+421 949 449 169  |  info@nakupujzdravo.sk

Detoxikácia pečene – prečo je to dôležité

Avatar photo Pečeň a žlčník - a ich úloha v detoxikácii organizmu
Detoxikacia pecene

Detoxikácia pečene

Slovo detoxikácia, alebo slovné spojenie detoxikácia pečene sa stali veľmi populárnymi v dnešnej dobe. V snahe starať sa o seba čo najlepšie, vyzerať čo najlepšie – je to častý marketingový ťah od veľkých spoločností. Taktiež sme pre vás pripravili viac článkov ohľadom zdravia pečene, kliknutím sem sa môžete dočítať viac.

Čo je detoxikácia?

Detoxikáciou sa nazýva proces, keď sa telo zbavuje  nahromadených toxínov. Avšak je to základná funkcia tela, a nie sú nutne potrebné rôzne taktiky a procesy ako to dosiahnuť. Telo disponuje s potrebnými orgánmi na vykonávanie vylučovacích procesov.

Ak ste mali obdobie, keď ste si nedávali pozor na dostatočnú hydratáciu alebo na zdravú stravu, je vhodné dopomôcť vylučovacím procesom. Ako to môžete spraviť, sa dočítate nižšie.

Prečo je detoxikácia dôležitá?

Je dôležité zaznamenať, že kvôli čomu sa nahromadia toxíny v ľudskom tele. Existuje päť hlavných zdrojov toxínov:

 • Jedlo
 • Voda
 • Prostredie
 • Kozmetické produkty a produkty používané v domácnosti
 • Emócienegatívne myšlienky

V dnešnom svete je nemožné vyhnúť sa toxínom. Sú všadeprítomné, preto je vhodné klásť dôraz na podporu detoxikačných funkcií organizmu.

Ak detoxikačné procesy fungujú správne, dokážeme predísť rôznym zdravotným problémom, ako napríklad nespavosť, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, chronická únava a podobne. Detoxikácia taktiež docieli vyššiu hladinu energie, lepšie fungujúcu imunitu a lepší spánok.

Aké sú funckie detoxikácie?

Detoxikácia má viacero funkcií a benefitov pre ľudské telo.

 • Zabezpečenie zdravia – ako sme spomínali vyššie, ak detoxikačné procesy fungujú správne, je možné predísť viacero vážnym chronickým ochoreniam ako migrény, tráviace problémy, alergie, chronická únava a ďalšie.
 • Redukcia váhy – redukcia váhy nie je prvoradým benefitom a funkciou, ale nakoľko detoxikačné diéty sa skladajú zo zdravých jedál s nízkym obsahom kalórii, automaticky to spôsobuje redukciu váhy.
 • Zvyšuje sa príjem ovocia a zeleniny – väčšina ľudí nekonzumuje dostatočné množstvo zeleniny a ovocia. Základom detoxu je zdravá strava, čo znamená veľké množstvo ovocia a zeleniny.
 • Zvýšená hydratácia – keďže obličky sú jedným z hlavných orgánov vylučovacieho systému, dostatočné množstvo tekutín je veľmi dôležitým bodom. Taktiež veľa ľudí sa zabudne napiť počas dňa, ak si však dávajú pozor na svoj pitný režim, už spravili jeden krok k zdravšiemu organizmu.
 • Krásna a zdravá pleť – problémy spôsobené toxínmi veľakrát spôsobia rôzne choroby na pleti – ako napríklad akné. Ak si dokážete vyčistiť telo od toxínov, aj vaša pleť sa vyčistí automaticky a bude žiariť.
 • Zvýšená hladina energie – vaše telo nebude zaťažené toxínmi, a budete sa cítiť plný energie, dokážete sa lepšie sústreďiť na vaše úlohy.

Ktoré orgány zabezpečujú správne vylučovanie toxínov?

V istej miere celý ľudský organizmus má za úlohu zabezpečovať fungovanie vylučovacích procesov. Avšak je 5 hlavných orgánov, ktoré zabezpečujú detoxikáciu organizmu:

 • Pečeň: pečeň je hlavným orgánom spojeným s detoxikáciou v tele. Pečeň identifikuje a neutralizuje toxíny ich rozkladom a odstraňuje nepotrebné odpadové látky. Pečeň zachytáva toxíny rozpustné v tukoch a zabraňuje ich ukladaniu do tukových tkanív tela. Zdravá pečeň je znakom zdravého životného štýlu. Pečeň zlepšuje vašu imunitu a môže dokonca znížiť váš biologický vek o 20 rokov.
 • Hrubé črevo: hrubé črevo absorbuje vodu a ďalšie živiny z prijatej potravy a vylučuje toxíny a odpadové látky prostredníctvom stolice. Ak toxíny zostanú zachytené v hrubom čreve, opätovne sa vstrebávajú do krvného obehu. Detoxikácie hrubého čreva sú nevyhnutné pre zdravé hrubé črevo. Výsledkom optimálneho zdravia hrubého čreva je lepšia pleť, pozitívna myseľ a posilnený imunitný systém.
 • Pľúca: pľúca sú vystavené najväčšiemu množstvu toxických látok. Pľúca s nimi prichádzajú do priameho kontaktu od škodlivín cez mikroorganizmy až po fajčenie. Dýchacie cvičenia a čistý vzduch môžu do značnej miery zlepšiť zdravie pľúc.
 • Koža: koža je najväčším orgánom tela a dostáva sa do priameho kontaktu s okolitým prostredím. Prostredníctvom potu a odumretých kožných buniek pravidelne vylučuje toxíny. Pokožka je zároveň náchylná absorbovať viac toxínov z kozmetiky. Čistenie suchej pokožky kefkou a infračervená detoxikácia pomáhajú pri detoxikácii pokožky.
 • Obličky: obličky neustále filtrujú krv a močom vylučujú toxíny rozpustné vo vode. Obličky zanesené toxínmi znamenajú, že toxíny zostávajú v krvnom obehu dlhší čas a vstrebávajú sa do ďalších tkanív tela. Hromadiace sa toxíny predstavujú pre obličky ďalšiu záťaž, zvyšujú krvný tlak a vyvádzajú z rovnováhy pH. Účinný pár obličiek pomáha pri odstraňovaní kameňov, odstraňuje infekcie a podporuje chudnutie.

Detoxikacne organy

 

Ako detoxikovať organizmus správne?

Kroky k detoxikácii organizmu sú jednoduchšie a bezpečnejšie ako je to veľakrát prezentované z pohľadu marketingu. Definitívne  vám neodporúčame sledovať drastické detoxikačné diety, alebo detoxy iba čisto so šťavami.

Taktiež neodporúčame používať detoxikačné prípravky, ktoré obsahujú preháňadlá, čo môže mať za následok silnú hnačku a dehydratáciu.

Správne prístupy k detoxikácii organizmu:

 • Obmedzte konzumáciu alkoholu: alkohol a rozkladanie alkoholu zaťažuje pečeň. Pečeň metabolizuje viac ako 90 % skonzumovaného alkoholu. Pečeňové enzýmy metabolizujú alkohol na acetaldehyd, známu chemickú látku spôsobujúcu rakovinu. Vaša pečeň rozpozná acetaldehyd ako toxín a premení ho na neškodnú látku nazývanú acetát, ktorú vylúči z vášho tela. Hoci pozorovacie štúdie ukázali, že nízka, až mierna konzumácia alkoholu prospieva zdraviu srdca, nadmerné pitie môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy.
 • Dbajte na kvalitný spánok: kvalitný spánok v dostatočnom množstve je základom správneho fungovania organizmu. Spánok umožňuje mozgu reorganizovať sa a načerpať nové sily, ako aj odstrániť vedľajšie toxické produkty, ktoré sa hromadia počas dňa. Jedným z týchto odpadových produktov je proteín nazývaný beta-amyloid, ktorý prispieva k rozvoju Alzheimerovej choroby. Ak vás táto téma zaujíma hlbšie, kliknete sem pre článok ohľadom riešenia problémov so spánkom.
 • Dbajte na pitný režim: Bunky vášho tela sa musia neustále obnovovať, aby optimálne fungovali a rozkladali živiny, ktoré vaše telo využíva ako energiu. Pri týchto procesoch sa však uvoľňujú odpadové látky vo forme močoviny a oxidu uhličitého, ktoré môžu spôsobiť škody, ak sa nahromadia vo vašej krvi. Voda tieto odpadové produkty prenáša a účinne ich odstraňuje močením, dýchaním alebo potením. Preto je pre detoxikáciu dôležité zostať správne hydratovaný.
 • Konzumujte menej cukru a polotovarov: Výskum spája vysokú spotrebu sladkých a vysoko spracovaných potravín s obezitou a ďalšími chronickými ochoreniami, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka. Tieto ochorenia bránia schopnosti vášho tela prirodzene sa detoxikovať tým, že poškodzujú orgány, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu, napríklad pečeň a obličky. Napríklad vysoká konzumácia sladkých nápojov môže spôsobiť stukovatenie pečene, čo je stav, ktorý negatívne ovplyvňuje funkciu pečene.

Detoxikácia pečene – ako na to správne?

Celkovo – ako sme spomínali vyššie pre organizmus – je to pravda aj na pečeň. Extrémne diéty, alebo prečistenia pitím ovocných a zeleninových šťáv, nie je optimálna voľba z pohľadu dlhodobého zdravia pečene.

Detoxikacia

Spísané body vyššie sú univerzálnymi spôsobmi, ktoré fungujú tak na detoxikáciu organizmu, ako na detoxikáciu pečene.

Avšak existujú určité doplnky výživy, s ktorými môžete dopomôcť vylučovacím procesom pečene.

Naše odporúčania:

 • Chlorella: je riasa, ktorá má klinicky potvrdené detoxikačné účinky. Podporuje očistu organizmu a pomáha chrániť pečeň pred pôsobením škodlivých látok (toxínov).
 • Piperin: piperin zvyšuje vstrebávanie antioxidantov až o 2000x. Antioxidanti – ako to aj vyplýva z názvu bojujú proti toxínom.
 • Sušený pestrec mariánsky: v jej zrelom plode sa tvorí látka silymarín, ktorá pomáha k prečisťovaniu pečene a výrazne napomáha k regenerácii pečeňových buniek pečeňovej membrány. Silymarín je taktiež silným antioxidantom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

O NÁS

Čo je dôležitejšie ako zdravie? Otázka, ktorú sa pýtame, keď už je často neskoro. A verte, že vieme, o čom hovoríme.

KONTAKTY

+421 949 449 169
info@nakupujzdravo.sk
08:00 – 18:00

© 2020 nakupujzdravo.sk