto lieky môžu zlepšiť problémy s náladou alebo znížiť úzkosť u niektorých ľudí.

Iné spôsoby udržania zdravých hladín serotonínu zahŕňajú cvičenie, techniky zvládania stresu a možno aj niektoré potraviny.

Serotonínový syndróm

Serotonínový syndróm môže vzniknúť, ak je v nervovom systéme aktívneho príliš veľa serotonínu. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý je zvyčajne výsledkom užívania liekov, užívania rekreačných drog alebo liekových interakcií.

Prejavy zahŕňajú:

  • trasenie, tremor
  • zmätenosť
  • zúženie ciev
  • zrýchlený srdcový tep
  • zvýšený tlak
  • svalová stuhnutosť
  • agitovanosť, mánia
  • kŕče

Osoba s takýmto syndrómom potrebuje okamžitú lekársku pomoc.

Zhrnutie na záver

Serotonín je dôležitý neurotransmiter v našom tele, ktorý prenáša informácie medzi bunkami. Problémom môže byť nielen nízka, ale aj príliš vysoká hladina serotonínu. 

Udržiavať vo vašom organizme bezpečnú hladinu serotonínu môžete viacerými spôsobmi, vrátane rôznych doplnkov.

Osoba so serotonínovým syndrómom (príliš vysoká hladina serotonínu) potrebuje okamžitú lekársku pomoc.

CBD sa podľa viacerých odborníkov a štúdií javí ako sľubný prírodný doplnok na pomoc s udržiavaním hladiny serotonínu v rovnováhe, sú však potrebné ďalšie výskumy. 

V prípade, že užívate iné lieky, sa pred zaradením akéhokoľvek doplnku na zvýšenie hladiny serotonínu poraďte najskôr s lekárom.

Zdroje:

A systematic review of the effect of L-tryptophan supplementation on mood and emotional functioning - PubMed (nih.gov)

Nutrients | Free Full-Text | Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis (mdpi.com)

L-tryptophan administration and increase in cerebral serotonin levels: Systematic review | Request PDF (researchgate.net)

The serotonin theory of depression: a systematic umbrella review of the evidence | Molecular Psychiatry (nature.com