+421 949 449 169  |  info@nakupujzdravo.sk

Hyperpigmentácia – ako najúčinnejšie bojovať proti nej

Avatar photo Starostlivosť o pleť - najúčinnejšie aktívne látky
Hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia

Počuli ste už niekedy o probléme s kožou s názvom „hyperpigmentácia“? Keďže tento kožný problém zasahuje čoraz viac ľudí na svete, je dôležité byť informovaný o ňom a poznať možnosti liečby.

Čo je to hyperpigmentácia?

Hyperpigmentácia je bežný stav kože, ktorý vedie k stmavnutiu pokožky v dôsledku zvýšenej produkcie melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu kože. Na pokožke sa vytvoria tmavšie fľaky, nie je to jednotné stmavnutie pokožky. Túto nadmernú produkciu melanínu môže vyvolať viacero faktorov vrátane vystavenia UV žiareniu, hormonálnych zmien a zápalu. Hyperpigmentácia sa môže vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela, ale najčastejšie sa vyskytuje na tvári, rukách a ramenách.

Existuje niekoľko typov hyperpigmentácie vrátane pozápalovej hyperpigmentácie (PIH), melasmy a solárnych lentigín (stareckých škvŕn). PIH je zvyčajne dôsledkom poranenia alebo zápalu kože, napríklad akné alebo porezania, zatiaľ čo melasma často súvisí s hormonálnymi zmenami, napríklad počas tehotenstva alebo pri užívaní antikoncepčných tabletiek. Na druhej strane, solárne lentigy sú spôsobené dlhodobým vystavovaním sa slnečnému žiareniu.

Existuje viacero možností ohľadom liečby hyperpigmentácie a zmiernenia jej príznakov. Medzi ne patria lokálne krémy a séra, chemický peeling, mikrodermabrázia alebo laserová terapia. Medzi preventívne opatrenia patrí ochrana pred slnkom, vyhýbanie sa škrabaniu kože a minimalizácia dotyku k pleti rukami počas dňa.

Čo spôsobuje hyperpigmentáciu?

Hyperpigmentácia môže byť spôsobená rôznymi faktormi. Najčastejšou príčinou hyperpigmentácie je nadprodukcia melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu pokožky, ako reakcia na rôzne spúšťače, napr:

 1. Slnečné žiarenie: UV žiarenie zo slnka môže zvýšiť produkciu melanínu a spôsobiť hyperpigmentačné škvrny alebo pehy.
 2. Hormonálne zmeny: Melasma je typ hyperpigmentácie, ktorý sa bežne spája s hormonálnymi zmenami, napríklad počas tehotenstva alebo pri užívaní antikoncepčných tabletiek.
 3. Zápal alebo poranenie: K pozápalovej hyperpigmentácii (PIH) môže dôjsť v dôsledku zápalu alebo poranenia kože, aké sú napríklad akné alebo rôzne porezania a malé rany na pleti.
 4. Vek: S pribúdajúcim vekom je naša pokožka náchylnejšia na hyperpigmentáciu v dôsledku kumulatívnych účinkov poškodenia slnkom a zníženej výmeny buniek.
 5. Genetika: Niektoré genetické podmienky môžu tiež predurčovať jedincov k hyperpigmentácii.

Ako presne prebieha proces hyperpigmentácie?

Proces hyperpigmentácie a tvorby tmavých škvŕn zahŕňa nadprodukciu a hromadenie melanínu, pigmentu, ktorý dodáva farbu našej pokožke, vlasom a očiam.

Melanín produkujú špecializované kožné bunky nazývané melanocyty, ktoré sa nachádzajú v spodnej vrstve epidermy. Keď je pokožka vystavená určitým spúšťačom, ako je UV žiarenie, zápal alebo hormonálne zmeny, melanocyty sa môžu aktivovať a začať produkovať viac melanínu ako zvyčajne.

Nadbytočný melanín sa potom prenáša do blízkych kožných buniek, nazývaných keratinocyty, kde vytvára tmavé škvrny alebo fľaky na koži. Tento proces je regulovaný zložitým radom biochemických reakcií zahŕňajúcich enzýmy, signálne molekuly a gény, ktoré riadia syntézu, transport a distribúciu melanínu.

Rôzne typy hyperpigmentácie môžu zahŕňať rôzne časti tohto procesu produkcie melanínu. Napríklad pri pozápalovej hyperpigmentácii (PIH) zápal spúšťa uvoľňovanie chemických poslov, ktorí aktivujú melanocyty a zvyšujú produkciu melanínu. Pri melasme hormonálne zmeny stimulujú produkciu melanínu melanocytmi. Pri solárnych lentigínach (stareckých škvrnách) dlhodobé vystavenie UV žiareniu spôsobuje poškodenie kožných buniek, čo vedie k vzniku tmavých škvŕn.

Aké sú najúčinnejšie spôsoby ako zmierniť príznaky hyperpigmentácie?

Na odstránenie príznakov hyperpigmentácie existuje niekoľko možností liečby v závislosti od príčiny a závažnosti ochorenia. Tu sú niektoré z najúčinnejších prístupov:

 1. Lokálna liečba: Krémy, séra a pleťové vody, ktoré obsahujú zložky ako hydrochinón, kyselina kojová, kyselina azelaová, retinoidy alebo vitamín C, môžu časom pomôcť znížiť produkciu melanínu a zosvetliť vzhľad tmavých škvŕn. Tieto výrobky sa zvyčajne aplikujú priamo na postihnuté miesta a ich výsledky sa môžu prejaviť až po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch.
 2. Chemický peeling: Chemický peeling zahŕňa aplikáciu roztoku na pokožku, ktorý spôsobí odlupovanie vonkajších vrstiev a odhalí novú, svetlejšiu pokožku pod nimi. Môže to byť účinný spôsob, ako znížiť výskyt hyperpigmentácie, najmä v závažnejších prípadoch.
 3. Mikrodermabrázia: Pri tomto ošetrení sa používa špeciálne zariadenie na jemné odlupovanie vonkajších vrstiev pokožky, podobne ako pri chemickom peelingu, ale bez použitia chemikálií. To môže pomôcť zlepšiť štruktúru a tón pleti a môže znížiť výskyt hyperpigmentácie.
 4. Laserová terapia: Laserová liečba využíva koncentrovanú svetelnú energiu na cielené odstránenie melanínu v tmavých škvrnách, čím ho rozbije a umožní jeho vstrebanie a odstránenie v tele. Môže to byť účinný spôsob odstránenia hyperpigmentácie, ale môže si vyžadovať niekoľko ošetrení a môže byť nákladnejší ako iné možnosti.
 5. Prevencia: Najlepší spôsob, ako odstrániť príznaky hyperpigmentácie, je v prvom rade zabrániť jej vzniku. To možno dosiahnuť každodenným používaním opaľovacieho krému s faktorom minimálne 30, vyhýbaním sa dlhodobému vystavovaniu sa slnku a riešením akýchkoľvek základných zdravotných ťažkostí alebo hormonálnej nerovnováhy, ktoré môžu prispievať k vzniku problému.

Hyperpigmentácia znaky

 

Prečo sú produkty s vitamínom C také účinné ohľadom hyperpigmentácie?

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý má na pokožku množstvo priaznivých účinkov vrátane schopnosti pomáhať znižovať výskyt hyperpigmentácie. Takto to funguje v súvislosti s hyperpigmentáciou:

 1. Inhibuje tvorbu melanínu: Vitamín C môže inhibovať aktivitu enzýmu tyrozinázy, ktorý sa podieľa na produkcii melanínu. Spomalením produkcie melanínu môže vitamín C pomôcť znížiť výskyt tmavých škvŕn a vyrovnať tón pleti.
 2. Podporuje tvorbu kolagénu: Vitamín C je tiež dôležitý pre tvorbu kolagénu, bielkoviny, ktorá pomáha podporovať štruktúru a pevnosť pokožky. S pribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu znižuje, čo vedie k tvorbe vrások a ďalších príznakov starnutia. Podporou tvorby kolagénu môže vitamín C pomôcť zlepšiť celkový vzhľad pokožky a znížiť výskyt hyperpigmentácie.
 3. Chráni pred poškodením UV žiarením: Vitamín C je silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť pokožku pred škodlivými účinkami slnečného UV žiarenia. UV žiarenie môže stimulovať tvorbu melanínu a prispievať k vzniku hyperpigmentácie. Neutralizáciou voľných radikálov a znížením oxidačného stresu môže vitamín C pomôcť predchádzať poškodeniu UV žiarením a podporiť zdravú pokožku.

Náš sérum s vitamínom C obsahuje aj retinol ktorý, – ako sme si spomínali vyššie – taktiež je účinnou látkou v boji proti hyperpigmentácii. Okrem toho tento sérum je obohatený aj o vitamínov E a F pre zabezpečenie dostatočnej hydratácie a ochrany proti externým vplyvom.

 

 

Hyperpigmentácia je jav, ktorý nie vhodný ignorovať, ale aktívne začať riešenie problému ešte v skorom štádiu, ihneď po všimnutí príznakov. Dbať na prevenciu, na používanie krému s ochranným faktorom každodenne a na používanie produktov s vhodnými aktívnymi látkami, ako vitamín C a retinol.

Zdroje:

Hyperpigmentation Therapy: A Review – PMC (nih.gov)

Latest Insights into Skin Hyperpigmentation – ScienceDirect

(PDF) Management of Hyperpigmentation: Current Treatments and Emerging Therapies (researchgate.net)

New and Emerging Treatments for Hyperpigmentation – JDDonline – Journal of Drugs in Dermatology

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

O NÁS

Čo je dôležitejšie ako zdravie? Otázka, ktorú sa pýtame, keď už je často neskoro. A verte, že vieme, o čom hovoríme.

KONTAKTY

+421 949 449 169
info@nakupujzdravo.sk
08:00 – 18:00

© 2020 nakupujzdravo.sk