Najčastejším chronickým ochorením kĺbov prítomným u väčšiny ľudí vo veku nad 65 rokov je osteoartróza (osteoartritída). Spravidla postihuje kĺby kolien, rúk a chrbtice, kde sa toto ochorenie prejavuje degeneratívnym poškodením chrupky, priľahlej kosti a ďalších kĺbových tkanív, čoho výsledkom je strata mobility, opuch kĺbov, deformácie kĺbov, chronická bolesť, stuhnutosť a citlivosť. Typická pre pokročilejšie štádia je degenerácia väzov a meniskov spolu s hypertrofiou kĺbového puzdra. Aby sme porozumeli patogenéze osteoartrózy, je potrebné spomenúť, že väčšina kĺbov sú tzv. synoviálne kĺby, ktorých dôležitou súčasťou je kĺbová chrupka. Jej úlohou je absorbovať mechanický stres a redukovať trenie počas pohybu. Pre túto chrupku je však typické, že obsahuje iba málo buniek a nenachádzajú sa tu krvné cievy ani nervy. Jej výživa je závislá na difúzii synoviálnej tekutiny, ktorú poháňa pohyb kĺbov. Medzibunková hmota produkovaná chondrocytmi (bunkami chrupky) je veľmi hustá, takže v prípade poškodenia nemôžu kmeňové bunky preniknúť dovnútra chrupky za účelom jej regenerácie. Kvôli tejto špecifickej vlastnosti a spomínanej neprítomnosti krvných ciev je regenerácia chrupky zásadným spôsobom obmedzená. Vývoj osteoartrózy je spojený s niekoľkými rizikovými faktormi vrátane genetickej predispozície, starnutia, obezity, zápalu, fyzickej nečinnosti a chronického stresu. Presný molekulárny mechanizmus patologického procesu, ktorý vedie k osteoartróze však zostáva nejasný.
V súčasnosti neexistujú účinné terapie, ktoré by mohli zabrániť rozvoju osteoartrózy, alebo zvrátiť progresiu tohto ochorenia. Liečba sa spolieha najmä na symptomatickú úľavu, ktorej primárnym cieľom je zvládnutie bolesti, opuchu, stuhnutosti a ďalších príznakov za účelom celkového zlepšenia kvality života. V pokročilých štádiách je indikovaná chirurgická náhrada postihnutého kĺbu.
Jednou z potenciálne prospešných látok, ktoré sa intenzívne skúmajú v tejto súvislosti je MSM (metylsulfonylmetán). MSM je bohatým zdrojom organickej síry, ktorá je dôležitým „stavebným kameňom“ zdravých kostí a kĺbov. Aj keď je ešte potrebné realizovať ďalšie štúdie na väčších vzorkách, dostupné dôkazy z randomizovaných kontrolovaných štúdií naznačujú, že MSM môže mať pozitívny účinok pri zmierňovaní bolesti, opuchu a zlepšovaní celkovej mobility u pacientov s osteoartrózou. Predpokladaným mechanizmom účinku je protizápalový a antioxidačný efekt MSM. Niektoré štúdie tiež naznačili, že MSM môže potenciovať efekt glukozamínu – látky dôležitej pre normálnu tvorbu molekúl nevyhnutných pre fyziologickú tvorbu a obnovu spojivových a podporných tkanív, vrátane chrupky. V animálnych modeloch bola tiež pozorovaná znížená degenerácia povrchovej chrupky pri použití MSM. Výsledky animálnych modelov je však potrebné interpretovať s rozvahou z hľadiska aplikácie do humánnej medicíny. MSM sa prirodzene nachádza v rôznych potravinových zdrojoch ako napríklad v mäse, rybách, niektorých druhoch ovocia, zeleniny a obilnín, väčšina z neho sa však počas spracovania týchto potravín nezachová. Z toho dôvodu sa najčastejšie užíva vo forme výživových doplnkov. Pred užitím MSM, ako aj pri iných výživových doplnkoch, je dôležitá konzultácia s lekárom v prípade, že užívate iné lieky alebo výživové doplnky z hľadiska vyhodnotenia možných liekových interakcií.
Zdroje:
Zhang W, Ouyang H, Dass CR, Xu J. Current research on pharmacologic and regenerative therapies for osteoarthritis. Bone Res. 2016 Mar 1;4:15040. doi: 10.1038/boneres.2015.40. PMID: 26962464; PMCID: PMC4772471.
Kim LS, Axelrod LJ, Howard P, Buratovich N, Waters RF. Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial. Osteoarthritis Cartilage. 2006 Mar;14(3):286-94. doi: 10.1016/j.joca.2005.10.003. Epub 2005 Nov 23. PMID: 16309928.
Ezaki J, Hashimoto M, Hosokawa Y, Ishimi Y. Assessment of safety and efficacy of methylsulfonylmethane on bone and knee joints in osteoarthritis animal model. J Bone Miner Metab. 2013 Jan;31(1):16-25. doi: 10.1007/s00774-012-0378-9. Epub 2012 Aug 10. PMID: 23011466.
MUDr. Martin Klein v roku 2012 vyštudoval Lekársku Fakultu Univerzity Komenského, kde aktuálne pôsobí ako vedecko-pedagogický pracovník. Venuje sa tiež problematike zdravej výživy. |