Magnézium v tehotenstve: zabezpečte si zdravé tehotenstvo

Magnézium v tehotenstve: zabezpečte si zdravé tehotenstvo

Horčík, resp. magnézium patrí k veľmi dôležitým minerálnym látkam, ktoré ovplyvňujú mnohé procesy v ľudskom tele. V tehotenstve sa potreba príjmu horčíka zvyšuje o 15 až 30 %. Zároveň sa pre hormóny zvyšuje aj jeho spotreba v organizme, pretože dochádza k zvýšenému prekrvovaniu obličiek a vo väčšom množstve sa z tela vylučuje v moči. Prirodzene to znamená, že príjem tohto vzácneho minerálu by tehotná žena mala zvýšiť. Magnézium v tehotenstve možno prijímať zo stravy, ale takisto existujú vhodné doplnky výživy, ktoré zabezpečia, že horčíku v tele tehotnej ženy nebude nedostatok. Jeho účinky sa využívajú pri liečbe rôznych príznakov, napríklad pri preeklampsii, vysokom krvnom tlaku, kŕčoch alebo zabraňuje riziku predčasného pôrodu. Koľko magnézia v tehotenstve môže žena užívať? Pomáha magnézium na kŕče v nohách?

Úlohy a účinky magnézia v organizme:

Väčšina lekárov ženy v tehotenstve informuje o zvýšených potrebách ich tela na príjem nutrične hodnotných živín, bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálov. Medzi dôležité minerály nielen v živote tehotnej ženy patrí aj horčík. Dostatočné množstvo horčíka je nevyhnutné pre ženu i pre samotný plod. V tehotenstve je magnézium dôležité pre správny vývoj kostí, orgánov a nervovej sústavy u dieťaťa. Magnézium sa významne podieľa na látkovej výmene. Najväčší podiel magnézia je vo svaloch a kostiach človeka. Je prítomný v stovkách biochemických procesov ľudského organizmu. Má magnézium v tehotenstve nežiaduce účinky? Aké magnézium v tehotenstve brať?

Magnézium v tehotenstve a jeho funkcie

Magnézium patrí medzi minerálne látky – elektrolyty, ktoré sú pre fungovanie nášho organizmu nevyhnutné. Počas ženskej gravidity hladina magnézia v krvi klesá a vo väčšej miere sa vylučuje pri močení, pričom sa zvyšuje jeho potreba o 10 až 30 % v jednotlivých fázach tehotenstva.

Zvýšená spotreba je zapríčinená rastúcim plodom, ktorého potreba po magnéziu sa zvyšuje. Horčík zohráva úlohu pri tlmení svalových kontrakcií, tvrdnutí bruška, napríklad aj pri sťahoch maternice počas falošných alebo pôrodných kontrakcií. Prispieva k stabilnému krvnému tlaku, ovplyvňuje hladinu cholesterolu, cukru v krvi a podporuje zdravú srdcovú činnosť.

Magnézium riadi v tele napríklad až 300 enzýmov, ktoré premieňajú prijaté živiny na energiu alebo bielkoviny z aminokyselín. Pomáha aj pri trávení. Eliminuje riziká vzniku opuchov, svalových kŕčov v končatinách alebo znižuje frekvenciu prejavov tvrdnutia bruška. Vo všeobecnosti prispieva k zdraviu kostí, zubov a dobrej svalovej kondícii. Pozitívne účinkuje proti vznikom migrén, ktoré sú často dôsledkom nedostatočného množstva horčíka v krvi.

Počas tehotenstva vo výraznej miere vplýva na náladu a psychickú rovnováhu tehotnej ženy. Do istej miery znižuje riziko vzniku depresívnych stavov a dopomáha ku kvalitnejšiemu spánku. Dostatočná koncentrácia horčíka v krvi tehotnej ženy pôsobí ako prevencia vo vzniku rôznych zdravotných komplikácií.

Príznaky Nedostatku Magnézia:

Čo všetko môže spôsobiť nedostatok horčíka v tehotenstve? V zásade môže negatívne ovplyvniť všetky procesy organizmu, ktorých je súčasťou. Pre tehotnú ženu však predstavuje aj omnoho väčšie riziká, ktoré môžu ohroziť vývoj a zdravie plodu. Pôsobenie horčíka v organizme je veľmi rozsiahle. Ktoré príznaky môžu nasvedčovať, že hladina magnézia v organizme nie je dostatočná?

  • Nepravidelný srdcový rytmus
  • Vyšší výskyt svalových kŕčov – lýtka, prsty, častejšie tvrdnutie bruška...
  • Nestabilný krvný tlak – preeklampsia a eklampsia
  • Zrýchlený tep a dýchavičnosť
  • Zvýšené riziko predčasného pôrodu – predčasný odtok plodovej vody
  • Riziko potratu alebo nízkej pôrodnej hmotnosti bábätka
  • Väčšia pravdepodobnosť výskytu migrén a bolestí hlavy
  • Zvýšenie citlivosti organizmu na stres – nervozita, náladovosť, úzkostlivosť (pozn. možný vznik popôrodnej depresie) a únava
  • Vyššia kazovosť zubov, lámanie nechtov a vlasov
  • Možné riziko vzniku tehotenskej cukrovky
  • Tráviace ťažkosti (zápcha, hnačka, zvracanie) zapríčinené nedostatočnou reguláciou určitých enzýmov a horšou schopnosťou metabolickej regulácie pri vstrebávaní bielkovín, tukov a cukrov

Diagnostika sa vykonáva odberom krvi a jej následným rozborom. Zistí sa tak hladina horčíka a stanoví terapia, ktorou sa množstvo horčíka systematicky zvýši. Za zníženú hodnotu sa považuje hladina pod 0,7 mmol/l. Často jeho nedostatok indikuje aj deficit ďalších minerálov, ako vápnik alebo draslík. V niektorých prípadoch sa tiež sleduje množstvo magnézia vylučovaného v moči. Vo väčšine prípadov sa zvýši príjem horčíka vhodnými výživovými doplnkami alebo zmenami v životospráve.

V akútnych prípadoch je podávaná magnéziová infúzia v tehotenstve, ktorou sa priamo do krvného obehu dostane vyššia koncentrácia horčíka a optimalizujú sa tak biochemické procesy, ktoré za iných okolností nemusia fungovať v tele správne a môžu spôsobovať vyššie uvedené komplikácie alebo nezvratné následky.

Doporúčané denné dávky magnézia pre tehotné zeny:

Mnoho žien sa v diskusiách a fórach pýta, aké magnézium je vhodné brať počas tehotenstva. Či ide o preventívne užívanie alebo bol u tehotnej ženy zistený nedostatok magnézia v organizme, najlepšie je poradiť sa s lekárom/lekárkou alebo lekárnikom/lekárničkou. Na trhu je dostupné veľké množstvo doplnkov výživy s obsahom magnézia a iných minerálov. Existujú tiež doplnky, ktoré obsahujú výhradne horčík.

Magnézium je dostupné v rôznych formách. Dôležité pri jeho užívaní je, ako efektívne ho dokáže organizmus vstrebať. Pri prevencii i nedostatku magnézia lekári a odborníci najviac odporúčajú využívať doplnky stravy, ktoré obsahujú magnézium. Práve kyselina orotová sa napríklad považuje za perfektný nosič magnézia v organizme. Vďaka tomu sa horčík účinne vstrebáva.  Niektoré výživové doplnky kombinujú viacero druhov nosičov magnézia a ich vstrebateľnosť má rôzny charakter, čo je takisto vhodná voľba.

Viaceré zdroje uvádzajú odlišné rozmedzie toho, aké je optimálne dávkovanie horčíka v tehotenstve. Primárne sa preto riaďte pri voľno predajných i predpísaných medikamentoch odporúčaniami lekára alebo lekárnika, ktorí vám najlepšie poradia, aké množstvo magnézia je pre vaše potreby nevyhnutné. Lekári tiež tehotným ženám odporúčajú konzumovať väčšie množstvo potravín bohatých na horčík.

Niektoré zdroje uvádzajú, že počas tehotenstva sa odporúča denne prijímať 200 až 400 mg. Iné zdroje zasa uvádzajú optimálnu hodnotu okolo 350 až 400 mg denne. Táto vyššia dávka je zapríčinená práve tým, že počas tehotenstva sú nároky organizmu na množstvo horčíka v tele vyššie. Predovšetkým od 16. až 18. týždňa jeho hladina klesá a telo ho vylučuje vo vyššej miere. Denná dávka magnézia v tehotenstve môže mať aj vekové ohraničenie. Ženy tehotné vo veku 18 rokov a menej by mali prijímať dennú dávku okolo 400 mg, vo veku 19 až 30 rokov 350 mg, 31 rokov a vyššie približne 360 mg denne.

Dokedy užívať magnézium v tehotenstve?

Zhruba od 36. týždňa tehotenstva gynekológovia odporúčajú budúcim mamičkám vynechať doplnky stravy obsahujúce horčík a tiež obmedziť jeho príjem v prirodzenej stravy. Vzhľadom na to, že účinky horčíka znižujú riziko svalových kŕčov – sťahov, môžu prirodzene vplývať na svalovú činnosť maternice (pozn. ide o svalový orgán). Následne môžu zapríčiniť tlmenie falošných (Braxton-Hicksových) alebo pôrodných kontrakcií. To v záverečnej fáze tehotenstva predstavuje nežiaduci stav.

To, odkedy užívať magnézium v tehotenstve, nie je striktne stanovené. Odporúča sa však preventívne užívať horčík ako doplnok už pred tehotenstvom a najneskôr od 16. týždňa gravidity, keď jeho množstvo v organizme klesá. Podobne ako napríklad v prípade kyseliny listovej je lepšie jeho preventívne užívanie. Šanca predávkovať sa horčíkom je síce minimálna, no priveľa horčíka môže taktiež uškodiť. Príliš vysoká hladina horčíka sa môže prejaviť nadmernou ospalosťou, hnačkami, potením alebo nepravidelným srdcovým rytmom. Príliš veľa magnézia môže mať za následok i syndróm lenivej maternice a v niektorých prípadoch môže spôsobiť prenášanie tehotenstva. Častejšiu komplikáciu v tehotenstve však predstavuje práve nedostatok horčíka v organizme.

Magnézium v tehotenstve – skúsenosti

Tému magnézia v tehotenstve rozoberajú aj ženy diskutujúce na rôznych platformách. Väčšina žien konštatuje, že magnézium v tehotenstve užívali, a to z rozličných dôvodov. Niektoré pre sťahy maternice a tvrdnutie bruška, iným robil problémy kolísavý tlak, únava, nespavosť, nervozita alebo dýchavičnosť. Z hľadiska formy ženy preferujú tabletky, no viaceré diskutujúce siahli aj po magnéziu v šumivej podobe. Líšia sa tiež preferencie z hľadiska jednotlivých produktov. Najčastejšie sa skloňujú doplnky stravy. Skúsené mamičky tiež pripomínajú, že užívanie magnézia od 35 tt nie je vhodné pre tlmenie kontrakcií. U niektorých žien nadmerné množstvo magnézia spôsobilo prenášanie tehotenstva.

 

 Zdroje:

Magnesium supplementation in pregnancy - Makrides, M - 2014 | Cochrane Library

Effect of Magnesium Supplement on Pregnancy Outcomes: A Randomized Control Trial - PMC (nih.gov)

The Role of Magnesium in Pregnancy and in Fetal Programming of Adult Diseases - PMC (nih.gov)

Magnesium supplementation and preeclampsia in low-income pregnant women – a randomized double-blind clinical trial | BMC Pregnancy and Childbirth | Full Text (biomedcentral.com)