Chronická únava je veľmi častým javom pri dnešnom dynamickom životnom štýle. Cítiť sa unavene na konci dlhého pracovného dňa alebo týždňa je úplne normálne. Avšak ak neustála únava pretrváva dlhšiu dobu – mesiace až roky, jedná sa o chronickú únavu. Chronická únava môže spôsobiť vážne zdravotné problémy v dlhodobom horizonte.
Aká je hlavná príčina únavy?
Jednu hlavnú príčinu chronickej únavy je veľmi ťažké, až skoro nemožné identifikovať. Tento problém má viacero faktorov. Medzi najčastejšie patria základné ochorenia, nedostatok živín, poruchy spánku, príjem kofeínu a chronický stres. Nižšie sa pozrieme na jednotlivé príčiny únavy detailnejšie.
Na obrázku môžete vidieť najčastejšie dôvody chronickej únavy.
Psychologické príčiny únavy
Chronická únava je najčastejšie spôsobená psychologickými príčinami. Tieto sú oveľa častejšie ako fyzické. Organizmus reaguje na psychické napätie s prerušeným spánkom, alebo kvlaita spánku sa zhoršuje. Tým pádom sa začína kolobeh zlého spánku a tým spôsobenej chronickej únavy.
Nižšie sa môžete dočítať o najčastejších psychologických príčinách:
Stres
Stres je až v takej miere prítomný v živote väčšine ľudí, že už si to veľakrát ani nevšímame.
Existujú 3 typy stresu:
- Akútny stres: je to krátkodobý stres, je možné to prežívať v negatívnych a pozitívnych situáciach. Príkladom negatívneho akútneho stresu sú: blížiaci sa deadline, nehody a podobne. Príkladom pozitívneho akútneho stresu sú: jazda na horskej dráhe, svadba, sťahovanie sa a podobne. Telo aj mozog sa vrátia do normálneho stavu relatívne rýchlo následne.
- Epizodický akútny stres: v tomto prípade prípady akútneho stresu sa stávajú veľakrát po sebe. Človek má pocit že z jednej krízovej situácie sa dostáva do ďalšieho a tak ďalej. Napríklad, ak človek má veľa deadlineov po sebe, alebo častokrát to zažívajú ľudia pracujúci v zdravotníctve.
- Chronický stres: je to dlhodobý stres, ktorý je spôsobený rôznym stresorom. Napríklad žiť v toxickej domácnosti s neustálymi hádkami, alebo v stresujúcom pracovnom prostredí. Tento stres na pocit je nekončujúci a človek častokrát nevidí spôsob ako to skončiť.
Pracovať so stresom je veľmi náročné, veľakrát vie byť s tým nápomocný profesionál ako coach alebo psychológ. Je dôležité si to uvedomovať a vedome pracovať na lepšom zvládaní stresu.
Emocionálny šok
K emocionálnym šokom patrí napríklad smrť, náhle prepustenie zo zamestnania alebo rozchod s partnerom. Takéto situácie môžu spôsobiť mentálne problémy. Následne môzu byť dôvodom zlého spánku, aj pretrvalej únavy.
Depresia
Depresia je častým mentálnym ochorením. Je môžne sa z nej vyliečiť pomocou psychológa alebo psychiatra. Môže mať viacero príznakov: demotivácia, slabota, nechuť sa vstať z postele, pretrvávajúca únava, nezáujem o nič, problémy so spánkom, dekoncentrácia, suicidálne myšlienky. Ak niektoré vymenované prízanky sú dlhotrvajúce, je vhodné vyhľadať profesionálnu pomoc.
Úzkosť
Neustále a nekontrolovateľné pocity úzkosti môžu naznačovať výskyt generalizovanej úzkostnej poruchy. Dôsledkom tejto choroby môže byť chronická únava, úzkosť a podráždenosť. Najlepším riešením je vyhľadať lekársku pomoc.
Fyzické príčiny únavy
Sú 3 hlavné fyzické príčiny únavy:
- Anémia z nedostatku železa: nedostatok železa v krvi spôsobuje pretrvávajúcu únavu. Tento stav je možné zlepšiť tabletkami s obsahom železa alebo s konzumáciou potravín ktoré sú bohatá na železo. Také sú napríklad cvikla, alebo hovädzie mäso.
- Nedostatočná činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza): v tomto prípade štítna žlaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. Najčastejším príznakom je náhle priberanie na váhe a depresívne pocity. Tento stav je možné liečiť iba liekmi.
- Spánkové apnoe: je to porucha spánku, ktorá sa charakterizuje s prestávkami v dýchaní, ktoré trvajú viac ako 10 sekúnd. Príznakom je tiež plytké dýchanie počas spánku. Zhoršuje to kvalitu spánku a spôsobuje únavu a nevyspatosť.
Ďalšie fyziologické príčiny únavy môžu byť: tehotenstvo, obezita, podváha, liečby rakoviny (chemoterapia), vedlajšie účinky niektorých liekov.
Príčiny únavy spôsobené životným štýlom
Dnešný dynamický svet častokrát vyžaduje od ľudí viac roboty ako optimálne. Taktiež sú celosvetové diania, ktoré vplývajú negatívne na ľudí – pandemická situácia, vojny a podobne. Ľudia majú málo času na staranie sa o seba. Sú vyčerpaní fyzicky aj psychicky a to vedie veľakrát k chronickej únave.
Alkohol
Nadmerná spotreba alkoholu zhoršuje kvalitu spánku. To následne spôsobuje pretrvávajúcu únavu. Častá konzumácia alkoholu spôsobuje letargiu a depresívne pocity.
Cvičenie
Cvičenie má veľa benefitov pre ľudské telo – po fyzickej aktivite zlepšuje sa kvalita spánku. Dnešný sedavý spôsob života a málo pohybu sa prejavujú v súvislosti s únavou. Avšak aj nadmerné cvičenie môže mať negatíva. Telo nemá čas a priestor na potrebnú regeneráciu.
Kofeín
Kofeín zvyšuje bdelosť tým, že zasahuje do určitých chemických procesov v mozgu, ktoré regulujú cyklus spánku a bdenia. Keď však telo kofeín úplne metabolizuje, môže vyvolať pocit únavy. Nadmerná konzumácia nápojov s kofeínom môže narušiť spánok a spôsobiť únavu.
Nezdravé stravovacie návyky
Jedlo má priamy vplyv na to, ako sa človek cíti. Únava po jedle je bežným problémom. Väčšinou to spôsobujú jedlá, ktoré obsahujú veľké množstvo tuku alebo sú vysoko spracované. Pomocou zdravej, vyvážanej stravy je možné vo veľkej miere zlepšiť únavu.
Aké sú symptómy únavy?
Symptómy chronickej únavy sú rôznorodé. Je to veľmi individuálne, že u koho ako sa prejavuje únava. K najčastejším symptómom patria:
- bolesť hlavy
- únava a ospalosť
- závraty
- bolesť svalov
- svalová slabosť
- spomalené reflexy a reakcie
- zhoršené rozhodovanie a dekoncentrácia
- náladovosť - podráždenosť
Môže chronická únava zmiznúť sama od seba?
Nie je to pravdepodobné aby sa pretrvávajúca únava zmizla sama od seba bez zmien v životnom štýle. Alebo bez vyriešenia mentálnych ťažkostí alebo zdravotných problémov. Ako sme spomínali vyššie, hlavné príčiny môžeme rozdeliť na 3 hlavné časti. Je potrebné zistiť, že čo presne spôsobuje únavu u vás. Následne zaoberať sa s tým problémom alebo problémami aby sa stav zlepšil.
[produkty_clanok]
Ako bojovať s únavou?
Ak sa zistila príčina únavy, je jednoduchšie nájsť riešenie na základný problém a zlepšiť hladinu energie. Avšak sú základné fakty alebo odporúčania, ktoré majú priaznivý vplyv na človeka:
- Prirodzené svetlo a slnko sú dôležité, skúste eliminovať umelé svetlo na minimum
- Začnite svoj deň s raňajkami bohatými na bielkoviny
- Zacvičte si vonku ak je to možné
- Limitujte konzumáciu kofeínu
- Zostaňte hydratovaný – vypite si minimálne 2 litre vody denne
- Ľahnite si na 20-30 minút počas dňa
- Užívajte doplnky výživy: Multivitamín, Acai Berry, Maca, Gaba
- Nefajčite
- Limitujte konzumáciu alkoholu
- Dodržiavajte 7 až 9 hodinový spánok denne
Všetky naše produkty, ktoré Vám pomáhajú v boji proti únave si nájdete tu >>>
Aké potraviny pomáhajú na boj s únavou?
Zdravá a vyvážená strava je základom správneho fungovania ľudského organizmu. Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov, tukov a vlákniny. Avšak sú potraviny, ktoré majú obzvlásť priaznivý vplyv na únavu. Tie môžete vidieť na obrázku nižšie:
Zdroje:
Stress and your health: MedlinePlus Medical Encyclopedia
Psychiatry.org - What Is Depression?
Overview - Generalised anxiety disorder in adults - NHS (www.nhs.uk)
Iron deficiency anaemia - NHS (www.nhs.uk)
Underactive thyroid (hypothyroidism) - NHS (www.nhs.uk)
Sleep apnoea - NHS (www.nhs.uk)