Tabletky na pamäť – fungujú vôbec a zlepšia pamäť?
Máte problémy s koncentráciou alebo pamäťou? Je ťažké pre vás dávať si pozor na jednu činnosť, alebo úlohu dlhšie ako 5-10 minút? Ťažkosti s koncentráciou a pamäťou môžu spôsobiť rôzne problémy na vašom pracovisku, alebo s vašim akademickým výkonom ak ešte študujete. Čítajte ďalej ak by ste sa radi dozvedeli viac o tejto problematike.
Aké sú symptómy poruchy koncentrácie?
Poruchy koncentrácie a pamäti môžu negatívne ovplyvniť váš osobný alebo profesionálny život. Problémy s koncentráciou môžu mať rôzne formy a príznaky. Medzi najčastejšie patria:
- ťažkosti s pokojným sedením
- ťažkosti s jasným myslením
- ťažkosť spomenúť si na veci, ktoré sa stali pred krátkym časom
- problémy s rozhodovaním
- časté strácanie vecí, alebo ťažkosti so zapamätaním si, kde sa veci nachádzajú
- neschopnosť vykonávať zložité úlohy
- strata fókusu po krátkom čase
- nedostatok fyzickej alebo duševnej energie na sústredenie
Samozrejme, ak sa to stane párkrát, alebo len v prípadoch ak zažívate viac stresu je to normálna reakcia. Avšak ak pozorujete na sebe tieto príznaky často, alebo v miere čo už narúša vašu prácu alebo osobý život, je vhodné sa s touto problematikou zaoberať a hľadať riešenie. Na nasledujúcom obrázku znázorňujeme, ako sa môžete cítiť ak máte problémy s koncentráciou a pamäťou. Na ľavej strane je to, ako sa cítite ak máte problémy s koncentráciou. Na pravej strane môžete vidieť, ako by bolo optimálne vyriešiť prekážky v živote.
Čo spôsobuje poruchy koncentrácie a pamäti?
Je to komplexná problematika, na ktorú má vplyv viacero faktorov. Hlavné faktory môžeme rozdeliť do 3 väčších kategórií.
- Genetické faktory: tieto faktory sú skoro neovplyvniteľné. Správna životospráva môže ich zmierniť, avšak sú dané genetikou, napríklad ADHD, alebo predispozícia na Huntingtonovú chorobu alebo Alzheimerovú chorobu.
- Choroby: choroby spôsobiace ťažkosti s pamäťou a koncentráciou môžu byť mentálne a fyzické. Najčastejšie sú nasledujúce:Depresia a úzkosť
-
- Demencia
- Insomnia
- Depresia
- Schyzofrénia
- Epilepsia
- Životospráva: nezdravá životospráva má značný vplyv na správne fungovanie nervovej sústavy, s čím je úzko spojená pamäť a koncentrácia. Najdôležitejšie faktory sú nasledujúce:
-
- Nedostatok spánku – ak spíte menej ako 7 až 9 hodín, z dlhodobého hľadiska mozog nedokáže dostatočne sa zregenerovať počas noci.
- Nedostatok živín – hlad, alebo nesprávne stravovanie spôsobuje nedostatok energie pre mozog, ktorý nedokáže optimálne fungovať.
- Nedostatok pohybu – sedavý životný štýl, a nedostatok fyzickej aktivity má negatívny vplyv na kognitívne funkcie človeka.
- Únava – súvisí aj s nedostatkom spánku, ale ak ste mentálne vyčerpaný, len spánok nepomôže. Dbajte si na dostatočný oddych vo forme koníčkov, športu, čítania a podobne.
- Stres – nadmerný stres má negatívny vplyv na celkové zdravie človeka, a nie je výnimkou ani nervová sústava, pamäť a schopnosť koncentrácie. Ak dostanete stres pod kontrolou, kvalita vášho života sa dokáže zlepšiť v značnej miere.
Ako pamäť a koncentrácia spolu súvisia?
Najjasnejšiu súvislosť medzi pamäťou a koncentráciou je možné vidieť v tom, že ľudia si s väčšou pravdepodobnosťou vybavia informácie, alebo udalosti, na ktoré sa sústredia. Napríklad osoba, ktorá sa sústredí na čítanie knihy, si s väčšou pravdepodobnosťou zapamätá informácie z knihy ako text piesne, ktorá hrá v pozadí. Ďalšia súvislosť medzi pamäťou a koncentráciou sa prejavuje v tom, že v niektorých prípadoch pamäť skutočne usmerňuje koncentráciu; ľudia majú tendenciu zamerať svoju pozornosť na prostredie na základe svojich spomienok, pretože pamäť môže poskytnúť kontext pre koncentráciu.
Ktorá časť mozgu kontroluje pamäť a koncentráciu?
Spomienky nie sú uložené len v jednej časti mozgu. Rôzne typy sú uložené v rôznych prepojených oblastiach mozgu. Konkrétna area závisí od typu spomienky.
- Explicitné spomienky - sa týkajú udalostí, ktoré sa vám stali (epizodické), ako aj všeobecných faktov a informácií (sémantické). Tieto spomienky sa nachádzajú v troch dôležitých častiach mozgu: hipokampus, neokortex a amygdala.
- Implicitné spomienky – sem patria napríklad motorické spomienky a spoliehajú na bazálne gangliá a mozoček.
- Krátkodobá pracovná pamäť – je najčerstvejšia, krátkodobá pamäť, ktorá sa ukladá v prefrontálnej kôre.
Ako môžete zlepšiť vašu pamäť a koncentráciu?
Existuje široká škála možností a spôsobov ako si zlepšiť pamät a koncentráciu.
Zlepšenie koncentrácie:
- Odstráňte rušivé vplyvy – môže to byť napríklad hudba, mobil so zapnutými notifikáciami. Ak identifikujete, čo vás vie vyrušiť, a dokážete to eliminovať z vášho prostredia, ste o krok bližšie k cieľu.
- Vynahraďte si čas na oddych pravidelne – nájdite si 5-10 minút každú hodinu na relax, napríklad na čítanie knihy, na rýchlu prechádzku, rýchly strečing. To osvieži váš mozog a budete môcť lepšie koncentrovať na ďalšie úlohy.
- Prezrite si vaše lieky – viacero liekov môže mať za vedlajší účinok vplyv na vašu nervovú sústavu. Ak beriete určité lieky pravidelne, je vhodné si to prekontrolovať.
- Obmedzite cukor – nakoľko potraviny s vysokým obsahom cukru vystrelia vašu hladinu glukózu v krvi veľmi vysoko a následne tá hladina sa zníži zase veľmi rýchlo, spôsobuje to pocit únavy a dekoncentráciu.
- Udržujte svoj mozog aktívny – vykonávajte aktivity, ktoré stimulujú fungovanie mozgu, napríklad puzzle, krížovky, sudoku, čítanie kníh a podobne. Tieto aktivity majú priaznivý vplyv aj na pamäť.
Zlepšenie pamäti:
- Zaveďte každodenný pohyb do vašej rutiny – fyzická aktivita zlepšuje cirkuláciu krvi v celom tele, vrátanie nervovej sústavy a mozgu. Pomocou pohybu dokážete zlepšovať vašu pamäť. Ráta sa aj najzákladnejší pohyb, ako napríklad krátke prechádzky počas dňa, strečing, ľahká jóga, beh, alebo iné športové aktivity.
- Zostaňte zorganizovaný – je väčšia pravdepodobnosť, že na niečo zabudnete ak vaše prostredie nie je zorganizované. Písanie si zoznamov s úlohami na daný deň, alebo naplánovanie dňa dopredu môže pomôcť s vašimi úlohami.
- Dbajte na spánkový režim – deficit spánku môže viesť k problémom s pamäťou. Optimálny spánok by mal trvať 7 až 9 hodín. Ideálne bez zobudenia a bez vyrušenia.
- Stravujte sa zdravo – zdravá strava má pozitívny vplyv na mozog a na kognitívne funkcie. Zvoľte nízkotučné zdroje proteínu, ako napríklad ryby, strukoviny, hydinu. Dbajte aj na dostatočnú vlákninu vo forme ovocia a zeleniny.
Aké tabletky na pamäť existujú?
Nakoľko problémy s pamäťou a koncentráciou majú širokú škálu dôvodov, na zlepšenie týchto problémov sa môžeme pozerať z viacero hľadísk. Je to dôležité zaznamenať, že existujú doplnky výživy, ktoré dokážu pomôcť, aj lieky na predpis, ktoré pomáhajú pomocou liečenia chorôb, ktoré sú spúšťačom problémov. Zázrak, žiaľ, neexistuje, ale je možné zlepšiť tieto problémy trpezlivosťou, správnymi zmenami v životnom štýle a doplnkami výživy. Pár overených produktov od nás:
- Ashwagandha BIO: má pozitívny vplyv na viacero kritických oblastí ohľadom tejto problematiky. Dokáže pomôcť zmierňovať stres, zlepšiť kvalitu spánku, pamäť a koncentráciu podľa klininckých štúdií.
- Ginkgo Biloba: je jedna z najznámejších byliniek na podporu pamäte a koncentrácie. Využíva sa pre zlepšenie pamäti, zvýšenie schopnosti sústredenia a duševného výkonu.
- Maca: maca peruánska je v prvom rade známa ohľadom jej schopnosti zvýšiť libido a zlepšovať náladu. Avšak má klinicky potvrdené pozitívne účinky ohľadom zlepšenia poruchy priestorového učenia a pamäti a zmiernenia deficity pamäti. Taktiež sa potvrdilo, že maca pomáha zlepšovať kognitívne funkcie a motorickú koordináciu a môže pomôcť spomaliť pokles kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom.
Celé portfólio produktov na túto problematiku nájdete tu >>>
Sú tabletky na pamäť naozaj funkčné?
Ako sme to spomínali vyššie, neexistujú zázračné tabletky na pamäť, ktoré vám pomôžu vyriešiť tieto ťažkosti za pár dní. Potrebuje to svoj čas, a bez zmien v životnom štýle, žiadne doplnky výživy, alebo tabletky nebudú môcť byť maximálne efektívne. Vyššie spomenuté doplnky výživy majú podložené svoje benefity klinickými štúdiami. Je potrebné ich užívať pravidelne, aby mohli byť účinné.
Zdroje:
Memory and concentration problems | Stroke Association
4 ways to improve focus and memory - Harvard Health
Memory Loss (Short- and Long-Term): Causes and Treatments (webmd.com)