Ako posilniť imunitu – tipy a triky na posilnenie imunity
Ako posilniť imunitu - odpoveď na túto otázku má viacero komponentov, aby sme dospeli k správnym záverom vysvetlíme fungovanie celkového imunitného systému a vplyv interných a externých faktorov.
Čo je imunitný systém?
Imunitný systém predstavuje komplexný systém v organizme – skladá sa z buniek, tkanív, orgánov a ďalších látok. Jeho funkciou je chrániť organizmus pred chorobami a infekciami, ktoré môžu byť spôsobené vnútornými alebo vonkajšími vplyvmi.
Dôležitou súčasťou imunitného systému sú biele krvinky, orgány a tkanivá lymfatického systému, ako sú týmus, slezina, mandle, lymfatické uzliny, lymfatické cievy a kostná dreň.
Znázornenie imunitného systému a jeho hlavných komponentov môžete vidieť aj na obrázku.
Existujú 2 typy imunity?
Áno – sú 2 hlavné typy imunity: aktívna a pasívna imunita.
Avšak samotný imunitný systém sa tiež delí na 2 časti: na vrodený a adaptívny imunitný systém.
Aktívna imunita
Aktívna imunita predstavuje vznik protilátok v organizme proti konkrétnej chorobe. Vzniká po konkrétnej chorobe, keď vystavenie organizmu chorobe vyvolá v imunitnom systéme tvorbu protilátok proti tejto chorobe. Aktívnu imunitu je možné získať pomocou prirodzenej imunity alebo imunity vyvolanej očkovaním.
- Prirodzená imunita: prirodzená imunita sa získava po chorobách, keď po prekonaní choroby, ľudské telo vytvorí automaticky protilátky proti tej konkrétnej chorobe. Protilátky zabezpečujú aby v budúcnosti sa telo neochorelo kvôli tej konkrétnej chorobe; alebo ak aj ochorie, priebeh je ľahší a rýchlejší.
- Imunita vyvolaná očkovaním: ako to aj indikuje názov, na získanie tejto imunity je potrebné očkovanie. V očkovacej látke sa nachádza usmrtená alebo oslabená forma organizmu choroby a to sa dostáva do ľudského tela pomocou očkovania. Telo následne začne produkovať protilátky.
Pasívna imunita
Pasívna imunita predstavuje situáciu, ak človek dostane protilátky, namiesto toho aby sa vytvárali organizmom priamo.
- Takto získavajú prvotnú imunitu bábätká od svojej matky.
- Ak človek potrebuje okamžitú ochranu pred nejakou chorobou, je možné dostať protilátky pomocou krvných produktov, ktoré obsahujú protilátky. Taký je napríklad imunoglobulín.
Vrodený (nešpecifický) imunitný systém
- Všeobecná ochrana proti škodlivým látkam, vírusom a baktériám.
- Bojuje pomocou imunitných buniek, ako sú prirodzené zabíjačské bunky a fagocyty ("požieračské bunky")
- Hlavne bojuje proti látkam ktoré sa dostanú do organizmu cez kožu alebo cez tráviaci systém.
Adaptívny (špecifický) imunitný systém
- Vytvára protilátky proti konkrétnym chorobám a látkam na základe skúsenosti
- Tento systém sa neustále učí – dokáže bojovať aj s baktériami a vírusmi ktoré sa časom menia
Ako funguje imunita?
Imunitný systém (celkovo imunita) funguje neviditeľne ak je zdravý a silný – človek si ani nevšimne že má v sebe taký komplexný systém.
Avšak ak je imunitný systém slabší, alebo ak sa stretne s mimoriadne silnými vírusmi alebo baktériami, tak sa naštartujú jeho procesy.
Procesy imunitného systému naštartujú tzv. antigény. Antigény sú také látky, ktoré telo nepovažuje za vlastné, napríklad rôzne baktéria, huby a vírusy. Tieto antigény sa naviažu na bunky imunitného systému a naštartujú rôzne procesy.
Keď sa telo dostane do kontaktu s mikróbom - ktorý dokáže spôsobiť chorobu - po prvýkrát, zvyčajne si uloží informácie o mikróbe a o tom, ako s ním bojovať. Ak potom príde do kontaktu s mikróbom znova, rozpozná ho okamžite a môže s ním začať bojovať rýchlejšie.
Avšak sú aj autoimunne ochorenia – tie vzniknú v prípade, že telo rozoznáva vlastné bunky ako cudzie a začne bojovať proti vlastným, zdravým bunkám.
Čo spôsobuje slabú imunitu?
Slabá imunita, žiaľ, v dnešnej dobe je veľmi častým javom a problémom. Je to spôsobené aj pandemickou situáciou – zvýšená aktivita vírusov, nosenie rúšok, častá dezinfekcia – organizmus je menej odolný voči vírusom a baktériám.
Sú určité faktory, ktoré ešte viac oslabujú imunitný systém:
- Častá konzumácia alkoholu
- Fajčenie
- Deficit spánku – pre dospelého človeka je optimálne spať denne 7– 9 hodín.
- Nezdravá strava – časté stravovanie vo fast-food reštauráciach, veľa mirelitného tovaru, nadmerná konzumácia cukru, málo zeleniny a ovocia.
- Silné lieky – napríklad chemoterapia alebo ďalšie lieky na liečbu rakoviny.
- Autoimunne ochorenia
- Choroby – rôzne zápaly, mononukleóza a podobne.
- HIV alebo AIDS
Aké sú príznaky slabej imunity?
Slabá imunita môže mať viac príznakov, je to veľmi individuálne, že u koho ako sa to prejavuje. Môže byť, že sa objaví viac príznakov naraz, alebo iba jeden, treba to odpozorovať sám na sebe.
Najčastejšie príznaky slabej imunity sú nasledovné:
- Časté prechladnutia – prechladnutie 2-3x ročne sú normálne, avšak ak mesačne alebo ešte častejšie pozorujete na sebe prechladnutie, je vhodné podporiť imunitný systém.
- Časté zápaly – ľudia so slabým imunitným systémom majú tendenciu častejšie sa ochorieť vážnejšie a trpieť od rôznych zápalov. Typické choroby sú zápal pľúc, bronchitída a meningitída.
- Vyčerpanosť a únava – ak sa cítite tak, že aj po oddychových dňoch ste unavení, alebo nezvládate, môže to byť znakom slabej imunity. Spánok a imunitný systém majú totiž "obojsmerný vzťah" - choroba alebo vírusová infekcia môžu mať negatívny vplyv na váš spánok, zatiaľ čo dôsledný spánok môže imunitný systém posilniť.
- Zvýšená hladina stresu - dlhodobý stres a osamelosť môže mať negatívny vplyv na imunitný systém. Stres totiž znižuje hladinu lymfocytov, čo vášmu telu sťažuje boj s infekciou. Riadenie stresu môže byť kľúčové v tomto prípade.
- Tráviace problémy – ak máte často problémy s vašim metabolizmom (hnačky, bolesti, kŕče a podobne) môže to byť signálom oslabeného imunitného systému. Keď "dobré" črevné baktérie (probiotiká, laktobacily a bifidobaktérie) zlyhajú, váš imunitný systém zostane negatávne ovplyvnený.
Ako viem, že moja imunita je silná?
Ak vás netrápia vyššie opísané problémy a príznaky, je veľmi pravdepodobné že váš imunitný systém je silný a zdravý.
Obzvlášť ak dbáte na svoje stravovacie návyky, na aktivitu a na spánok, váš organizmus vám za to vďačí silnou imunitou.
Akých je 5 príznakov silnej imunity?
5 hlavných príznakov silnej imunity sú nasledovné:
- Nie ste často prechladnutý, alebo veľmi rýchlo sa zotavíte z chorôb
- Rýchlo sa vám zahoja rany
- Ste energický a zvládate dobre aj stresové situácie
- Máte bezproblémový metabolizmus
- Spíte hlboko a dostatočne veľa hodín
Aké choroby spôsobuje slabá imunita?
Dlhodobo slabý imunitný systém dokáže spôsobovať choroby na veľmi širokej škále – od miernejších zápalov alebo prechladnutí až po vážne chronické choroby.
K miernejším zápalom patrí napríklad zápal pľúc alebo mandlí, rôzne infekcie v tráviacom trakte a podobne.
Avšak ak tento jav pretrváva dlhé roky a imunitný systém nie je dostatočne podporovaný, môže to viesť k vzniku: astmy, diabétesu, Crohnovej choroby, imunodeficiencie rôznych stupňov, autoimunných ochorení, DiGeorgeov syndrómu a mnoho ďalších.
Ako posilniť imunitu?
Imunitu je možné posilniť rôznymi spôsobmi. Veľa ľudí si myslí, že na otázku ako posilniť imunitu je jednoduchá odpoveď, alebo že jeden doplnok výživy to zaistí. V súčasnosti je to výsledkom viacerých faktorov.
Odpoveď na otázku ako posilniť imunitu je nasledovná: správnou životosprávou, určitými potravinami a doplnkami výživy.
Aké potraviny by som mal jesť na posilnenie imunity?
Dôležité je nastaviť zdravú stravu – nesústrediť sa iba na určité potraviny. Ak strava je vybalansovaná, obsahuje dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny a vitamínov, je to prvým krokom zdravému imunitnému systému.
Príkladom živín, ktoré boli identifikované ako rozhodujúce pre rast a funkciu imunitných buniek, sú vitamín C, vitamín D, zinok, selén, železo a bielkoviny (vrátane aminokyseliny glutamínu). Tieto živiny sa nachádzajú vo veľkom množstve potravín.
Niektoré užitočné mikróby rozkladajú vlákniny na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré preukázateľne stimulujú aktivitu imunitných buniek. Tieto vlákniny sa niekedy nazývajú prebiotiká, pretože sú potravou pre mikróby. Preto môže byť strava obsahujúca probiotické a prebiotické potraviny prospešná.
- Probiotické potraviny: kefír, jogurt so živými aktívnymi kultúrami, fermentovaná zelenina, kyslá kapusta, tempeh, kombuchový čaj, kimči a miso.
- Prebiotické potraviny: cesnak, cibuľa, pór, špargľa, topinambury, púpava, banány a morské riasy. Všeobecnejším pravidlom je však konzumácia rôznych druhov ovocia, zeleniny, fazule a celozrnných výrobkov, ktoré sú prebiotikami v strave.
Avšak na obrázku nižšie sme pre vás spracovali potraviny, ktoré sú mimoriadne prospešné pre vašu imunitu.
Ako posilniť imunitu pomocou doplnkov výživy?
Viacero vitamínov je jednoduchšie suplementovať pomocou doplnkov výživy. Veľmi prospešné pre imunitu sú nasledovné:
- Vitamín D
- Kurkumín so zázvorom alebo Kurkumín s piperínom
- Kórejský ženšen
- Chlorella
- Vitamín C
- Selén
- Zinok
- Vitamín B
- Probiotiká
Ako môžem svojou životosprávou podporovať imunitu?
Celková životospráva je jedna z najdôležitejších faktorov ak sa sústreďujeme na silný imunitný systém a zdravý organizmus.
9 tipov pre silnú imunitu:
- Dbajte na zdravú stravu – bohatú vo vitamínoch, bielkovinách, nutrientoch, s veľkým množstvom ovocia a zeleniny. S obmedzením mirelitného tovaru a fast-foodu.
- Obmedzte fajčenie ak fajčíte – ideálne sa tohto zlozvyku zbavte.
- Limitujte konzumáciu alkoholu na úplný minimum – alebo ho vyraďte úplne ak je to možné.
- Cvičte aspoň 2-3x týždenne, aspoň pol hodinu. Zvýšte vašu celodennú aktivitu – choďte viac pešo, zvoľte schody namiesto výťahu a podobne.
- Dbajte na dostatočný spánok vo vysokej kvalite aspoň 7 až 9 hodín denne. Ideálne strávite poslednú hodinu pred spánkom bez modrého svetla a snažte vybudovať rutinu – zaspať a vstávať rovnaký čas.
- Snažte sa optimálne riadiť stres – je to veľmi náročným bodom. V manažovaní stresu vám môže pomôcť cvičenie, pohyb, joga, písanie diáru, meditácia, smiech, kvalitné jedlo.
- Umývajte si ruky často – pri príchode z vonku, pred a po príprave a konzumácii jedla, po použití toalety, po kašli alebo vysmrkaní.
- Nezanedbávajte ani vaše mentálne zdravie – je silné spojenie medzi fyzickým a mentálnym zdravím. Ak pociťujete, že potrebujete pomoc v súvislosti s mentálnym zdravím, vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra.
- Imunitnému systému prospieva aj starostlivosť o ústnu dutinu, preto netreba zabúdať na preventívne prehliadky u zubára a dentálnu hygienu aspoň raz za rok.
Zdroje:
Definition of immune system - NCI Dictionary of Cancer Terms - NCI
Types of Immunity to a Disease | CDC
How does the immune system work? - InformedHealth.org - NCBI Bookshelf (nih.gov)
Weakened Immune System - Penn Medicine
Diseases of the Immune System - Genes and Disease - NCBI Bookshelf (nih.gov)
Nutrition and Immunity | The Nutrition Source | Harvard T.H. Chan School of Public Health