Koža a jej funkcia
Koža je najväčším orgánom ľudského tela a zároveň aj najviditeľnejším. Jej hlavnými úlohami sú ochrana pred nežiadúcimi vplyvmi vonkajšieho prostredia, regulácia množstva vody v organizme, imunitná regulácia a tiež produkcia hormónov. Koža je v mnohých prípadoch „zrkadlom“ fyziologických ale aj patologických procesov odohrávajúcich sa v organizme. Už pomocou jednoduchého fyzikálneho vyšetrenia sa dá na koži zistiť úroveň hydratácie, stav výživy a naopak je možné vyšetrením kože odhaliť chorobné stavy akými sú hepatitída, anémia, či dokonca inzulínová rezistencia.
V priebehu starnutia dochádza na koži k mnohým komplexným zmenám, ktoré vplývajú na rôzne aspekty štruktúry a funkcie kože. Na povrchu sa tieto zmeny najčastejšie prejavujú stenčením pokožky, suchosťou, začervenaním, nerovnomernou pigmentáciou, tvorbou vrások a tmavých škvŕn, stratou elasticity a mnohými ďalšími prejavmi. Najvýraznejšie postihnuté sú miesta, ktoré sú chronicky počas celého života najviac vystavené účinku slnečného ultrafialového žiarenia. Okrem neovplyvniteľných faktorov, ktoré zákonite u každého jedinca vedú vekom k zhoršeniu kvality kože, rozoznávame aj mnoho ovplyvniteľných faktorov prostredia preukázateľne vplývajúcich na dynamiku a mieru vekom-podmienených zmien. Do tejto kategórie patrí fajčenie, konzumácia alkoholických nápojov, rôzne lieky, ale aj celkový životný štýl a spôsob stravovania.
Dôležitou súčasťou kože sú aj tzv. kožné adnexá alebo kožné deriváty, ktorými sú chlpy, vlasy, nechty a rôzne typy exokrinných žliaz. Tieto podliehajú rovnako ako koža vekom-podmieneným zmenám. Najčastejšími sú lámavosť a vypadávanie vlasov, strata pigmentácie, porucha štruktúry nechtov či zmena činnosti potných žliaz.
Okrem zmeny životosprávy a eliminácie ostatných rizikových faktorov, existuje viacero možností (vynímajúc plastickú chirurgiu), u ktorých bolo vďaka intenzívnemu výskumu v dermatológii preukázané, že majú pozitívny vplyv na rôzne aspekty prirodzeného starnutia kože. Tieto prípravky najčastejšie poskytujú dodatočnú ochranu pred nepriaznivými vplyvmi prostredia, podporujú vlastnú regeneračnú schopnosť a tiež zlepšujú hydratáciu.
Výsledky výskumov k dermatologickej starostlivosti...
Výskumy posledných rokov naznačujú, že jedným z adeptov na účinnú dermatologickú starostlivosť v súvislosti so starnutím pokožky sú výťažky z rastliny Opuntia ficus-indica známa aj ako Opuncia figová. In vitro aj in vivo štúdie ukázali, že extrakty z opuncie majú antioxidačné a protizápalové účinky. Prostredníctvom stimulácie proteínov filagrínu a lorikrínu, ktoré sú bežnou súčasťou zrelých keratinocytov (buniek pokožky) dokážu tieto extrakty zlepšiť bariérovú funkciu pokožky. Bioaktívne látky v opuncii dokážu tiež zrýchliť bunkovú regeneráciu a tým pozitívne vplývať aj na hojenie rán. Zaujímavým možným účinkom oleja z opuncie, ktorý bol tiež skúmaný v laboratórnych podmienkach je jeho antimikrobiálny efekt, čo naznačuje možné využitie pri liečbe kožných infekcií.
Na záver
Okrem pozitívnych účinkov na kožu ukázali niektoré výskumy potenciálny efekt aj na rôzne chronické ochorenia ako je napríklad ischemická choroba srdca spôsobená aterosklerózou koronárnych artérií, steatóza (stukovatenie) pečene a dokonca možné priaznivé účinky na zmierňovanie príznakov po nadmernej konzumácii alkoholu.
Zdroje:
Del Socorro Santos Díaz M, Barba de la Rosa AP, Héliès-Toussaint C, Guéraud F, Nègre-Salvayre A. Opuntia spp.: Characterization and Benefits in Chronic Diseases. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:8634249.
Nakahara T, Mitoma C, Hashimoto-Hachiya A, Takahara M, Tsuji G, Uchi H, Yan X, Hachisuka J, Chiba T, Esaki H, Kido-Nakahara M, Furue M. Antioxidant Opuntia ficus-indica Extract Activates AHR-NRF2 Signaling and Upregulates Filaggrin and Loricrin Expression in Human Keratinocytes. J Med Food. 2015 Oct;18(10):1143-9. d
Bonté F, Girard D, Archambault JC, Desmoulière A. Skin Changes During Ageing. Subcell Biochem. 2019;91:249-280.
MUDr. Martin Klein v roku 2012 vyštudoval Lekársku Fakultu Univerzity Komenského, kde aktuálne pôsobí ako vedecko-pedagogický pracovník. Venuje sa tiež problematike zdravej výživy. |