+421 949 449 169  |  info@nakupujzdravo.sk

Chondroprotektíva alebo inak povedané „zdravé kĺby“

Avatar photo Kĺby a ochorenia kĺbov - príčiny a riešenia
Chondroprotektíva

Chondroprotektíva

Aj Vás trápia bolesti kĺbov? Nepríjemné bolesti, ktoré čoraz viac postihujú nie len ľudí po päťdesiatke, ale aj mladšie ročníky a športovcov. Bolesť pri chôdzi, stuhnutosť svalov alebo ich oslabenie sú typickým signálom, že s Vašimi kĺbmi nie je niečo v poriadku. Vyhnite sa problémom s kĺbmi a doprajte im dostatočnú starostlivosť. Najlepším spôsobom, ako podporiť zdravie a silu kĺbov, je užívanie chondroprotektív, nazývaných aj ako prípravky kĺbovej výživy.

Čo sú chondroprotektíva?

Pod pojmom chondroprotektíva označujeme látky, ktoré pomáhajú chrániť kĺbové tkanivo pred poškodením a opotrebovaním. Používame ich ako doplnok stravy. Ich funkciou je podporovať regeneráciu kĺbového tkaniva, vytvárať jeho ochranu a zabraňovať zničeniu chrupavky. Majú schopnosť stimulovať produkciu kyseliny hyalurónovej, ktorá je nevyhnutná pre udržanie elasticity a hydratácie chrupavky. Pomáhajú pri znižovaní zápalov, bolesti kĺbov a môžu obnoviť funkciu kĺbov.

Ako ich získavame?

Zvyčajne získavame chondroprotektíva zo živočíšnych a rastlinných zdrojov, najčastejšie z výťažkov rýb, rastlín a živočíšnych bielkovín. Napríklad výťažky z kurkumy, červeného korenia a ryže majú vysoký obsah glukozamínu a kyseliny hyalurónovej. Zvieracie chrupavky nám slúžia na výrobu rôznych liekov, pretože sa z nich čerpá kolagén a chondroitín. Medzi najtypickejší zdroj získavania chondroprotektíva patria ryby, a to v podobe rybieho tuku.

Bolesť kĺbov

Typy chondroprotektív

Najčastejšie používanými chondroprotektívami sú:

  • Glukozamín
  • Chondroitín sulfát
  • MSM

Medzi ďalšie chondroprotektíva zaraďujeme napríklad:

  • Kyselina hyalurónová
  • Boswellia serrata – extrakt zo stromu Boswellia (získava sa z jeho kôry)
  • Kurkumín – ten má protizápalové a antioxidačné účinky alebo extrakt z avokáda a sóje.

Glukozamín

Glukozamín je aminosacharid nachádzajúci sa v chrupavke, ktorý pomáha tvoriť a obnovovať chrupavku. Existujú dva hlavé typy glukozamínu: glukozamín sulfát a glukozamín hydrochlorid.

  • Glukozamín sulfát: patrí medzi najbežnejšie používanú formu glukozamínu pri doplnkoch stravy. Práve kombinácia glukozamínu a sulfátu má zlepšovať jeho vstrebávanie sa do organizmu. Predpokladá sa, že môže zabrániť rozpadu kĺbového chrupavkového tkaniva.
  • Glukozamín hydrochlorid: je kombinácia glukozamínu a chlorovodíka, ktorá zlepšuje jeho trvanlivosť a stabilitu. Účinne znižuje bolesť kĺbov a zlepšuje ich funkciu, najmä u ľudí s osteoartritídou.

Glukozamín získavame zo živočíšnych zdrojov, predovšetkým z ich tkanív. Medzi najčastejšie používané zdroje patria: lastúry mäkkýšov, kostí zvierat a huby. Je vhodným chondroprotektívom používaným na liečbu a prevenciu porúch kĺbov a kostí. Nájdeme ho v tuhej – tabletovej podobe alebo vo forme krému a masti.

Chondroitín sulfát

Chondroitín sulfát je prirodzene prítomná zlúčenina v tele a nevyhnutná súčasť chrupavky. Nájdeme ho aj ako doplnok stravy (často v kombinácií s glukozamínom). Bežne sa používa na boj proti symptómom osteoartritídy – kĺbového ochorenia, pri ktorom sa opotrebováva chrupavka na koncoch kostí.

Jeho nahromadenie v kĺboch vyžaduje čas, preto ho považujeme za pomalšie pôsobiaci doplnok. Väčšina doplnkov chondroitínu pochádza zo zvierat. Môžeme ho nájsť v niektorých potravinách živočíšneho pôvodu, vrátane dusených pokrmov, vývarov z kostí, polievok a jedál, ktoré obsahujú kusy mäsa so spojivovým tkanivom.

Je rozdiel medzi glukozamínom a chondroitínom?

Oba sú doplnkami stravy a patria medzi chondroprotektíva, ktoré používame na liečbu ochorenia kĺbov. Označujeme ich ako stavebné prvky. Glukozamín je aminomonosacharid, chráni a obnovuje chrupavkové tkanivo, znižuje zápal a bolesť kĺbov.

Chondroitín je zložkou chrupavkového tkaniva a proteoglykánov, ktoré tvoria jej štruktúru. Pôsobí ako protizápalový prostriedok, pomáha zlepšovať elasticitu a tlak chrupavky.

Rozdiel môžeme vidieť pri pôsobení a účinkoch jednotlivého chondroprotektíva.

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová zohráva veľkú úlohu pri hojení rán, pevnosti kostí, zdraví pokožky a iných telesných funkciách a systémoch. Jej hlavnou úlohou je zadržiavanie vody, aby tkanivá zostali vlhké a lubrikované.

Pre naše kĺby je neodmysliteľnou súčasťou, vypĺňa priestor medzi kosťami a premazáva tkanivá. Nedostatok tejto kyseliny môže spôsobiť nepríjemné bolesti, ktoré sú výsledkom brúsenia (trenia) sa kostí navzájom o seba.

Dopĺňať ju môžeme prostredníctvom rôznych doplnkov výživy. Pri ľuďoch vo veku nad 40 rokov, je odporúčaná denná dávka 80 – 200 mg denne. Užívanie takejto dávky, po dobu najmenej dvoch mesiacov, významne znižuje bolesť kĺbov.

MSM

Za spomenutie stojí aj organická zlúčenina MSM – metylsulfonylmetán, ktorý obsahuje síru a používame ho na zlepšenie funkcie kĺbov. Pri osteoartritídnom ochorení kĺbov slúži na zmiernenie bolesti a pomáha pri tvorbe kolagénu, ktorý je hlavnou zložkou chrupavky.

Užitočná rada na záver

Predíďte nepríjemnej bolesti kĺbov a vyskúšajte náš produkt Chondro Complex, ktorý je vytvorený pre najefektívnejšiu podporu kĺbov, kostí a chrupavky. Obsahuje MSM, chondroitín, glukozamín a vitamín C.

Zdroje:

The Effect of Methylsulfonylmethane on Osteoarthritic Large Joints and Mobility | Pagonis | International Journal of Orthopaedics (ghrnet.org)

Expert Q&A: Glucosamine and Chondroitin for OA (arthritis.org)

Glucosamine and Chondroitin for Osteoarthritis | NCCIH (nih.gov)

The effects of an oral preparation containing hyaluronic acid (Oralvisc®) on obese knee osteoarthritis patients determined by pain, function, bradykinin, leptin, inflammatory cytokines, and heavy water analyses | SpringerLink

Chondroprotective Factors in Osteoarthritis: a Joint Affair – PMC (nih.gov)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

O NÁS

Čo je dôležitejšie ako zdravie? Otázka, ktorú sa pýtame, keď už je často neskoro. A verte, že vieme, o čom hovoríme.

KONTAKTY

+421 949 449 169
info@nakupujzdravo.sk
08:00 – 18:00

© 2020 nakupujzdravo.sk